Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
بیست‌و‌چهارم دی‌-‌ چهاردهم ژانویه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم دی‌»

2011 January 14

رادیو کوچه

1841 میلادی – زادروز «برت موریسو» Berthe Morisot)) نقاش «امپرسیونیست» فرانسوی بود. او در فرانسه و در خانواده بورژوای موفقی که همیشه او و خواهرش «ادنا» را در جست‌وجوی هنریشان تشویق می‌کردند به دنیا آمد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او خود را به‌عنوان یکی از بانوان جنبش هنری آوانگارد در اواخر قرن نوزدهم معرفی کرد. در سن بیست‌سالگی با «کامی کرو» (Camille Corot) که او را با دیگر هنرمندان معاصرش آشنا کرد هم‌کار شد و در سال ۱۸۶۴ برای اولین‌بار دو نقاشی دورنمایی خود را در سالن دو پاریس به نمایش گذاشت. او نمایش آثارش را در این مکان به‌طور مستمر تا سال ۱۸۷۴ (اولین سال نمایش کارهای امپرسیونیستی) ادامه داد. او و «پیسارو» تنها کسانی هستند که آثارشان را در تمام نمایش‌گاه‌های امپرسیونیستی اصلی به نمایش گذاشتند.

532 میلادی – «شورش نیکا»  (برنده مسابقه) در قسطنطنیه و در دومین روز خود شدت بیش‌تری یافت و مذاکرات صلح ایران و روم مربوط به جنگ‌های سال 527 تا سال 531 را که در این شهر آغاز شده بود متوقف ساخت. در این جنگ‌ها رومیان شکست خورده و حاضر به ازدست دادن بخشی از قلمرو خود و باج سالانه به ایران شده بودند. مذاکرات ژانویه 532 برای روشن ساختن نکات مبهم موافقت‌نامه قبلی بود.

1963 میلادی – زادروز «استیون سودربرگ» (Steven Soderbergh) کارگردان آمریکایی است که جایزه اسکار را به‌خاطر فیلم «ترافیک» و جایزه نخل طلا جشن‌واره فیلم «کن» را به‌خاطر فیلم «سکس، دروغ، فیلم ویدیویی» دریافت کرده‌است. او جوان‌ترین دریافت‌کننده جایزه نخل است.

1898 میلادی – سال‌روز درگذشت «چارلز لاتویج داجسون» ((Charles Lutwidge Dodgson با نام مستعار «لوییس کارول» است. او فرزند خانواده‌ای ثروت‌مند، از طبقات بالای جامعه و افراد با نفوذ شمال انگلستان‌، دارای رگه «ایرلندی» و وابسته به دو طبقه اصیل نظامی و مذهبی است. وی استاد ریاضیات کالج «کریست چرچ» دانش‌گاه «آکسفورد»‌، کشیش‌، عکاس و نویسنده انگلیسی است و به‌عنوان بزرگ‌ترین نویسنده «ادبیات کودک جهان» لقب گرفته است و شاه‌کار بی‌بدیل او «آلیس در سرزمین عجایب» را تمامی نویسندگان جهان به‌عنوان بزرگ‌ترین و بهترین اثر ادبی کودک جهان می‌دانند و کم‌تر کسی در جهان وجود دارد که داستان آلیس در سرزمین عجایب را نداند.

1919 میلادی – زادروز «اندی رونی»(Andy Rooney)  مفسر تلویزیونی معاصر است که در شهر «آلبانی» ایالت «نیویورک» در یک خانواده ایرلندی‌تبار به دنیا آمد و با وجود این که 87 سال از عمرش می‌گذرد هم‌چنان به تفسیر‌نگاری و تفسیر‌گویی تلویزیونی ادامه می‌دهد.

1957 میلادی – سال‌روز درگذشت «هامفری دیفارست بوگارت» (Humphrey Bogart) با نام مستعار «بوگی»‌، هنرپیشه و تهیه‌کننده آمریکایی است. در سال ۱۹۳۶ با فیلم «جنگل سنگی‌« (The Petrified Forest)  خود را تثبیت کرد و این مقدمه هم‌کاری نسبتن طولانی مدت و موفقیت‌آمیز او و کمپانی برادران «وارنر» شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,