Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
بیست‌و‌پنجم دی- پانزدهم ژانویه

«تقویم‌ تاریخ بیست‌وپنجم دی»

2011 January 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1622 میلادی- زادروز «ژان باپتیست پوکلن» (Jean-Baptiste Poquelin) که با نام مولیر (Molière) شناخته می‌شود را هم‌راه با کورنی و ژان راسین یکی از ۳ درام‌نویس برتر قرن هفدهم فرانسه و بزرگ‌ترین کمدی‌نویس تاتر اروپا و هنرپیشه‌ی تاتر می‌دانند .

مولیر در سال 1658 در پاریس به نوشتن نمایش‌نامه روی آورد‌. پس از سال‌ها زندگی سیار سرانجام به پاریس باز می‌گردد. در سال 1659 با اثر متکلفین خنده‌دار (Precieuses ridicules) افراط متکلفین را مورد تمسخر قرار می‌دهد و به این ترتیب کمدی اخلاقی را پایه‌گذاری می‌کند که قصد دارد خطاهای معاصرانش را افشا کند. در نمایش‌نامه‌هایش جامعه فئودال آن دوران و اخلاق آنان را به تمسخر می‌گرفت .

هیچ‌کس از گزند حرف‌های مولیر در امان نیست. بورژواها، سناتورها و پزشکان از جمله گروه‌هایی هستند که به‌طور مرتب مورد حملات تمسخرآمیز مولیر قرار می‌گیرند.

بیمار خیالی‌(Le Malade Imaginaire)، خسیس (L’ Avare)، تارتوف (Tartuffe) از جمله آثار او هستند. وی در سال 1673 بر اثر بیماری سل درگذشت.

1976 میلادی- «سارا جین مور» (Sara Jane Moore) که قصد ترور جرالد فورد رییس جمهوری وقت آمریکا را کرده بود در چنین روزی به این جرم به حبس ابد محکوم شد. وی در دادگاه به عمل خود اعتراف کرده و گفته بود: «وقتی که از قانون کاری ساخته نباشد، باید از تفنگ استفاده کرد.» او که پیش‌تر پرستار بیمارستان بود در 42 سالگی به صف ناراضیان آمریکایی پیوسته بود و در سپتامبر 1975 هنگامی که فورد در شهر سانفرانسیسکو از هتل اقامتش بیرون آمده بود تپانچه خود را به سوی او نشانه رفته بود که یک ره‌گذر زیر دستش زده بود، گلوله به خطا رفته بود و فورد نجات یافته بود.

1973 میلادی- در چنین روزی «ریچارد نیکسون» رییس جمهوری وقت آمریکا قطع هر‌گونه حمله نظامی به شمال ویتنام را خواستار شد‌. وی را ه‌حل را در گفت‌وگو‌های صلح جست‌وجو می‌کرد‌. زیرا حملات سنگین و همه جانبه و حتا حمله شیمیایی چندین ساله آمریکا موفقیتی در بر نداشت.

1918 میلادی- درچنین روزی در سال 1918میلادی، «جمال عبدالناصر» رهبر مصر به دنیا آمد‌. عبد‌الناصر یکی از افسران جوانی بود که در مصر علیه نظام استبدادی سلطنتی حاکم بر این کشور به پا خاست‌. هنگامی که انقلاب سال 1952 مصر به پیروزی رسید جمال در پست‌های مدیریتی هم‌چون وزارت کشور و معاونت نخست‌وزیری قرار گرفت‌. او در سال 1956 طی یک اقدام انقلابی کانال سوئز را که یکی از راه‌های درآمد  این  کشور بود، ملی اعلام کرد. ناصر در حوزه اتحاد جهان عرب تلاش‌های وافری ‌انجام داد و سعی کرد به هم‌راه سوریه اتحاد عربی را به وجود آورد‌. وی از جمله افرادی بود که به هیچ نوع پیمان منطقه‌ای هم‌چون سنتو و سیتو ‌نپیوست. وی از بنیان‌گذاران جنبش غیر‌متعهد‌ها است‌. وی سرانجام در سال 1970 میلادی در قاهره درگذشت.

1929 میلادی- «مارتین لوتر کینگ جونیور»  (Martin Luther King, Jr.) رهبر سیاه‌پوست جنبش حقوق مدنی ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد.

1357 خورشیدی- در چنین روزی سخن‌گوی وزارت دربار «محمد‌رضا پهلوی» اعلام کرد که فردا در پایان رای اعتماد مجلس شورای ملی ‌به دولت شاپور بختیار، شاه برای بازدید از مصر و سپس عزیمت به آمریکا به منظور توقف طولانی، کشور را ترک خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,