Saturday, 18 July 2015
02 April 2023

«بازداشت پنج فعال آذربایجانی در مراسم مهندس امانی»

2009 October 25

نوید مشکات، مدینه قاسمی، آیدین تقی پور، محمد محمدلو و جواد رمضان از فعالین مدنی آذربایجانی روز جمعه ۱ آبان ٨٨ پس از شرکت در مراسم سالگرد مهندس امانی در تبریز بازداشت شدند.

20091025-amani-koocheh

به گفته شاهدان عینی ماموران امنیتی تبریز پس از دستگیری این افراد در قبرستان مارالان آن‌ها را به کلانتری ۲۲ طالقانی برده و پس از بازجویی چند ساعته به اداره اطلاعات باغشمال تبریز منتقل کرده‌اند.

منابع محلی گمان می‌برند که بازداشت این افراد با شرکت آن‌ها در مراسم سالگرد وفات مهندس غلامرضا امانی فعال شناخته شده آذربایجانی در ارتباط باشد. غلامرضا امانی فعال شناخته شده آذربایجانی و زندانی سیاسی سابق می باشد که جمعه ٣ آبان ۱٣٨۷در طی حادثه رانندگی مشکوک به همراه دو برادرش در راه اهر به تبریز جان باخته بود.

در طی این مراسم که روز جمعه ۱ آبان ٨٨ در در قبرستان مارالان برگزار شد بیش از هزار تن با حضور بر سر قبر مهندس امانی اقدام به فاتحه خوانی و نثار گل نمودند. شرکت کنندگان در مراسم با در دست داشتن پارچه نوشته های تسلیت به زبان ترکی و خواندن سرودهای ملی یاد و خاطره مهندس امانی را گرامی داشتند.

پیش از این نیز مدینه قاسمی ۲۰ آذر ٨۷ در اورمیه بازداشت و پس از ۲۵ روز بازداشت موقت از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به دوسال حبس تعلیقی محکوم گردیده بود.

فشار بر آذربایجانی‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است به گونه‌ای که استفاده کنندگان از نمادها و نوشته‌های ترکی آذربایجانی در مراسمات جشن، عروسی و یا عزا مورد آزار و اذیت قرارگرفته و بازداشت می شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: