Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
نسیم غنوی وکیل جعفر کاظمی، زندانی متهم به محاربه:

«هنوز هیچ حکم اعدامی به من ابلاغ نشده است»

2011 January 10

خبر / رادیو کوچه

در حالی که در روزهای اخیر، برخی گزارش‌ها از ارسال حکم اعدام جعفر کاظمی، زندانی سیاسی به دایره اجرای احکام زندان اوین خبر می‌دهند، نسیم غنوی، وکیل این زندانی اظهار داشت که ‌هیچ حکمی در این خصوص به وی ابلاغ نشده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این وکیل دادگستری عنوان کرد: «هیچ حکمی مبنی بر ارجاع حکم اعدام به دایره اجرای احکام  به من ارایه نشده است.»

این در حالی است که در روزهای گذشته خبری حاکی از ارسال حکم اعدام این زندانی به اجرای احکام زندان اوین منتشر شد که نسیم غنوی از این حکم اظهار بی‌اطلاعی کرد.

پیش از این نسیم غنوی در گفت‌وگویی با کمپین بین‌المللی حقوق بشر درایران گفته بود که حکم اعدام موکلش جعفر کاظمی در دادگاه تجدیدنظر تایید شده و درخواست اعاده دادرسی وی نیز توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی رد شده است. این حکم توسط دادگاه تجدید نظر شعبه ۳۶ استان تهران به ریاست قاضی زرگر تایید شده است.

نسیم غنوی پیرامون اتهام موکل‌اش تصریح کرده بود: «جعفر کاظمی، متهم به محاربه از طریق هواداری گروه مجاهدین است اگ رچه در هیچ یک از بازجویی‌ها اتهامات وارده را نپذیرفته است‌. اتهام محاربه از جمله جرایمی است که قانون‌گذار باید شرایط فقهی را به سبب این که ریشه فقهی دارد لحاظ کند، از جمله این که اقدام مسلحانه هست که اکثر علمای شیعه معتقدند محارب به کسی می‌گویند که دست به سلاح ببرد. در مورد موکل من این طور نبوده، ایشان صرفن در اجتماعات بعد از انتخابات حضور داشته است و احتمال دارد شعارهایی داده باشد اما به عنوان وکیل معتقد هستم بحث محاربه در مورد ایشان اصلن مصداق پیدا نمی‌کند.»

نسیم غنوی در خصوص دفاعیات مطرح شده در دادگاه گفت: «متاسفانه نه دادگاه بدوی به دفاعیات ما توجه کرد نه تجدید‌نظر و دیوان هم همین‌طور و بحث محاربه را در مورد ایشان صادق دانستند.»

لازم به اشاره است جعفر کاظمی 27 شهریور ماه 1388 توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند 209 زندان اوین منتقل شد و به مدت 74 روز در سلول انفرادی به‌سر برده است. سپس پرونده‌ی او به شعبه 28 دادگاه انقلاب ارجاع داده شد و رییس این شعبه، قاضی مقیسه، حکم اعدام را صادر کرد.

بیشتر بخوانید:

«کاظمی، زندانی سیاسی درآستانه اعدام»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,