Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
سی‌ام دی - بیستم ژانویه

«تقویم تاریخ سی‌ام دی»

2011 January 20

رادیو کوچه


1946 میلادی – زادروز «دیوید کیت لینچ» (David Keith Lynch) کارگردان معاصر آمریکایی است. اگر چه فیلم‌های لینچ موفقیت بزرگی در گیشه کسب نکرده‌اند‌، ولی همیشه محبوب منتقدان و فیلم‌دوستان بوده‌اند. در سال ۲۰۰۳ در نظر سنجی که از منتقدان فیلم در سراسر دنیا توسط روزنامه «گاردین» انجام شد‌، او به‌عنوان بزرگ‌ترین فیلم‌ساز زنده دنیا برگزیده شد. فیلم‌های وی پر است از نمادهای سورئالیستی‌، سکانس‌های رویاگونه و نظایر آن بود. وی در نقاشی و مجسمه‌سازی نیز آثاری دارد. مرد فیل‌نما، از ته دل وحشی، بزرگ‌راه گمشده، از آثار او هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1324 خورشیدی – «ابراهیم حکیمی» (حکیم الملک) که موفق به رفع غایله آذربایجان نشده بود از نخست‌وزیری کناره‌گیری کرد و «قوام‌السلطنه» (که دکتر مصدق او را عامل انگلستان خوانده است با حمایت آن دسته از دولت‌های خارجی که کمر به محاصره شوروی و به‌ویژه جلوگیری از بسط نفوذ آن در منطقه استراتژیک و نفت‌دار آسیای غربی کردند و روی کار آمدن او را درجهت مقاصد خود لازم می‌دانستند) نخست‌وزیر شد و ریاست ژاندارمری، را هم خود بر عهده گرفت.

251 میلادی – سال‌روز درگذشت «گایوس مسیوس کینتوس ترایانوس دسیوس» امپراتور رم  است. وی به سبب شکنجه دادن مسیحیان شهرت دارد. اصحاب کهف را معاصر این امپراتور دانسته‌اند. نام درست آن «دقیوس» است که تحریف شده آن به‌صورت دقیانوس شهرت دارد. به‌طوری‌که در کتب تاریخی آمده‌ است «دقیانوس» مردی یونانی بود که پس از اسکندر مقدونی در بلاد شام حکومت می‌کرد. در عهد دقیانوس چند تن از مردم شام به توحید گراییدند و خدای را شناختند. دقیانوس آن‌ها را حضار کرد و از کیش و آیینشان پرسید. جواب دادند ما خدای آسمان و زمین را می‌پرستیم. به‌جز او دیگری را خدای نخوانیم و ندانیم. دقیانوس آن‌ها را به‌ زندان انداخت و یک‌ شب مهلت داد تا در عقیده و ایمان خویش تجدید‌نظر کنند شاید به‌ کیش آبا و اجدادی برگردند. چون شب فرارسید اصحاب کهف از زندان دقیانوس فرار کردند و در خارج شهر به‌ کوه «بیجلوس» پناه بردند.

1355 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «نورعلی خان برومند» از استادان موسیقی ایرانی و نوازنده تار، سه‌تار، سنتور، تنبک و کارشناس آواز است. او آموزش تار را از ۱۳ سالگی نزد «درویش‌خان» آغاز کرد. سپس در سن ۱۸ سالگی برای تحصیل به برلین رفت. در آن‌جا به موسیقی غربی هم علاقه‌مند شد و پیانو آموخت. پس از بازگشت به ایران در ۲۲ سالگی، آموختن نت‌نویسی و ردیف را نزد موسی معروفی ادامه داد. پس از یک سال، دوباره به آلمان رفت و به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت. پس از ۶ سال، به ناراحتی چشم مبتلا شد و برای درمان به «سوییس» رفت و سپس به ایران بازگشت. وی از آن زمان تا آخر عمر نابینا شد و بعد از مرگ در قبرستان «ظهیرالدوله» دفن شد.

1920‌میلادی – زادروز «فدریکو فلینی» (Federico Fellini) فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان ایتالیایی است. وی یکی از نام‌داران سینمای ایتالیا است که برای شیوه ویژه‌اش در آمیزش انگاره‌های رویاگون و فراهنگام بارز شده است. ارجمندترین فیلم او، «هشت‌و‌نیم» با بازی «مارچلو ماستریانی» است. «هشت‌و‌نیم» برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین بازی‌گردانی در سال ۱۹۶۳ شد. پدرش «اوربانو فلینی‌«(Urbano Fellini)  فروشنده دوره‌گرد و کلی‌فروش بود. فدریکو از هنگام کودکی شیفته بازی‌گرانی بود که در «نمایش‌بازی‌ها» (vaudeville) و سیرک‌ها هنرنمایی می‌کرد. در آینده، یادهای این خاطرات بر فیلم‌هایش تاثیر بسیار گذاشت. هم‌چنین آموزش او در دبستان «دینی کاتولیک» از دیگر موثرها بر او بود که به فیلم‌هایش هوایی خرده‌گیر از کلیسا و با این همه احساسی سرشار از «معنویت‌« می‌بخشید.

1368 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «معصومه دده بالا» با نام هنری «هایده»، خواننده ایرانی است که بیست‌و‌یک سال در زمینه موسیقی دست‌گاهی و موسیقی پاپ ایرانی فعالیت داشت. هایده در ۱۳۴۷، فعالیت حرفه‌ای خود را با خواندن ترانه «آزاده» اثر استادش «علی تجویدی» که بر روی آخرین سروده «رهی معیری» ساخته شده بود آغاز کرد. اجرای ترانه «آزاده» با ارکستر بزرگ گل‌ها در رادیو تهران آغاز کار هایده بود. وی پس از اجرای چندین اثر دیگر از تجویدی و دیگر آهنگ‌سازان در برنامه گل‌ها، به خواندن ترانه‌های پاپ علاقه‌مند شد که بیش‌تر از ساخته‌های «فریدون خشنود»، «جهانبخش پازوکی»، «محمد حیدری» و «انوشیروان روحانی» بودند. هایده در شهریور ۱۳۵۷ چندین ماه پیش از پیروزی انقلاب ایران را به مقصد «بریتانیا» ترک کرد. او تا پایان عمر از این روی‌داد به‌عنوان تلخ‌ترین خاطره زندگی خود یاد می‌کرد. او از ۱۳۶۱ در «لس‌آنجلس» به فعالیت خود ادامه داد.

1875 میلادی – سال‌روز درگذشت «ژان فرانسوا میله» (Jean-François Millet) یک نقاش واقع‌گرا و طبیعت‌گرای فرانسوی و هم‌چنین یکی از بنیان‌گذاران مدرسه باربیزون بود. نقاشی‌هایی که او از کارگران مزرعه کشیده ‌است، از برجسته‌ترین آثار وی به حساب می‌آیند.

——————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1359 – پایان ماجرای گروگان‌گیری سفارت آمریکا در ایران، با آزادسازی ۵۲ گروگان در الجزایر.

1653 – تکمیل عمارت«تاج محل»در هندوستان که به دست استاد «عیسی ایرانی»ساخته شد .کار ساختن این عمارت زیبا پس از دعوت استاد عیسی معمار بزرگ ایرانی به هند از سال 1631 آغاز شده‌بود. «شاه جهان» امپراتور وقت هند تصمیم به ساختن چنین عمارتی را به یادبود همسر خود «ممتاز محل»گرفته بود.

1896 – کشف «اشعه ایکس» توسط «ویلهلم کنراد رونتگن» فیزیک‌دان آلمانی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,