Saturday, 18 July 2015
20 March 2023
پاسخ رییس مجلس به آیت‌اله جنتی:

«برای مطالبات مردم، وزرا را استیضاح می‌کنیم»

2011 January 16

خبر / رادیو کوچه

پس از دو سخن‌رانی آیت​اله جنتی در خطبه​های نماز جمعه تهران در انتقاد به تلاش نمایندگان برای سوال از وزیرها، روز یک‌شنبه، رییس مجلس در دفاع از مجلس تاکید کرد که سوال و استیضاح حق قانونی مجلس است.

به گزارش خبرآنلاین، علی مطهری نماینده تهران در تذکری با اشاره به این‌که دبیر شورای نگهبان تا‌کنون دوبار در خطبه​های نماز جمعه اعلام کرده است که مجلس وقت وزرا را می​گیرد و آن‌ها را تهدید به استیضاح می​کنند، گفت: «هیت رییسه باید به دفاع از جای‌گاه مجلس بپردازد و از این‌گونه اظهارات جلوگیری کند.»

وی با تاکید بر این‌که خواسته نمایندگان از وزرا، مطالبات مردم است، ادامه داد: «نمایندگان برای پی‌گیری حقوق مردم، وزرار را تهدید به استیضاح می‌کنند. لذا بهتر است آقای جنتی به جای تحقیر مجلس به تقویت مجلس بپردازند. چرا که مجلس قوی، منجر به قویت نظام می​شود.»

آقای لاریجانی در پاسخ به وی، با بیان این‌که در این خصوص با دبیر شورای نگهبان گفت​وگو کرده است، ادامه داد: «بنده به آیت​اله جنتی هم عرض کردم که در مواردی که مشکلی را نمایندگان می​بینند، از وزرا سوال می‌کنند و این حق قانونی نمایندگان است.»

وی با تاکید بر این‌که تصور این‌که نمایندگان بی‌خود از وزرا سوال می‌کنند، درست نیست، اضافه کرد: «هنگامی که نمایندگان تخلفاتی را می​بینند، ابزار پی‌گیری​اشان سوال و استیضاح است. البته بهتر است که کم‌تر از این ابزارها استفاده شود اما استفاده از آن‌ها حق قانونی نمایندگان است که در قانون اساسی تصریح شده است.»

این در حالی است که آیت​اله جنتی در نماز جمعه پیشین تهران گفته بود: «متاسفانه در شرایط فعلی کاری در مجلس انجام می‌شود مبنی بر این‌که احضار وزرا به مجلس زیاد شده است. این نماینده عزیز، این وزیر می‌خواهد کار کند و باید شبانه‌روزی تلاش کند تا هدف‌مند کردن یارانه‌ها درست پیش رود و یک سوال شما گاهی 10 ساعت و یا 20 ساعت از وقت او را می‌گیرد و باید از معاونین و مشاوران مختلف خود موضوع را جویا شود تا بتواند در مجلس از خود دفاع کند و بعد هم آن آقا بگوید ما قانع نشدیم. آیا این درست است؟»

بیشتر بخوانید:

«بخشی از کارهای دولت خلاف قانون است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,