Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
مقام‌های جمهوری اسلامی:

«هیچ‌کس در تاسیسات خود را مثل ایران بازنکرده است»

2011 January 17

خبر / رادیو کوچه

پس از حضور گروهی از نمایندگان کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دعوت ایران برای بازدید از تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم و مجتمع آب‌سنگین این کشور، روز یک‌شنبه مقام‌های جمهوری اسلامی از کشورهایی که این دعوت را رد کرده‌اند انتقاد کرده است.

علی‌اکبر صالحی معاون رییس جمهوری اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی و سرپرست وزارت امور خارجه به هم‌راه علی‌اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس میزبان بازدیدکنندگان از برخی از تاسیسات اتمی ایران هستند.

ایران از ایالات متحده آمریکا برای بازدید از تاسیسات اتمی‌اش دعوت نکرده بود اما کشورهای اروپایی، چین و روسیه به رغم دعوت ایران، این پیشنهاد را رد کرده‌اند و در این بازدید حضور ندارند.

آقای صالحی گفته بعید است کشوری مانند ایران تا به امروز در تاسیسات هسته‌ای خود را به روی دیگران باز کرده باشد.

این مقام بلندپایه ایرانی گفته که اگر کشورهایی که دعوت ایران را رد کردند «امکانات غنی‌سازی و توان‌مندی ما در تولید آب سنگین و تاسیسات ما را می‌دیدند از دید خود تصور می‌کردند که نوعی به رسمیت‌شناسی فعالیت‌های ماست، از این رو از حضور در تهران استنکاف کردند.»

این در حال است که روسیه، از طرف‌های مذاکره با ایران در قالب گروه 1+5 عنوان کرد که این بازدید نمی‌تواند جای‌گزین گفت‌و‌گو های اتمی و بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات اتمی ایران شود.

لازم به یادآوری است در آستانه مذاکرات اتمی ایران با گروه 1+5 که قرار است اواخر ژانویه در استانبول ترکیه برگزار شود، ایران از کشورهای عضو آژانس برای بازدید از تاسیسات اتمی‌اش، دعوت کرده و هدف از این کار را نشان دادن حسن نیت خود خوانده است.

بیشتر بخوانید:

«بازدید گروه دعوت‌شده به ایران از تاسیسات نطنز»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,