Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
افغانستان در جواب سفیر جمهوری اسلامی:

«کابل تهران نیست، این‌جا همه آزادند»

2011 January 15

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، حکومت افغانستان به درخواست سفارت جمهوری اسلامی در کابل که خواستار بازداشت تظاهرکنندگان در برابر این سفارت‌خانه شده بود، جواب رد داده است.

این در حالی است که سفارت جمهوری اسلامی در کابل، از دولت افغانستان خواست تا عاملان این تظاهرات را که روز پنج‌شنبه هفته گذشته در برابر این سفارت برگزار شد، شناسایی و بازداشت کند.

این تظاهرات در اعتراض به اقدام جمهوری اسلامی به توقف تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای این کشور و آن‌چه که «بدرفتاری» ایران با پناه‌جویان افغان خوانده می‌شد، برگزار شد.

تظاهرکنندگان تصاویر رهبران جمهوری اسلامی را به آتش کشیده و اشیایی را به‌سوی تابلوی سفارت پرتاب کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در پی این تظاهرات، سفیر جمهوری اسلامی در کابل هشدار داد که در صورت عدم شناسایی و یا بازداشت این افراد، «احتمال دارد جمهوری اسلامی ایران نسبت به ترانزیت سوخت و یا در برخی مسایل تجدید‌نظر کند.»

هم‌چنین فدا‌حسین مالکی، سفیر جمهوری اسلامی در کابل گفته است که مقام‌های افغان در تماس تلفنی با او اظهار «تاسف» کرده و «قول» داده‌اند تا «مسببین» را بازداشت کنند، اما یکی از مسوولان مرکز رسانه‌های حکومت اعلام کرد که چنین تصمیمی در مورد تظاهر‌کنندگان روز پنج‌شنبه اتخاذ نشده است.

آقای فردوس از مسوولان مرکز رسانه‌های افغانستان اظهار داشت: «کابل تهران نیست. بر بنیاد آزادی‌بیان که در قانون اساسی ما تضمین شده هر کس حق دارد در هر موردی که می‌خواهد معترض باشد و نظر خود را ابراز کند.»

لازم به اشاره است سفیر جمهوری اسلامی مدعی شده است که این تظاهرات به «تحریک» حزب هم‌بستگی و نهضت سبز‌اندیشان افغانستان انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

«مرگ بر استبداد، چه در کابل چه در تهران»

ویدئو:

«آتش‌زدن تصاویر مقام‌های ایرانی در کابل»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,