Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
مهم‌ترین اخبار اقتصادی هفته منتهی به 11 ژانویه

«بازارهای مالی ایران و انتقادهای مسوولان»

2011 January 13

حامد فرمند / کوچه رادیو

رییس مجلس٬ از عمل‌کرد دولت در واگذاری‌ها و اشتغال‌زایی انتقاد کرد

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«علی لاریجانی» که در جمع همایش بسیج٬ توسعه اشتغال و کارآفرینی سخن می‌گفت٬ در لابه‌لای سخن‌رانی‌اش٬ به عمل‌کرد دولت در واگذاری شرکت‌ها و کارخانجات دولتی به‌بخش خصوصی و هم‌چنین طرح بنگاه‌های زودبازده به‌منظور اشتغال‌زایی٬ ایراد گرفت.

گرچه در سخنان این مقام مسوول٬ نگاه تخصصی و کارشناسانه به اقتصاد و فرآیند‌های آن وجود نداشت٬ اما انتقاد او٬ از نگاه کارشناسان نیز٬ وارد است.

نکته دیگری که در صحبت‌های رییس مجلس به چشم می‌خورد٬ تلاش او برای مشکل و تخصصی نشان دادن امر اشتغال‌زایی بود. او در این سخن‌رانی٬ بارها تاکید کرد که این موضوع٬ امری تخصصی است و باید به‌صورت کارشناسی با آن برخورد شود و بسیج نیز تنها می‌تواند راه‌گشا و کمک‌کننده باشد.

شاید اشاره او را بتوان به ورود سطحی و غیر کارشناسانه نهادهایی مانند بسیج به امور تخصصی٬ مربوط دانست.

قیمت سکه در بازار داخلی٬ باز هم افزایش یافت

با افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی٬ قیمت سکه در بازارهای داخلی نیز تا مرز ۴۰۰ هزار تومان برای هر سکه طرح قدیم٬ افزایش یافت. رشد شدید قیمت سکه و فاصله افتادن میان قیمت سکه طرح قدیم و جدید٬ از اتفاقاتی است که در جریان آزاد سازی قیمت‌ها و هم‌زمان با افزایش نسبی قیمت طلا در بازارهای جهانی رخ داده است. اتفاقی که می‌تواند روی‌کرد مردم در مواجهه با کاهش ارزش پول ملی باشد.

معاون عملیاتی سازمان امور مالیاتی کشور٬ به شیوه احمدی نژاد تغییر کرد

چنان‌چه در گزارش خبرگزاری فارس آمده است٬ رفتار احمدی نژاد با هم‌کاران‌اش در دولت از جمله نحوه برکناری وزیر امور خارجه٬ برای سایر مسوولان دولتی نیز الگو شده است. در حالی خبر تغییر معاون عملیاتی سازمان امور مالیاتی در رسانه‌ها عمومی شد که معاون پیشین این سازمان در جلسه اداری به وظایف خود عمل می‌کرده است.

مردم آمریکا از پرداخت وام‌های دریافتی شان عاجز‌اند٬ بانک‌های دولتی در ارایه وام به مشتریان‌شان

خبرگزاری فارس در همان صفحه‌ای که به نقل از رویترز٬ از عجز مردم آمریکا در بازپرداخت وام‌های‌شان به‌دلیل بحران اقتصاد خبری را منتشر کرده است٬ گزارشی آورده است که طی آن از اعمال خلاف قانون بانک‌ها در سخت‌گیری و ایجاد مانع برای ارایه تسهیلات بانکی و وام به متقاضیان٬ پرده بر‌می‌دارد.‌

گرچه آمارهای رسمی و غیر رسمی نشان می‌دهد که شرایط پرداخت وام٬ طی سال‌های اخیر٬ همواره با مشکل مواجه بوده٬ اما اقتصاد‌ دانان٬ اوضاع نامناسب اقتصادی را مهم‌ترین دلیل تداوم این وضعیت ارزیابی می‌کنند. به این ترتیب٬ به نظر می‌رسد کتمان اوضاع بحرانی در اقتصاد ایران و تاکید بر بهبود شرایط٬ تنها نظام مالی و پولی کشور را وادار به رفتارهایی می‌کند که از آن به خلاف قانون یاد می‌شود. سخت‌گیری‌های بانکی٬ پیامی است به مسوولان مبنی بر ناتوانی سیستم بانکی در پاسخ‌گویی به وعده‌های غیر عملی دولت.

پی‌گیری اخبار هفته‌های گذشته

ادامه واکنش‌ها به دستگیری فریبرز رییس دانا

در حالی که فریبرز رییس دانا به گفته دادستان تهران٬ به دلایل امنیتی و اخلال در اجرای طرح هدف‌مند‌سازی یارانه‌ها٬ هم‌چنان در زندان به سر می‌برد٬ کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری نیز به جمع معترضان به بازداشت این اقتصاد دان پیوست. دبیر کل این اتحادیه در نامه خود که خطاب به رهبر ایران نوشته شده٬ رییس دانا را از مدافعان حقوق کارگران در ایران دانسته است.

امکان اشتباه در قبوض آب و برق مشترکین

وزیر نیروی دولت دهم٬ با اعلام اعمال تغییرات در قبوض آب و برق مشترکین بر اساس نیازهای طرح هدف‌مند سازی یارنه‌ها٬ به مردم هشدار داده است که امکان بروز اشتباه وجود دارد. وی٬ دلیل آن را حجم بالای کاری دستگاه‌های ذیربط دانسته است.

قانون برنامه پنجم توسعه٬ به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت

با اصرار نمایندگان مجلس بر برخی ایرادات گرفته شده از سوی شورای نگهبان٬ این قانون برای اظهار‌نظر نهایی، به مجمع تشخیص مصلت نظام رفت. نمایندگان تعدادی از مواد مورد نظر شورای نگهبان را نیز اصلاح کرده و برای تایید نهایی به آن شورا فرستاده‌اند. با تایید این مواد توسط شورای نگهبان و اظهار نظر مجمع٬ این قانون٬ به تصویب رسیده و به دولت ابلاغ خواهد شد.‌

دولت نیز٬ چنان‌چه پیش از این گفته بود٬ بعد از دریافت قانون پنجم توسعه به ارایه لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ که طبق قانون٬ باید در آذر ماه امسال به مجلس ارایه می‌شد٬ خواهد پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,