Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
بیست‌و‌هفتم دی - هفدهم ژانویه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هفتم دی»

2011 January 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1961 میلادی – سال‌روز درگذشت «پاتریس لومومبا» (Patrice Lumumba) سیاست‌مدار و اولین نخست‌وزیر کشور جمهوری دموکراتیک «کنگو» است. وی با مبارزاتی که از جوانی آغاز کرد، راه را برای استقلال کنگو از بلژیک فراهم کرد و اولین نخست‌وزیر این کشور شد. وی که ابتدا مامور پست بوده است پس از رقابتی سخت به نخست وزیری منصوب می‌شود و دست بلژیک‌ها را از منابع و بانک‌های کنگو کوتاه می‌کند که، البته بیش از ده هفته حکومتش دوام نداشت. پس از مدتی در اثر توطئه سازمان اطلاعاتی آمریکا سیا و استعمارگر سابق کنگو، بلژیک، در طی توطئه‌ای توسط رییس‌جمهوری وقت کنگو عزل شده و پس از آن متواری گشت، ولی سرانجام به قتل رسید.

1330 خورشیدی – 9 روز پس از قطع ارسال اسلحه آمریکایی به ایران که هشتم ژانویه 1952 صورت گرفته بود، دکتر مصدق در اجتماع شماری از سیاسیون وقت و دولت‌مردان گفت چون قانون مصوب کنگره آمریکا مبنی‌بر ارسال اسلحه به‌صورت کمک، شرایط مفصل دارد و ما را که می‌خواهیم کشوری بی‌طرف و غیر‌متعهد باشیم از این حالت خارج خواهد ساخت و به مصلحت ملت نیست که وطن به میدان درگیری شوروی و غرب تبدیل شود بنابراین از تمدید قرارداد منعقده با آمریکا که به امضای نخست‌وزیر سابق بود خودداری ورزیده است.

1963 میلادی – زادروز کای مایکل هانسن (Kai Michael Hansen) در هامبورگ آلمان است. وی خواننده و نوازنده گیتار «پاور متال» است. او در گروه‌های مشهور پاور متال چون «هلووین» و «گاما ری» عضویت داشته و دارد‌. نام او در پاور متال جای‌گاه ویژه‌ای دارد و او موفق شده میلیون‌ها آلبوم خود را در جهان به فروش برساند.

1751 میلادی – سال‌روز درگذشت «توماسو آلبینونی» (Tomaso Albinoni) از آهنگ‌سازان ایتالیایی در سبک باروک و از جمهوری ونیز است. اگرچه آلبینونی در زمان خود به‌عنوان یک آهنگ‌ساز اپرا معروف بود، ولی امروزه بیش‌تر از او به‌عنوان یک آهنگ‌ساز موسیقی‌سازی یاد می‌شود. قطعه «آداجیو در سل مینور» (Adagio in Gminor) که به او نسبت داده می‌شود یکی از قطعه‌های موسیقی او است که به‌مراتب بیش‌تر از دیگر آثارش اجرا شده است.

1332 خورشیدی – روزی که دکتر «مهدی آذر»، مهندس «معظمی» و سرتیپ «مدبر» از زندان رها شدند. دو روز پس از انتخابات عمومی و در جریان محاکمه دکتر «محمد مصدق» در محکمه نظامی تجدید‌نظر که خشم مردم را برانگیخته بود و آماده انفجار بودند، دولت وقت مصلحت را در آن دید که شماری از هم‌کاران برجسته او را آزاد کند. این دسته از هم‌کاران مصدق در هشتمین روز محاکمه تجدید‌نظر او آزاد شده بودند. مشاهده خشم مردم هم‌چنین سبب شد که محکمه تجدید‌نظر مصدق را تنها به سه‌سال زندان محکوم کند. قبلن برای مصدق تقاضای مجازات اعدام شده بود.

2008 میلادی – سال‌روز درگذشت «رابرت جیمز بابی فیشر‌» (Bobby Fischer) شطرنج‌باز و قهرمان سابق جهان است. رابرت در «شیکاگو» آمریکا متولد شد. پدرش «هانس گرهارد فیشر»، زیست‌فیزیک‌دان آلمانی، و مادرش «رجاینا وندر فیشر»، شهروند آمریکایی از تبار یهودی لهستانی بود. او در سن ۱۴ سالگی قهرمان شطرنج آمریکا شد و پس از آن ۸ بار دیگر به این مقام دست یافت. او در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ میلادی قهرمان شطرنج جهان بود. در سال ۱۹۷۲ «بوریس اسپاسکی» را با ۷ برد، ۳ باخت و ۱۱ تساوی در جنجالی‌ترین رویارویی تاریخ شطرنج که به‌نام رویارویی قرن شناخته شد شکست داد. علت اهمیت این رقابت جنگ سرد و رقابت‌های سیاسی بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی بود. سه‌سال بعد او به‌خاطر اعتراض به «فیده» حاضر به‌دفاع از عنوان قهرمانی خود در مقابل «آناتولی کارپف» (Anatoly Karpov)  نشد و عنوان قهرمانی را به کارپف واگذار کرد.

1961 میلادی – ژنرال «آیزن‌هاور» رییس‌جمهوری وقت آمریکا که از دوران حکومت وی تنها سه روز باقی مانده بود در مراسم تودیع با افسران ارتش این کشور، نگرانی خود را از گسترش نفوذ سیاسی و قدرت گرفتن اصحاب صنایع نظامی آمریکا، که عمدتن غیر‌دولتی هستند، اعلام داشت: «اگر اجازه داده شود که صاحبان و مدیران این صنایع قدرت‌مندتر شوند و در تصمیم‌گیری‌های حکومتی نفوذ بیش‌تری به‌دست آورند، حکومت آمریکا اسیر و گروگان آنان خواهد شد و فلسفه وجود دولت که مسوول تامین آسایش، آرامش، امنیت و آزادی همه مردم است محدود خواهد شد.»

1323 میلادی – «کرونیکلرها»ی اروپایی آغاز کار دودمان «آل مظفر» را از 17 ژانویه سال 1323 میلادی نوشته‌اند. «امیر مبارزالدین مظفر» پس از استیلا بر مناطق جنوبی ایران در این روز عملن تاسیس این سلسله را پابرجا ساخت. در آن زمان حکومت مرکزی ایران در دست «ایلخانان مغول» بود. مظفریان 93 سال بر مناطقی از جمله کرمان، فارس، اصفهان و خوزستان حکومت کردند.

————————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

–          1706 میلادی – زادروز«بنیامین فرانکلین»، نویسنده، سیاست‌مدار و مخترع آمریکایی

–          1334 میلادی – «مجتبی نواب صفوی»، رییس جمعیت فداییان اسلام با خلیل طهماسبی، مظفر ذوالقدر و محمد واحدی سه‌تن از اعضای این جمعیت در میدان تیر«لشکر زرهی تهران»تیرباران شدند.

–          «ریمون پوانکاره» به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,