Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
در دیدار رهبران چین و آمریکا مطرح شد

«قراردادهای کلان، تحریم ایران، حقوق بشر»

2011 January 20

خبر/ رادیو کوچه

رهبران آمریکا و چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، بر تحکیم روابط و افزایش هم‌کاری متقابل بین دو کشور تاکید کردند.

حمایت آمریکا از ظهور «صلح‌آمیز» چین به عنوان قدرتی بزرگ در عرصه بین‌المللی، انعقاد قراردادهای کلان، ا فزایش صادرات ایالات متحده به چین تا مرز ۴۵ میلیارد دلار در سال و ایجاد حدود ۲۳۵ هزار فرصت شغلی جدید در آمریکا، خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از شرکت بوئینگ از سوی چین طی سه سال آینده و تلاش برای بالابردن ارزش یوان از جمله موارد مورد توافق این دیدارها بوده است.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نیز  دیگر موضوع مورد گفت و گوی رهبران آمریکا و چین در این نشست بود.

بارک اوباما در کنفرانس خبری چهارشنبه پس از دیدار با رئیس‌جمهوری چین گفته است: «ما توافق کردیم که ایران باید به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران باید به طور کامل اجرا شود.»

وی افزوده است: «اگر ایران به تعهداتش عمل کند ما به همراه سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک، به ایران این فرصت را می‌دهیم که جذب جامعه بین‌المللی شود.»

هو جینتائو ، رئیس جمهوری چین نیز در ارتباط با موضوع حقوق بشر در این کشور گفته است که چین ارزش‌های حقوق بشر را جهانی می‌داند و همواره به دفاع و ترویج حقوق بشر متعهد بوده و در این عرصه پیشرفت‌های عظیمی داشته است.

وی هم‌چنین تاکید کرده است که بر اساس اصل عدم مداخله و احترام متقابل حاضر است که در خصوص حقوق بشر با آمریکا تعامل داشته باشد.

گفت و‌گو درباره حقوق بشر به ویژه درباره وضع تبت از دیگر موارد مورد توافق دو رئیس جمهور بوده است.

رئیس‌جمهور چین در ادامه‌ی سفر چهار روزه خود به آمریکا امروز(پنجشنبه) با رهبران کنگره آمریکا دیدار خواهد کرد.

دیداررئیس جمهوری چین با اوباما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,