Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
دایره‌ی شکسته

«فوق رهبر افسانه‌ای ژاپن»

2011 January 14

مه‌شب ‌تاجیک/ رادیو کوچه

«سیجی ازاوا»  (Seiji Ozawa) متولد 1 سپتامبر 1935 در «فنیتین» سابق یا «شنیانگ» کنونی است. ازاوا رهبر ژاپنی ارکستر است که تحصیل موسیقی را از سن بسیار پایین آغاز کرد و از هنرستان موسیقی «توهو» در توکیو با بالاترین نمره در آهنگ‌سازی و رهبری فارغ‌التحصیل شد. در سال 1959 جایزه اول مسابقات رهبران ارکستر را در «بسانکون» در فرانسه، دریافت کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«چارلز‌مونش» رهبر ارکستر سمفونیک بوستن، او را به پیوستن به کانون موسیقی «تانگلوود» دعوت کرد، در آن‌جا جایزه کوتسویتزکی(Koussevitzky)  را به عنوان درخشان‌ترین رهبر محصل در سال 1960 دریافت کرد. او در حالی که با «هربرت‌فون‌کارایان» در برلین غربی هم‌کاری می‌کرد، مورد توجه «لئونارد ‌برنستین»  قرار گرفت، کسی که او را به عنوان دست‌یار رهبر ارکستر فیلارمونیک نیویورک برای سال‌های 1961-62 انتخاب کرد.

در ژانویه 1962 در آمریکای شمالی به هم‌راه سمفونیک سان فرانسیسکو، اولین کنسرت حرفه‌ای خود را برگزار کرد. او رهبر ارکستر سمفونیک شیکاگو در جشن‌واره‌ی راوینیا برای پنج بار بوده که از سال 1964 آغاز شد. اوزاوا، از سال 1965 تا 1969 رهبر سمفونیک تورنتو بوده و در ارکستر سمفونیک سان فرانسیسکو از سال 1970 تا 1976 فعالیت کرده است. او ارکستر سمفونیک بوستن را برای اولین بار در سال 1964 در تانگلوود رهبری کرد و در ژانویه 1968 اولین سمفونی خود را به هم‌راه آن ارکستر اجرا کرد. او به عنوان مدیر هنری کانون تانگلوود در سال 1970 انتخاب شد و در سال 1973 کار خود را به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستن آغاز کرد. سال 2000  بیست و هفتمین سال‌گرد سیجی ازاوا به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستن بود.

از زمانی که این سمت را در آن‌جا بر عهده گرفت خود را به‌طور کامل وقف آن‌جا کرد و در تاریخ این ارکستر جاودان خواهد ماند. در پاییز  سال 2002 ازاوا رهبر اپرای وین شد و شور و علاقه‌اش به اپرا را منعکس کرد. ازاوا از هم‌کاری دراز مدت خود به عنوان رهبر میهمان اپرای وین، هم‌چنین رهبر ارکستر فیلارمونیک وین و سالزبورگ و در تورهای موجود در آن‌ها لذت بسیار برد. سیجی ازاوا آثار ضبط شده فراوانی دارد که بسیاری از آن‌ها برای تولیدات سونی کلاسیک است. از آثار اخیر ضبط شده‌ی او سمفونی شماره 2 مالر (Mahler) به نام «هبوط» به هم‌راه ارکستر «ساتیو کینن» ژاپن است.

به علاوه او آثارش را به هم‌راه ارکستر سمفونیک بوستن، فیلارمونیک برلین، فیلارمونیک وین، فیلارمونیک لندن، ارکستر ملی فرانسه، ارکستر پاریس، مابقی فیلارمونیکهایی لندن، سمفونیک سان‌فرانسیسکو، سمفونیک شیکاگو  ضبط کرده است. در سال‌های اخیر سیجی ‌ازاوا افتخارات بین‌المللی فراوانی داشته، رییس جمهوری سابق فرانسه «ژاک‌ شیراک»، به او مدال افتخار اهدا کرده که او را نه تنها به عنوان یک رهبر ارکستر برجسته شناخته، بلکه به دلیل حمایت او از رهبران ارکستر فرانسه و هم‌کاری فداکارانه‌ی او با اپرای پاریس از او قدردانی کرده است. در دسامبر 1997 او به عنوان موسیقی‌دان سال، توسط انجمن موزیکال آمریکا (Musical America) معرفی شد. در سال 1994 اولین دارنده‌ی جایزه اینویه (Inouye) ژاپن بود که آن نام به‌ترین رمان‌نویس ژاپنی قرن است. در همان سال در کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood)  تالاری با نام او سیجی ازاوا در آکادمی تابستانی BSO در غرب ماساچوست افتتاح شد.

در تانگلوود او هم استادی هم مدیریت را بر عهده داشت، آکادمی تابستانی BSO جایی برای موسیقی‌دانان جوان حرفه‌ای از تمام نقاط جهان است. در سال 1992 سیجی‌ازاوا از برگزار‌کنندگان جشن‌واره کینن سیاتو در شهر ماتسوموتیوی ژاپن بود که آن را به سطح جهانی رساند، این جشن‌واره در یادبود معلم وی در مدرسه موسیقی توکیو توهو که مرکز موسیقی غربی در ژاپن است، برگزار شد.

در سال 1992 اولین اجرای خود را به هم‌راه اپرای متروپالیتن در نیویورک برگزار کرد. او رهبری ارکسترها را در کنار حرفه بیست و هفت ساله خود به عنوان کارگردان موسیقی ارکستر سمفونیک بوستن، انجام داد. وی هم‌چنین باعث ترقی فراوان و شهرت پابرجای ارکستر بوستون در تانگلوود، ژاپن، هنگ‌کنگ، چین، آمریکای جنوبی، سرتاسر ایالات متحده آمریکا و اروپا بوده است.  سیجی ازاوا، حامی کمیته BSO برای ارایه آثار نو، شامل مجموعه آثاری به مناسبت صدمین سال‌گرد تولد ارکستر سمفونیک بوستن در سال 1981 و پانزدهمین سال‌گرد کانون موسیقی تانگلوود در سال 1990 است. دو سال پیش «سایه‌های زمان»  (The shadows of time) اثر «هنری دوتیلکس» (Henri Dutilleux) را برای اولین بار اجرا کرد که بارها ضبط و تکثیر شد و به خاطر آن جایزه موسیقی کلاسیک ویکتوریای فرانسه را کسب کرد.

او به هم‌راه ارکستر بوستن بیش از 140 اثر ضبط کرده به هم‌راه بیش از پانزده آهنگ‌ساز مختلف، آهنگ ارایه داده است. سیجی ازاوا اولین جایزه‌ی امی خود را در سال 1976 برای مجموعه تلویزیونی سمفونی PBS دریافت کرد. در سال 1994 دومین جایزه امی خود را دریافت کرد‌. سیجی ازاوا مدرک افتخاری دکترای موسیقی را از دانش‌گاه ماساچوست، کنسرواتوای انگلستان، کالج وتون در نورتون ماساچوست دریافت کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. هومن خلعتبری
    1

    جدای چندین غلط املاءیی در مورد لغات و اسامی تخصصی، در کل مطلب بسیار مفیدی بود.ممنون