Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
خانه آزادی اعلام کرد:

«ایران کشوری غیرآزاد است»

2011 January 14

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، فریدم هاوس یا «خانه آزادی» که هر سال گزارشی را در خصوص میزان آزادی‌های اجتماعی و فردی را در کشورهای مختلف دنیا تهیه می‌کند در گزارش سال ۲۰۱۱ خود ایران را یک کشور «غیر آزاد» معرفی کرده است.

از سویی دیگر سال ۲۰۱۰ را پنجمین سال پی‌در‌پی از نظر کاهش آزادی‌های در جهان دانسته است.

در این گزارش تعداد کشورهایی که در آن‌ها آزادی وجود دارد ۸۷ کشور با جمعیتی معادل دو میلیارد و ۹۵۱ میلیون نفر عنوان شده که نسبت به سال ۲۰۰۹ دو مورد کاهش داشت.

این تعداد ۴۵ درصد کشورهای جهان و ۴۳ درصد جمعیت دنیا که معادل دو میلیارد و ۹۵۱ میلیون نفر است را شامل می‌شود.

براساس این گزارش کشورهای غیر‌آزاد ۴۷ مورد اعلام شده که ۲۴ درصد کشورهای جهان یا دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر را در بر می‌گیرد و کشورهایی که در آن‌ها آزادی‌های کمی وجود دارد ۶۰ مورد یا ۳۱ درصد کشورهای مورد بررسی هستند. یکی میلیارد و ۴۸۷ میلیون نفر در این کشورها زندگی می‌کنند.

در این گزارش اعلام شده که دمکراسی‌های مبتنی بر انتخابات از ۱۲۳ کشور در سال ۲۰۰۵ به ۱۱۵ کشور در سال گذشته میلادی سقوط کرده است.

در ادامه این گزارش به قرار گرفتن ایران در رده کشورهای غیر‌آزاد جهان و سرکوب‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ اشاره کرده و گفته است: «در ایران، صدها فعال سیاسی در جریان اعتراض‌ها به انتخابات ربوده شده سال ۲۰۰۹ بازداشت و محاکمه شدند و دادستان‌ها آن‌ها را به براندازی متهم کردند.»

این گزارش اشاره کرده که اعتراض‌های پس از انتخابات در سال ۲۰۱۰ نیز ادامه یافت و هم‌زمان محمود احمدی‌نژاد و حامیان وی در سپاه پاسداران به سمت تحکیم کنترل خود بر نهادها در ایران پیش رفتند.

خانه آزادی افزوده است که نیروهای امنیتی در این سال به بازداشت و زندانی کردن فعالان مدنی و مخالفان ادامه داده و محاکمه‌های تازه‌ای علیه اقلیت بهایی برپا کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,