Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
به دلیل شیوع آنفلوآنزای خوکی

«تعطیلی مدارس در چند استان ایران»

2009 October 26

با شیوع گسترده آنفلوانزای خوکی در شهرهای ایران گفته می‌شود که تعدادی از مدارس استان‌های خراسان رضوی، کرمانشاه و اصفهان به علت شیوع بیماری آنفلونزای نوع «آ» تعطیل شده‌اند.

به گزارش ایسنا، درحال حاضر شهر مشهد بیشترین میزان شیوع بیماری را دارد که علت آن نیز، تراکم بیش از حد دانش آموزان در کلاس‌های درس است.

براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، در صورتی که ۱۵ درصد دانش‌آموزان مدارس به علت آنفلوآنزای نوع «آ» غیبت‌کنند، دستور تعطیلی مدرسه، بین ۷۲ ساعت تا حداکثر یک هفته، از سوی وزارت بهداشت صادر خواهدشد.

این درحالی‌است که مدیر برنامه آنفلوآنزا و مراقبت بهداشت مرزی کشور وزارت بهداشت گفته است که چنان‌چه دانش‌آموزان به علایم سرماخوردگی دچارشوند بایستی با گواهی استعلاجی پزشک به مدت هفت روز از رفتن به مدرسه خودداری کنند.

وی هم‌چنین نوشیدن مایعات فراوان، استفاده از غذاهای مقوی، نوشیدن آب میوه، پرهیز از تردد در محل استراحت کودک را از نکات بهداشتی ضروری حین مراقبت از کودک مبتلا دانست و یادآور شد: پرستار یا مراقب بیمار باید حین مراقبت از کودک از ماسک و حین صرفه و عطسه از دستمال کاغذی استفاده کند.

وی با بیان اینکه با بازگذاشتن پنجره باید اجازه عبور هوای اتاق کودک بیمار فراهم شود، گفت: «البته میزان درجه حرارت اتاق باید روی 22 تا 23 درجه سانتی گراد تنظیم شود.»

یک هزار و 194 نفر در کشور به آنفلوانزای آ مبتلا شده‌اند که 98 درصد موارد بهبود یافته و 16 نفر نیز در اثر این بیماری فوت کرده‌اند

دکتر سروش در گفت و گو با ایسنا با بیان این‌که طبق آخرین گزارش‌ها یک هزار و 194 نفر در کشور به آنفلوانزای آ مبتلا شده‌اند که 98 درصد موارد بهبود یافته و 16 نفر نیز در اثر این بیماری فوت کرده‌اند گفت:« در پیش جلسه‌ برگزار شده با مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت، آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت مقرر شد در صورت تصویب کمیته کشوری آنفلوآنزا، ملاک نمونه برداری از افراد براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی تغییر کند.»

مدیر برنامه آنفلوآنزا و مراقبت بهداشت مرزی کشور وزارت بهداشت زنان باردار، بیماران قلبی – ریوی، کلیوی، مبتلایان به نقص ایمنی و مصرف‌کنندگان داروهای ساپرسیو، مبتلایان به ایدز، افراد کمتر از 19 سال، مبتلایان به سرطان فعال، سیروز کبدی، دیابت کنترل نشده، تالاسمی و کم خونی داسی شکل، چاقی مفرط و افرادی که قادر به دفع ترشحات تنفسی نیستند را از افراد در معرض خطر ابتلا به آنفلوآنزای نوع آ دانست.

وزارت بهداشت ایران پیش از این نسبت به گسترش این بیماری هشدار داده و پیش بینی کرده‌بود که بر تعداد مبتلایان روز به روز افزوده شود و در میان آن ها دانش آموزان بیش از بقیه در معرض ابتلا به آنفلوآنزای نوع “آ” قرار دارند.

براساس توصیه کارشناسان، دست‌ندادن، روبوسی‌نکردن و اجتناب از صرف وقت طولانی در مکان‌های عمومی و شلوغ را از جمله راه‌های پیش‌گیری آنفلوآنزای نوع آ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: