Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
اقتصاد در هفته‌ای که گذشت

«سال سخت برای اقتصاد ایران و جهان»

2011 January 14

نیلوفر دهنی‌/ رادیو کوچه

افول موقعیت ایران در بازار نفت، تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پیش‌بینی اقتصاددانان جهان از وضعیت اقتصادی سال 2011 مهم‌ترین اخبار این هفته است.

افول موقعیت ایران در بازار نفت

براساس برآوردهای صورت‌گرفته درآمد امسال ایران از محل فروش نفت‌خام حدود 58 میلیارد دلار خواهد بود. این در حالی است که آمارها حکایت از صادرات 69 میلیارد دلار نفت در سال گذشته دارد که در صورت تحقق برآوردهای موجود از درآمد نفتی ایران در سال 1389، درآمد نفتی ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته 11 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

طی دو ماه گذشته روند صعودی قیمت جهانی نفت باعث افزایش یک‌باره قیمت نفت ایران نیز شده است تا جایی‌که تاکید می‌شود در حال‌ حاضر هر بشکه نفت ایران بیش از  920 دلار در بازار خرید و فروش می‌شود.

این در حالی است که بهمنی رییس کل بانک مرکزی در آخرین پیش‌بینی خود از بازار جهانی نفت تاکید می‌کند: «پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی انرژی‌ این است که قیمت نفت در سال 2010 در حدود 70 تا 80 دلار باقی بماند و اعضای اوپک نیز از این قیمت استقبال کرده‌اند. در این صورت متوسط قیمت نفت ایران احتمالن به 70 دلار نزدیک می‌شود. بنابراین پیش‌بینی می‌شود مجموع درآمد نفتی کشور در سال جدید حدود 15 تا 17 درصد افزایش یابد و به مرز 58 میلیارد دلار برسد.

در این بین آن‌چه بیش از دیگر موارد اهمیت می‌یابد بازی‌گردانی ایران در بازار جهانی در سال‌های آتی است.

کارشناسان درمورد نقش ایران در بازار نفت طی سال‌های آتی تاکید دارند: در صورت کوچک‌ترین درصد اشتباه در این تصمیم‌گیری‌ها، ایران نقش خود را به‌عنوان صادرکننده نفت به‌زودی از دست خواهد داد.

دو میلیون دلار برای خودروی احمدی‌نژاد

وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت دهم درباره آخرین قیمت پیش‌نهادی برای خودروی تحت مزایده «احمدی‌نژاد» گفت: آخرین مبلغ پیش‌نهادی در این مزایده بین‌المللی دو میلیون دلار بوده است.

محمود احمدی‌نژاد سی‌ام آبان‌ماه سال جاری در همایش تجلیل از خیرین مسکن‌ساز از موافقت خود با به حراج گذاشتن خودروی شخصی خود جهت مشارکت در طرح نهضت تامین مسکن معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشورخبر داده بود.

آمریکا: تحریم علیه ایران موثر هستند

«استوارت لوی»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم مالی می‌گوید تحریم‌ها توانسته فشارها را افزایش دهد و تاثیر هم داشته است.

استوارت لوی:فقدان سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی، مهم‌ترین تهدید به اقتصاد در آینده دراز‌مدت و آینده نزدیک برای ایران است و شواهدی در دست است که نشان می‌دهد درصد تولید در حوزه‌های نفت و گاز ایران با کاهش روبه‌رو شده است

به گفته وی، آگاهی بیش‌تر نسبت به خطرات برنامه اتمی جمهوری اسلامی، باعث شده کشورهای بیش‌تری در مقابله با این برنامه، در فشارها علیه ایران هم‌کاری کنند.

او افزوده است که «شاه‌رگ اساسی برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران، فروش نفت و گاز است که فشارها بر این حوزه هم بیش‌تر خواهد شد.»

«لوی» گفته که فشارها بر حوزه نفت و گاز و توقف سرمایه‌گذاری باعث‌شده حتا تندروهای حاکم در ایران هم متوجه اوضاع بشوند. وی گفته است: «فقدان سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی، مهم‌ترین تهدید به اقتصاد در آینده دراز‌مدت و آینده نزدیک برای ایران است و شواهدی در دست است که نشان می‌دهد درصد تولید در حوزه‌های نفت و گاز ایران با کاهش روبه‌رو شده است.»

با آن‌که اخبار و گزارش‌ها از شکست بسیاری از پروژه‌های نفت و گاز ایران به‌دلیل تحریم‌ها و خروج شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی خبر می‌دهد، احمدی‌نژاد تحریم‌ها را بی‌تاثیر خوانده و می‌گوید که این تحریم‌ها سبب رشد و شکوفایی تولید داخلی شده است.

«محمدرضا رحیمی»، معاون اول دولت دهم نیز چندی پیش گفته بود: «‌دعا می‌کنیم تحریم‌ها بیش‌تر شود.»

افزایش تورم و موفق اعلام شدن قانون هدف‌مندی

مدیرعامل سازمان هدف‌مندکردن یارانه‌ها با اعلام این‌که مرحله دوم یارانه‌های نقدی در نیمه دوم بهمن‌ماه واریز خواهد شد، اجرای قانون هدف‌مندسازی یارانه‌ها پس از 20 روز را موفق توصیف کرد و گفت: «علی‌رغم این‌که تعدادی از کارشناسان و مراکز تحقیقاتی تورم‌های جهشی برای آغاز این طرح پیش‌بینی می‌کردند، تا‌کنون در برخی موارد شاهد کاهش قیمت نیز بوده‌ایم.

«بهروز مرادی» با تاکید بر این‌که تمام بخش‌های دولت بزرگ‌ترین کار کارشناسی را در خصوص اجرای این قانون انجام داده‌اند، گفت: «دولت برای تمام بخش‌های مختلف اقتصادی برنامه‌ریزی دقیق کرده و همه جوانب طرح را به درستی سنجیده است تا کوچک‌ترین اخلالی در این طرح پدید نیاید.»

این در حالی‌ست که بعد از گذشت بیست روز از اجرای طرح حذف یارانه‌ها، شاهد افزایش تورم و بالا رفتن قیمت‌ها بوده‌ایم.

هم‌چنین برخلاف سخنان علی مرادی، کارشناسان اقتصادی از مدت‌ها پیش از اجرای طرح حذف یارانه‌ها نگران بی‌برنامه و غیرکارشناسی بودن این طرح و خسارات و لطمات ناشی از آن بر اقتصاد کشور و وضع معیشت مردم بودند.

رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، متهم به فساد

«الیاس نادران» از نمایندگان مجلس، در برنامه‌ای اعلام کرد که رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی یکی از متهمان فساد مالی است.

الیاس نادران از نمایندگان اصول‌گرای مجلس، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی (محمدرضا رحیمی) خودش یکی از متهمان فساد مالی است.

نادران در ادامه با بیان این‌که برخی صاحبان قدرت بعضی از نمایندگان مجلس را حمایت مالی می‏کنند تا پس از رای آوردن، در مجلس مدافع منافع‌شان باشد، گفت: «بحث فردی نیست و تا وقتی انتخابات استانی نشده و فردی با 10 هزار رای نماینده مجلس شود، این مشکلات به وجود می‌آید و با پول دیگران نماینده مجلس می‌شوند.»

الیاس نادران در این برنامه تخلفی دیگری را هم که مربوط به دیوان محاسبات مجلس هفتم بود، بدون ذکر نام مطرح کرد. ریاست دیوان محاسبات در آن زمان با «محمدرضا رحیمی» معاون اول فعلی احمدی‌نژاد بود.

چندی پیش «محسنی اژه‌ای»، دادستان کل کشور و سخن‌گوی قوه‌قضاییه در یک کنفرانس خبری از احضار محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران به اتهام فساد مالی در آینده خبر داد.

وی در پاسخ به خبرنگاران گفته بود: «اتهام فساد مالی به آقای رحیمی معاون اول رییس دولت، متوجه است و وی پس از بررسی‌های قضایی و دریافت اظهارات سایر متهمان، به دست‌گاه قضایی احضار خواهد شد.»

یک روز پس از این ماجرا محمد‌رضا رحیمی نشست خبری خود برای توضیح در باره این اتهام را لغو کرد.

سرقت پول‌های صندوق‌ صدقات

به گفته یک مسوول کمیته امداد امام خمینی، دست‌کم 70 درصد از اسکناس‌های صندوق‌های صدقات در ایران «توسط معتادان» به ‌سرقت می‌رود.

پیش از این کمیته امداد امام‌خمینی برای جلوگیری از سرقت اسکناس‌ها در صندوق‌های صدقات، دست‌گاه‌های خودپرداز الکترونیکی را در تهران رونمایی و فعال کرده بود.

آخرین آمارهای ارایه‌شده نشان می‌دهد که هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه 1400 تومان به صندوق‌های صدقه کمیته امداد پرداخت می‌کند و مجموعا 5 میلیون و 812 هزار صندوق صدقه بزرگ، متوسط و کوچک در سطح ایران این وجوه را جمع‌آوری می‌کنند.

از سویی نیز پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تنها در تهران روزانه دو تن مواد‌مخدر مصرف می‌شود و پنج‌هزار نوجوان برای خلاصی از حالت ناراحتی و عصبانیت مواد مخدر استفاده می‌کنند.

علاوه بر این آمار روز افزون معتادان و گستردگی مواد مخدر در ایران موجب شده که روزانه 12 تا 15 نفر در ایران به علت تزریق مواد‌مخدر و ناخالصی موجود در این مواد جان خود را از دست بدهند.

سالی دشوار برای همه اقتصادهای جهان

بی‌بی‌سی در گزارشی اعلام کرد: «قدرت اقتصادی تدریجن از غرب به شرق منتقل می‌شود و این مساله باعث تغییر نحوه اداره اقتصاد جهانی می‌شود.»

با وجود تفاوت مسایل اقتصادی در نقاط مختلف جهان، در ابتدای سال ۲۰۱۱ دغدغه‌های اقتصادی هم‌چنان از اولویت بالایی برخوردارند. «رابرت وارد»، یکی از مدیران مجله اکونومیست می‌گوید: «در حال حاضر یکی از مخاطرات پیش‌روی اقتصاد جهانی گذار آرام قدرت اقتصادی از غرب به شرق است. قدرت گرفتن جهان در حال توسعه، به‌خصوص چین، و افول هم‌زمان غرب، به‌خصوص ایالات متحده، منجر به فروریختن وفاق در مورد نحوه اداره سیستم پولی جهانی شده است. به زبان ساده، چین طرف‌دار کنترل شدید بر اقتصاد است، در حالی که ایالات متحده راه حل‌های برآمده از بازار را ترجیح می‌دهد و وضعیت بی‌ثبات و مستعجل فعلی نتیجه آن است.»

وی معتقد است: «این تنش‌ها باعث جنگ پولی شده است، به این معنا که قدرت‌های اقتصادی بزرگ جهان به‌دنبال کاهش ارزش پول خود هستند تا از این طریق قدرت رقابت خود را افزایش دهند، چین این‌کار را با کنترل دولت مرکزی انجام می‌دهد و آمریکا هم به‌وسیله چاپ پول در مقیاسی بی‌سابقه.»

وارد پیش‌بینی می‌کند که «احتمال بالایی وجود دارد که نرخ تورم در چین از کنترل خارج شود.»

«ادوارد میر»، تحلیل‌گر ارشد «ام اف گلوبالنیز» در این گزارش می‌گوید که تورم در سرتاسر این منطقه یک عامل خطر است. او هشدار می‌دهد که «بانک‌های مرکزی، به‌خصوص در آسیا، باید برای مقابله با فشارهای تورمی سخت‌گیری‌های‌شان را بیش‌تر کنند.» آقای وارد معتقد است اگر چاره کار سخت‌گیری پولی باشد، نتیجه آن کاهش رونق اقتصاد چین است، آن‌هم به میزانی که روی اقتصاد کل جهان تاثیر منفی خواهد داشت.

او می‌گوید: «آن‌چه چین در سال گذشته به اقتصاد جهان اضافه کرد از مجموع ایرلند، یونان و پرتغال بیش‌تر بود.»

در این گزارش کارشناسان هم‌چنین پیش‌بینی کرده‌اند که در سال پیش‌رو رونق اقتصادی بازگشت ضعیفی به جهان ثروت‌مند داشته باشد و معضل بی‌کاری ادامه یابد، و در سوی دیگر جهان در حال توسعه رشدی چهار برابر سریع‌تر از آن داشته باشد.

این گزارش نشان می‌دهد که سال 2011 سال ریاضت اقتصادی برای دنیای غرب خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,