Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
سوت- ایران به‌عنوان اولین تیم به دور بعد صعود کرد

«صعود شاهانه»

2011 January 17

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

تیم ملی ایران موفق شد با نتیجه 1 بر 0 تیم‌ملی کره‌شمالی را شکست دهد و مقتدارنه به مرحله بعد صعود کند. ایران با این پیروزی و با توجه به 6 امتیاز کسب شده صدرنشین گروه دی (D) شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این بازی که از ساعت 16:45 دقیقه در استادیوم «قطر اسپورت کلاپ دوحه» آغاز شد، تیم ایران با چهار تغییر درمقایسه با بازی با عراق به میدان رفت. «محمد‌رضا خلعتبری» به‌جای شجاعی از ابتدا در ترکیب ایران بازی کرد. «افشین قطبی» به جای «محمد غلامی»، به «کریم انصاری‌فر» فرصت بازی‌کردن داد. «جای آندرانیک» تیموریان مصدوم را «پژمان‌ نوری‌پر» کرد و «خسرو حیدری» هم به جای «غلام‌رضا رضایی» در زمین قرار گرفت.

کریم انصاری‌فر در این بازی دو بار توانست دروازه کره‌شمالی را باز کند، اما اولین گل او در نیمه اول پذیرفته نشد.

در نیمه دوم این بازی تعویض افشین قطبی ریتم بازی را تغییر داد او برای تعویض اول خود محمد نوری را در بین نیمه به جای «ایمان مبعلی» به زمین فرستاد و بعد از آن هم غلام‌رضا رضایی را به جای «محمد نصرتی» به زمین فرستاد.

این دو تعویض قطبی تا دقیقه 60 سبب شد که درصد مالکیت توپ ایران افزایش پیدا کند و تیم ملی ایران بتواند به گل پیروزی بخش خود برسد. ایران با این پیروزی 6 امتیازی شد و اگر تیم امارات نتواند پیروز بازی بعدی باشد ایران به‌عنوان تیم اول صعود می‌کند.

اما آن‌چه که انصاری‌فر در این بازی انجام داد فوق‌العاده بود و او یکی از زیباترین گل‌های ملی را با یک بغل پای تماشایی به ثمر رساند.

کریم انصاری‌فر مهاجم تیم ملی فوتبال ایران که بعد از نیمکت‌نشینی در مسابقه اول به جای محمد غلامی به زمین آمد و با نمایشی درخشان تیم ایران را صاحب دومین پیروزی متوالی در این تورنمنت کرد.

بد نیست بدانید کریم انصاری‌فر با 20 سال سن یک حد نصاب جدید را برای خود به ثبت رساند و عنوان جوان‌ترین گل‌زن تاریخ فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا را به خود اختصاص داد.‌

انصاری‌فر که یکی از بازی‌کنان مورد علاقه افشین قطبی است، در این بازی یک گل دیگر هم به ثمر رساند که داور بحرینی مسابقه به اشتباه آن را مردود اعلام کرد.

اما سایت کنفدارسیون فوتبال آسیا اعلام کرد: «افشین قطبی، سرمربی تیم ملی ایران با این که تاکید دارد تیمش باید به‌تر شود از این که ایران به دور یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا صعود کرده ابراز خشنودی می‌کند.»

ایران با این‌که به‌خاطر مشکل بیماری برخی بازی‌کنانش با چهار تغییر در ترکیب اصلی به مصاف کره شمالی رفته بود با گل کریم انصاری‌فر پیروز شد و به‌عنوان اولین تیم در جام ملت‌های آسیا 2011 قطر راهی دور بعد مسابقات شد.

اما افشین قطبی گفت: «صعود تیم ما برای من فوق‌العاده است. گروه ما گروه مرگ است و من هنوز باور دارم که این گروه سخت‌ترین گروه کل تورنمنت است. به‌خاطر گرفتن این نتایج در دو بازی پشت سر هم به بازی‌کنانم افتخار می‌کنم. ایران می‌تواند خیلی از این بهتر بازی کند. ما این را در بازی‌های بعدی نشان خواهیم داد. ما آماده‌تر و با اعتماد به نفس بیش‌تری خواهیم بود و شما می‌توانید عمل‌کرد خیلی بهتری از تیم ما ببینید.»

قطبی در مورد عمل‌کرد بازی‌کنانش گفت: «ما بازی را آن‌طور که می‌خواستیم شروع نکردیم. اول این‌که بازی‌کنان ما می‌دانستند نتیجه این بازی چه‌قدر مهم است. بازی‌کنان ایرانی خیلی احساسی‌اند و گاهی این احساسات توانایی آن‌ها را می‌گیرد. دوم این که بازی‌کنان گوش ما کارشان را خیلی خوب انجام ندادند و بازی‌کنان سمت چپ ما که آزاد بودند خیلی در حملات و خلق موقعیت شرکت نمی‌کردند. ما این مشکلات را در نیمه دوم حل کردیم. سوم این‌که بازی‌کنان کره شمالی خیلی خوب دفاع می‌کردند. آن‌ها بازی‌کنان زیادی موقع دفاع داشتند و به خوبی جلوی راه ما را بسته بودند.

اما  «جواد نکونام» کاپیتان تیم ملی ایران در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های خبری گفت: «خوش‌حالم که 3 امتیاز دیگر را به دست آوردیم و توانستیم 6 امتیازی شویم. با این حال نباید به این دو پیروزی بسنده کنیم. باید 3 امتیاز بازی با امارات را هم به دست بیاوریم.» بازی‌کن باش‌گاه «اوساسونا»ی اسپانیا درباره بازی هم گفت: «بازی سخت و دشواری بود و از این‌که توانستیم صعود کنیم، خیلی خوش‌حالم. امیدوارم بتوانیم با 9 امتیاز کامل و مقتدرانه راهی دور بعد رقابت‌ها شویم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,