Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
معاون رییس‌جمهوری آمریکا:

«افغان‌ها بخواهند بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان می‌مانیم»

2011 January 13

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

معاون رییس‌جمهوری آمریکا می‌گوید اگر افغان‌ها بخواهند نیروهای آنان بعد از سال 2014 نیز در این کشور باقی می‌مانند. جوبایدن پس از چاشت روز گذشته با رییس‌جمهوری «کرزی» گفت‌و‌گو کرده و در یک نشست خبری کوتاه هدف سفرش به افغانستان را بررسی وضعیت این کشور از نزدیک عنوان کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی گفت: خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در سال روان آغاز می‌شود و در سال 2014 به پایان می‌رسد، اما کمک‌های آمریکا در بخش‌های مختلف برای افغانستان ادامه خواهد داشت. آقای بایدن افزود: آمریکا با قوای نظامی افغانستان از نزدیک کار می‌کند که این نیروها تا سال 2014 توانایی تامین امنیت را پیدا کنند، زیرا این افغان‌هاست که باید مسوولیت امنیت کشور‌شان را به‌عهده بگیرند.

به گفته وی نیروهای بین‌المللی تحرک طالبان را در نقاط مهم افغانستان مانند «هلمند» و «کندهار» درهم شکسته‌اند، اما عبور و مرور شورشیان در نقاط مرزی افغانستان و پاکستان هنوز مایه‌ی نگرانی است. معاون رییس جمهوری آمریکا از پروسه صلح افغانستان حمایت کرده، گفت: باید با طالبانی که با القاعده قطع رابطه کرده‌اند گفت‌وگو شود.

رییس‌جمهوری کرزی گفت: وی و کابینه‌اش با معاون رییس‌جمهوری آمریکا و هیت هم‌راه‌اش روی پروسه انتقال امنیت به نیروهای افغانی و پیش‌رفت‌ها بحث کرده و سپس حدود یک ساعت به گونه خصوصی با معاون رییس‌جمهوری آمریکا روی مسایل مخلتف گفت‌وگو کرده است. آقای کرزی گفت: جوبایدن 9 سال پیش برای اولین‌بار به افغانستان سفر کرده بود و در آن زمان ارگ ریاست‌جمهوری حتا برق نداشت، اما حالا به کمک این کشور پیش‌رفت‌های به وجود آمده است.

وی از کمک‌های آمریکا سپاس‌گذاری کرد.

بر اساس برنامه‌ریزی آمریکا قرار است در ماه جولای سال روان میلادی روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز شده و تا سال 2014 تکمیل شود.

از این موضوع هرچند برخی تحلیل‌گران ابراز نگرانی می‌کنند که افغانستان توانایی آن را ندارد تا در سال 2014 مسوولیت‌های امنیتی را به عهده بگیرد، اما مقامات دولتی می‌گویند اگر نیروهای افغان درست تجهیز و آموزش داده شود آنان این توانایی را پیدا می کنند.

هم‌چنان ناتو گفته است با وجود ختم ماموریت نظامی‌شان در سال 2014 در افغانستان، شماری از نیروهای آنان در افغانستان باقی می‌مانند، اما در عملیات ها سهم نمی‌گیرند، بلکه صرف در آموزش نیروهای امنیتی افغان مصروف خواهند بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,