Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
یکم بهمن - بیست‌و‌یکم ژانویه

«تقویم تاریخ ‌یکم بهمن»

2011 January 21

رادیو کوچه

1732 میلادی دولت روسیه طبق یادداشتی که در رشت به نماینده دولت ایران تسلیم شد مفاد قرارداد سال 1724 خود با دولت عثمانی را که به امضای «پتر یکم» و سلطان «عثمانی» رسیده بود،      اعلام داشت. طبق این قرارداد که با ظهور «نادر» و از ترس او لغو شد، دولت‌های روسیه و عثمانی با سو‌استفاده از ضعف ایران به سبب جنگ داخلی (تصرف اصفهان به دست قندهاری‌ها ایرانی) توافق کرده بودند که سراسر غرب ایران، از گرجستان تا خوزستان، به عثمانی و نواحی ساحلی شمال ایران از «حاجی طرخان» تا «استراباد»‌، به روسیه تعلق داشته باشد. پتر یکم تزار روسیه چند روز پس از امضای این قرار داد درگذشته بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1341 خورشیدی – زادروز «فریبا وفی» نویسنده ایرانی است. او در تبریز به دنیا آمد. از نوجوانی به داستان‌نویسی علاقه‌مند بود و چند داستان کوتاه‌اش در گاه‌نامه‌های «ادبی»، «آدینه»، «دنیای سخن»، «چیستا» و «مجله زنان» منتشر شد. اولین داستان جدی خود را با نام «راحت شدی پدر» در سال ۱۳۶۷ در مجله آدینه چاپ کرد. به گفته خود وی، هنوز جرئت نکرده بود نام کامل خود را در پای داستانش بنویسد. وفی این داستان را «خودجوش‌ترین» داستانش می‌داند. دو رمان او یکی «پرنده من» و دیگری «رویای تبت» برنده چند جایزه ادبی معتبر در ایران شده است. نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه او به نام «در عمق صحنه» در سال ۱۳۷۵ منتشر شد و دومین مجموعه، با نام «حتا وقتی می‌خندیم» در سال ۱۳۷۸ چاپ شد.

2005 میلادی – سال‌روز درگذشت «پروین» بازی‌گر فیلم‌های هندی (بالی وود) در 56 سالگی در خانه‌اش بر اثر تشدید بیماری قند درگذشت. وی که در 29 فیلم سینمایی شرکت کرده بود معروف‌ترین بازی‌گر زن در فیلم‌های هندی دهه‌های 1970 و 1980 بود. پروین دختر «ولی محمد» از مسلمانان ایالت گجرات هند و تحصیل‌کرده دانش‌گاه بود. وی تلاش داشت که در فیلم‌ها در نقش زنی با یک اراده آهنین ظاهر شود. دیوار، خوددار و طاقت سه عنوان فیلم‌های او از این دست هستند.

1921 میلادی – سال‌روز تاسیس حزب «کمونیست» ایتالیا، که زمانی بزرگ‌ترین حزب «مارکسیستی» جهان غرب بود. «آمادئو بوردیگا» (Amadeo Bordiga) رهبر مارکسیست‌های حزب سوسیالیست ایتالیا با یارانش از این حزب جدا شد و با کمک «آنتونیو گرامشی» (Antonio Gramsci)  حزب کمونیست ایتالیا را به نام «پارتیتو کمونیستا داایتالیا» تاسیس کرد که در 1970 یک‌سوم رای‌دهندگان ایتالیایی را پشت سر خود داشت و عنوان بزرگ‌ترین حزب کمونیست دنیای غرب را به‌دست آورده بود. حزب کمونیست ایتالیا در دوران حکومت موسولینی غیر‌قانونی اعلام شده بود. این حزب با فروپاشی شوروی نظرات خود را تعدیل کرد و اینک زیر نام حزب دمکراتیک چپ به فعالیت ادامه می‌دهد.

1291 خورشیدی – زادروز «تقی ظهوری» بازی‌گر ایرانی است. از نمایش‌های معروف او می‌توان به «یوسف و زلیخا»، «خسیس»، «بهلول»، «مشهدی عباد»، «معشوقه همه»، «نوکر زیر دست»، ،«اشک‌های عشق» و «دزد ناشی قسمت» اشاره کرد. ظهوری در مهرماه ۱۳۴۹ تصمیم به کناره‌گیری از سینما گرفت. سپس از طرف سندیکای هنرمندان به او پیشنهاد شد تا به‌عنوان مشاور عالی سندیکا فعالیت کند. ظهوری این پیشنهاد را پذیرفت و ازآن پس در هیچ فیلمی بازی نکرد.

1933 میلادی – سال‌روز درگذشت «جورج مور» (George Moore) داستان‌نگار، درام‌نویس، شاعر و خاطره‌نگار ایرلندی در 81 است. وی از معروف‌ترین داستان‌نگاران «رئالیست» اروپا به‌شمار می‌رود. وی که تحصیل‌کرده فرانسه بود کار داستان‌نگاری را با نوشتن داستان‌های کوتاه آغاز کرده بود. او هر گزارش مطبوعات در زمینه اتفاقات شهری را که به نظرش دارای ارزش اجتماعی می‌آمد هفته‌ها دنبال می‌کرد و مجموعه این وقایع را در یک کتاب منتشر می‌ساخت. نخستین ناول او «عاشق مدرن» عنوان دارد. داستان‌های بعدی جورج «زوجه هنرپیشه نقاب‌دار»، «زنان نیویورکی»، «فقر در روزهای بهاری»، «شمارش روزهای بربادرفته عمر»، «قتل آرزوها»، «مردم آزاری» و ….هستند.

1889 میلادی – زادروز «پیتیریم آلکساندروویچ سوروکین»، جامعه‌شناس آمریکایی روسی‌تبار است. او در شهر «توریا» واقع در جمهوری «کومی» روسیه، واقع در شمال‌غربی اروپا به دنیا آمد. وی پروفسور دانش‌گاه «پتروگراد» در سال ۱۹۱۷ به‌عضویت دولت انقلابی در‌آمد و درسال ۱۹۲۲ پس از محاکمه، تبعید و در همان‌سال به ‌آمریکا مهاجرت کرد. ابتدا در دانش‌گاه «مینسوتا» و سپس دانش‌گاه «هاروارد» به ‌تدریس مشغول شد. تحقیقات وی در زمینه جامعه‌شناسی فرهنگی از مهم‌ترین کارهای او است. او در تاریخ (۱۱‌فوریه ۱۹۶۸) در شهر «وینچستر» ماساچوست درگذشت.

برخی از روی‌دادهای دیگردر این روز:

1353 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «دکتر محمد قریب» از بنیان‌گذاران طب جدید اطفال در ایران است. او از جمله نخستین گروه دانش‌جویان ایرانی بود که برای تحصیل طب به فرانسه رفت و با موفقیت چشم‌گیر به ایران بازگشت.

1887 میلادی – ساخت بنای برج ایفل در شهر پاریس به همت ایفل از جمله مهندسان برجسته فرانسوی آغاز شد.

1898 میلادی – زادروز «ارنست میلر همینگوی» ( Ernest Hemingway)  از نویسندگان آمریکایی

1312 خورشیدی – درگذشت «ابوالقاسم عارف قزوینی»، شاعر و تصنیف‌ساز ایرانی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,