Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
سوت

«کره‌جنوبی حریف ایران در یک‌چهارم نهایی شد»

2011 January 19

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

کره جنوبی توانست هند را با نتیجه 4 بر 1 ببرد، اما در نهایت آن‌ها نتوانستند صدرنشین گروه شوند و باید با ایران، صدرنشین گروه دی (D) دیدار کنند.

از وقتی مرحله یک‌چهارم نهایی به مسابقات جام ملت‌های آسیا در سال 1996 افزوده شد، ایران و کره جنوبی یکی از بازی‌های ثابت این مرحله بوده است و نکته جالب این‌که یکی در میان بازی‌های این مرحله را برده و باخت‌هایم و این بار هم نوبت برد ماست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از وقتی که جام ملت‌های آسیا دارای مرحله یک چهارم نهایی شد، ایران و کره‌جنوبی یکی از 4 بازی ثابت این مرحله بوده است و در جام 2011 نیز این اتفاق برای پنجمین بار تکرار می‌شود. این بازی کمکم به یک بازی کلاسیک در جام ملت‌های آسیا تبدیل می‌شود و به جز این 4 بازی، دو تیم در ادوار قبلی نیز 2 بار دیگر باهم روبه‌رو شده بودند و با این حساب بازی ایران و کره‌جنوبی برای هفتمین بار در جام ملت‌های آسیا تکرار می‌شود که یک رکورد در تاریخ مسابقات است.

از جام ملت‌های 1996 تعداد تیم‌های شرکت کننده افزایش یافت و بنابراین مرحله یک‌چهارم نهایی در این مسابقات گنجانده شد. در آن دوره ایران و کره‌جنوبی در یک‌چهارم نهایی برای اولین بار مقابل هم قرار گرفتند که ایران در یک بازی تاریخی 6-2 کره‌جنوبی را درهم کوبید. «کریم باقری» در دقیقه 31، «خداداد عزیزی» در دقیقه 52 و «علی دایی» چهار بار در دقایق 66، 78، 83 و 89 مقابل کره‌جنوبی گل‌زنی کردند.

در جام 2000 ایران و کره‌جنوبی بار دیگر در مرحله یک چهارم مقابل هم قرار گرفتند و این بار در شهر «طرابلس» لبنان نویت کره‌ای‌ها بود که ایران را در دقت اضافی شکست دهند. ایران در این بازی با گل زیبای کریم باقری در دقیقه 71 پیش افتاد، اما در دقیقه 90 گل مساوی را خورد و در نهایت با گل طلایی «لی دونگ کوک» در دقیقه 99 از جام ملت‌های آسیا حذف شد.

نکته جالب این‌که در 4 دوره قبلی یکی در میان ایران و کره‌جنوبی برنده شده‌اند و طبق این روال، این‌بار نوبت ایران است تا در دوحه انتقام شکست قبلی در سال 2007 را از کره‌جنوبی بگیرد

در جام 2004 دوباره دو تیم در مرحله یک‌چهارم نهایی به هم رسیدند. بازی در شهر جینان چین برگزار شد و این‌بار نویت تیم ملی بود که انتقام دوره قبلی را از کره‌جنوبی بگیرد. علی کریمی با درخشش فوق‌العاده خود در این بازی هت تریک کرد و در دقایق 10، 20 و 77 گل‌زنی کرد و یک گل دیگر نیز توسط مدافع کره به ثمر رسید تا ایران 4-3 کره‌جنوبی را شکست دهد.

در جام 2007 و در کوالالامپور مالزی، بار دیگر ایران و کره‌جنوبی در مرحله یک‌چهارم نهایی به‌ هم رسیدند و بازی دو تیم بر خلاف ادوار قبلی بدون گل بود. بعد از 120 دقیقه در ضربات پنالتی کره‌جنوبی 4- 2 ایران را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد.

نکته جالب این‌که در 4 دوره قبلی یکی در میان ایران و کره‌جنوبی برنده شده‌اند و طبق این روال، این‌بار نوبت ایران است تا در دوحه انتقام شکست قبلی در سال 2007 را از کره‌جنوبی بگیرد. نکته دیگر این‌که باخت‌های ایران مقابل کره‌جنوبی در وقت اضافی بوده است در حالی‌که ایران هر دو بار در دقیقه 90 پیروز شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,