Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
وزیر تجارت افغانستان:

«ایران بدون قیدوشرط تانکرهای ما را رها کند»

2011 January 13

خبر / رادیو کوچه

وزیر تجارت و صنایع افغانستان روز پنج‌شنبه در خصوص توقیف تانکرهای سوخت افغان توسط دولت جمهوری اسلامی عنوان کرد مقامات این کشور باید بدون قید و شرط به تانکرهای نفتی تاجران افغان اجازه ورود به افغانستان را بدهد.

به گزارش 8 صبح، انور‌الحق احدی، وزیر تجارت افغانستان با بیان این مطلب گفت هرچند دولت جمهوری اسلامی بر اساس تفاهم‌نامه هیت افغانی با مقام‌های این کشور به تعدادی از تانکرهای نفتی افغانستان اجازه ورود به کشور را داده است اما تعداد تانکرهای یاد شده در حد تعهد ایران به جانب افغانستان نیست.

احدی می‌گوید بر بنیاد ارقام دریافتی از بند اسلام قلعه در غرب کشور روزانه تا 30 تانکر اجازه ورود به خاک افغانستان را ازجانب ایران دریافت می‌کنند.

احدی می‌گوید ایران باید حق ترانزیتی افغانستان را در نظر گیرد و به تانکرهای افغانستان اجازه دهد وارد افغانستان شوند. وزیر تجارت کشور گفت: «ارقامی که برای ما رسیده بیش‌تر از 30 تانکر تنها از آن‌جا تیرشده ولی بسیار منظم نیست. خواهش ما این است که آن‌ها (ایران) حق ترانزیت افغانستان را مراعات کنند. حق ترانزیت افغانستان کدام محدودیت وضع نمی‌کند که باید 20 تانکر، 30 تانکر یا 40 تانکر باشد.» مقام‌های وزارت تجارت افغانستان می‌گویند که از طریق سفارت جمهوری اسلامی در کابل به این مشکل تاجران افغان رسیدگی خواهند کرد.

پس از آن که دولت ایران مانع انتقال تانکرهای مواد نفتی به افغانستان شد، بهای پترول و دیزل در کشور افزایش یافته است.

لازم به اشاره است مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل جلوگیری از انتقال تانکرهای نفتی به افغانستان را استفاده نیروهای ناتو و آمریکایی از آن‌ها می‌خوانند اما وزارت تجارت افغانستان می‌گوید تیل‌های یاد شده برای استفاده‌ی مردم عادی است.

بیشتر بخوانید:

«تجمع اعتراضی افغان‌ها برابر سفارت ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,