Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
تماشاخانه‌ی کوچه

«جن‌گیری با روش‌های قرون‌ وسطایی»

2011 January 20

پویا / رادیو کوچه

فیلم «موسم جادوگر»  (Season of the witch)موضوع برنامه‌ی این هفته است. کارگردان این فیلم «دومینیک سنا» (Dominic Sena) است. کسی که کارگردانی فیلم‌های «سرقت در 60 ثانیه»  (Gone is sixty Seconds)و «اره ماهی» (Swordfish) را در کارنامه دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«به‌من» (Behman) و «فلسون» (Felson) به ترتیب بازی «نیکلاس کیج» و «ران پرلمان»، دو شوالیه‌ی جنگ‌های صلیبی هستند که پس از کشتاری نافرجام در راه بازگشت‌اند. آن‌ها در شهری طاعون‌زده، پس از دستگیری و مشخص شدن فراری بودن‌شان، مجبور می‌شوند به ماموریتی ناخواسته در ازای آزادی خود تن بدهند. آن‌ها بایستی دختری را که به اتهام جادوگری دستگیر شده، برای محاکمه به صومعه‌ای دور افتاده ببرند. در این سفر آن‌ها را یک کشیش، یک دزد، شوالیه‌ای خوش‌نام و جوانی با سودای شوالیه‌گری در سر، هم‌راهی می‌کنند. در این سفر 6‌روزه، آن‌ها با موانعی روبه‌رو می‌شوند و از مناطق جنگلی و کوهستانی عبور می‌کنند تا به مقصد برسند.

در یک ساعت اول فیلم بیش‌تر شاهد فضای تاریک و طاعون زده‌ی قرون وسطایی هستیم، که به خوبی حال و هوای آن دوران را به تماشاگر القا می‌کند. از سوی دیگر، گفت‌وگوهای فیلم همگی با زبان مدرن امروزی انجام می‌شوند، به‌طوری که اگر چشمان خود را ببندیم، به سختی می‌توانیم تصور کنیم محل وقوع گفت‌وگوها، جایی تیره و تار در 700 سال گذشته باشد. این ایرادی است که شاید برای مخاطبان غیر‌انگلیسی زبان چندان محسوس نباشد. ایراد دیگر فیلم‌نامه، کند بودن روند ماجرا و هم‌چنین کم بودن موانعی است که بر سر راه این گروه قرار می‌گیرد. در طول سفر آن‌ها تنها دو بار با خطر جدی روبه‌رو می‌شوند. یکی هنگام عبور از پلی کهنه و پوسیده و دیگری حمله‌ی گرگ‌ها در جنگل. باقی مسیر به سادگی طی می‌شود.

عمده‌ی زمان فیلم پیرامون جادوگر‌بودن یا نبودن دختر زندانی صرف می‌شود. کاری که «کلر فوی» (Claire Foy) با هنر‌نمایی خوب خود، نقشش را به خوبی ایفا می‌کند. بدون شک کلر فوی بهترین بازی‌گر فیلم است. حالت‌های مناسب چهره به هم‌راه ارایه‌ی خوب دیالوگ‌ها، او را یک پله از سایر بازی‌گران فیلم بالاتر قرار می‌دهد. تماشاگر در ساعت اول فیلم هنوز در تردید است که آیا این دختر جادوگر است یا بی‌گناه.  جلوه‌های ویژه ضعیف در صحنه‌های نبرد پایانی، از دیگر نقاط ضعف فیلم است. اگرچه چهره‌پردازی در طول فیلم و در به تصویر کشیدن مردم طاعون‌زده بسیار خوب عمل کرده بود.‌

بازی ضعیف نیکلاس کیج نیز از طرف دیگر از جاذبه‌ی فیلم کاسته است. ضعفی که به لحاظ ماهیتی بیش‌تر به‌دلیل ضعیف‌بودن فیلم‌نامه است. بازی در فیلم‌های ضعیف کم‌کم برای نیکلاس‌کیج به عادت تبدیل شده است. دیگر از نیکلاس کیجی که در «هواشناس» (Weatherman)  هنر‌نمایی کرد خبری نیست. او پس از بازی در چند فیلم ناموفق نظیر «خطر در بانکوک» ‌(Bangkok Dangerous)، روند ناکامی خود را با بازی در موسم جادوگر تکمیل کرده است. او که قبلن با بازی در سرقت در 60 ثانیه با دومنیک سنا هم‌کاری کرده بود، هم‌کاری جدیدش، حاصلی به مراتب بدتر از کارقبلی داشت.‌

موسم جادوگر فیلمی است پر از صحنه‌های خشن و کشتار و حضور مردم طاعون‌زده از سوی دیگر باعث می‌شود تا این فیلم به‌عنوان فیلمی خانوادگی خود را مطرح نکند. فیلمی که چیزی است مابین ژانر ترسناک و حادثه‌ای. از این رو اگر قصد دیدن این فیلم را به هم‌راه خانواده‌ دارید، شاید برای افراد زیر 13 سال چندان گزینه‌ی مناسبی نباشد. اگر علاقه‌مند به موضوعاتی نظیر جادوگر و دیدن بازی نیکلاس کیج هستید، می‌توانید از دیدن این فیلم لذت ببرید.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Xj3JLTM_FOk[/youtube]

منابع

http://www.imdb.com/title/tt0479997/

http://www.newsreview.com/reno/content?oid=1905406

http://www.illinoistimes.com/Springfield/article-8232-witchrss-spell-only-partially-effective.html

http://www.totalfilm.com/reviews/cinema/season-of-the-witch

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,