Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
مطبوعات ‌شنبه ایران،

«دور دوم مذاکرات استانبول پایان یافت»

2011 January 22

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جام جم

1) دور دوم مذاکرات استانبول پایان یافت

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100833769149

دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 در شهر استانبول ترکیه که از ساعت 22 روز جمعه به وقت تهران آغاز شده بود، پایان یافت. منابع آگاه مذاکرات را خوب و سازنده اعلام کردند.

2) ایران‌چک‌ها تنها متهم پول‌شویی نیستند

http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100833739696

بانک مرکزی یکی از اصلی‌ترین اهداف خود برای خروج ایران‌چک‌ها از گردش پولی کشور را جلوگیری از گسترش جرم پول‌شویی اعلام کرده است. پو‌ل‌شویی به آن جرایمی گفته می‌شود که پول‌های کثیف ناشی از مبادلات غیرقانونی از جمله تجارت انسان، مواد مخدر، اسلحه و… به وسیله آن تطهیر شده و شکل و شمایل قانونی به خود می‌گیرد. به عبارت به‌تر صاحبان این پول‌های غیرقانونی درصددند تا با پاک کردن و از بین بردن منشا پول‌های خود و با ردگم‌کنی، آن را به شکل دارایی قانونی درآورده و به گردش بیندازند.

ایران

1) تسهیلات حمایتی برای 46 هزار بازنشسته

http://www.iran-newspaper.com/

براساس مصوبه هیت وزیران 30 هزار تومان برای تهیه عصا و عینک به بازنشستگان کشوری تعلق گرفت.

بازنشستگانی که پرونده بازنشستگی آن‌ها قطعی شده و در آخرین ماه پرداخت حقوق مبلغ بیمه تکمیلی را پرداخت کرده باشند، کمک هزینه عصا و عینک دریافت می‌کنند.

2) هدف‌مندی یارانه‌ها برای اصلاح رفتار مصرف‌کنندگان انرژی است

http://www.iran-newspaper.com/

احمدی‌نژاد: «تعرفه‌های جدید با توجه به جمیع شرایط وضع‌شده و اگر در بخشی فشار وارد شود نباید به‌سرعت درصدد اصلاح تعرفه‌ها برآییم.»

رییس‌جمهوری ایران که روز چهارشنبه در راستای سومین دور از سفرهای استانی هیت دولت به استان یزد سفر کرده بود، در جلسه استانی هیت دولت از وزیران خواست مصوباتی تصویب کنند که هنگام انتشار اخبار آن، موجب خوش‌حالی مردم این خطه شوند.

رسالت

1) سلطانیه: «ایران تحت هیچ شرایطی غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نمی‌کند»

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=52491

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «فرایند غنی‌سازی در ایران با قطع‌نامه، تحریم‌، تهدید، ویروس و حتا حمله نظامی متوقف نمی‌شود.»

به گزارش واحد مرکزی خبر‌، علی‌اصغر سلطانیه در ادامه نشست خبری در مسکو با تاکید بر این‌که هم‌کاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه دارد گفت‌: «جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای اثبات صلح‌آمیز بودن فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای خود دریغ نکرده است و بیش از 4 هزار نفر روز از تاسیسات ایران آن هم با مداخله‌جویانه‌ترین روش‌ها بازرسی شده که در تاریخ آژانس بی‌سابقه است‌. وی افزود: «ایران تاکنون به روش‌های مختلف شفاف‌سازی کرده است و افکار عمومی جهان می‌دانند فعالیت ایران صلح‌آمیز است و هرگونه تهدید تاسیسات اتمی ایران به حمله نظامی محکوم است.»

2) دانش‌گاه‌های ایران در خارج کشور شعبه می‌زنند

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=52430

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وظایفی که برای دانش‌گاه‌های کشور در طرح آمایش سرزمین در نظر گرفته شده است گفت: «در مدل طراحی شده دانش‌گاه‌های بزرگ می‌توانند در سایر کشورها شعبه تاسیس کنند.»

رضا عامری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: «طرح آمایش سرزمین در آموزش عالی مولفه‌های متعددی دارد که در کارگروه فراملی به مدلی برای آموزش عالی فرا ملی و منطقه‌ای دست یافته‌ایم.» وی با اشاره به مشخصات مدل فراملی برای دانش‌گاهها گفت: «در این مدل دانش‌گاه‌های مناطق مرزی و پیرامونی می‌توانند نسبت به جذب دانش‌جوی خارجی و یا احتمالن ایجاد شعبه اقدام کنند.»

کیهان

1) میدل‌ایست : انقلاب اسلامی ایران الگوی حرکت مردم تونس بود

http://www.kayhannews.ir/891102/3.htm#other307

پای‌گاه خبری میدل‌ایست آنلاین طی گزارشی تحلیلی پیرامون تحولات تونس بر شباهت‌های انتفاضه این کشور و الهام‌گیری مردم تونس از انقلاب اسلامی ایران و عبرت نگرفتن «بن علی» از سرانجام محمدرضا پهلوی تاکید کرد.

این گزارش که به قلم سمیر عبید به نگارش درآمده است تحولات کشور تونس را مشابه با تحولات انقلاب اسلامی ایران دانسته و می‌افزاید: «حرکت مردم تونس تنها به جوش آمدن خون حاشیه‌نشینان و فقرایی بود که به مرور زمان در متن حوادث کشور گم شده بودند و از این نظر شرایطی هم‌سان با ایرانیانی داشتند که در سال 1979 در اعتراض به نظام شاه به خیابان‌های ایران سرازیر شده بودند.»

2) شورای نگه‌بان تشکیل وزارت ورزش و جوانان را تایید کرد

http://www.kayhannews.ir/891102/3.htm#other311

رییس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی گفت: «شورای نگه‌بان در جلسه اخیر خود مصوبه مجلس در مورد تشکیل وزارت ورزش و جوانان را بدون ایراد اشکال تایید کرد.»

حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی‌زاده اظهار کرد: «هرچند نظر شورای نگه‌بان در مورد وزارت ورزش به‌طور رسمی از سوی سخن‌گوی شورا اعلام نشده اما در مذاکره و گفت‌وگو با برخی اعضای شورای نگه‌بان مشخص شد که تشکیل وزارت ورزش و جوانان در جلسه اخیر شورا به تصویب رسیده است؛ بنابراین از این پس شاهد تولد وزارت جدیدی به نام وزارت ورزش و جوانان هستیم.»

خراسان

1) مخالفت وزارت خارجه با سفر قالیباف و هیت هم‌راه به واشنگتن

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=11&day=2&id=3171

وزارت امور خارجه با سفر محمدباقر قالیباف شهردار تهران و هیت هم‌راهش به واشنگتن برای دریافت جایزه بین‌المللی حمل‌و‌نقل عمومی مخالفت کرد. یکی از مسوولان شهری در گفت‌وگو با فارس، گفت: «قرار بود هیتی به این سفر اعزام شود که اسم آقای قالیباف نیز در این هیت وجود داشت، اما زمانی که وزارت خارجه با این سفر مخالفت کرد شهردار تهران اعلام کرد یک نفر به نمایندگی از شهرداری به این سفر رفته و این جایزه را دریافت کند.» وی به نامه‌ای که شهردار تهران چندی پیش ارسال کرده است اشاره کرد و گفت: «یک نفر به نمایندگی از ایران اعزام و این جایزه را که افتخار ملی است دریافت کند ولی وزارت خارجه با این سفر مخالفت کرده است.»

2) تعهد کتبی کرزای برای توزیع سوخت ترانزیت شده از ایران فقط در بین مردم افغانستان

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=11&day=2&id=3135

با گذشت چند روز از مسایل پیش آمده درباره ترانزیت سوخت از ایران به افغانستان در دیدار اخیر سفیر ایران در کابل با رییس جمهوری افغانستان، کرزای در نامه‌ای خطاب به همتای ایرانی اش درباره مسئله سوخت اعلام کرده است که سوخت درخواست شده از سوی افغانستان به دست مردم این کشور می‌رسد. ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که مقام‌های افغانی باید درباره تحویل نشدن سوخت های ترانزیت شده به نیروهای ناتو تعهد بدهند.

تهران امروز

1) توصیه به اوباما برای پذیرش ایران هسته‌ای

http://www.tehrooz.com/

ویلیام برنز نماینده آمریکا در گروه 5+1 دیروز در شرایطی پای به مذاکرات هسته‌ای با ایران گذاشت که چند دیپلمات معروف آمریکایی و انگلیسی با صدور بیانیه‌ای به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا توصیه کردند که ضمن پذیرش ایران هسته‌ای به صورت واقع‌بینانه‌ای با ایران به مذاکره بپردازد.

2) دولت بزرگ‌ترین بدهکار به مدیریت شهری

http://www.tehrooz.com/

افسانه قانع: «دولت بزرگ‌ترین بدهکار به مدیریت شهری تهران است و در این میان مطالبات توسعه مترو تنها بخشی از بدهی‌های دولت به شهرداری تهران محسوب می‌شود.» سید جعفر تشکری هاشمی، معاون شهردار تهران و رییس هیت مدیره شرکت مترو در واکنش به صحبت‌های اخیر سید شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد دلایل عدم پرداخت اعتبار مترو از صندوق ذخیره ارزی در صحن علنی مجلس، می‌گوید: «گویی نمایندگان مجلس در زمان تصویب این قانون با آینده‌نگری چنین روزهایی را پیش‌بینی کرده بودند که علاوه بر صندوق ذخیره ارزی، پرداخت اعتبار مترو را تنها محدود به این صندوق نکردند و عبارت «و یا هر صندوق دیگری» را به کار برده‌اند و از این رو اعتبار مترو از محل صندوق توسعه ملی که به اذعان آقایان از موجودی کافی برخوردار است، به راحتی قابل پرداخت است.»

دنیای اقتصاد

1) ریاست اتاق اکو برای ایران

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=241023

محمد نهاوندیان، رییس اتاق ایران که به عنوان رییس اتاق «اکو» انتخاب شده، معتقد است که باید از امکانات بانک توسعه و تجارت اکو بیش‌تر استفاده شود. وی در نشست روسای اتاق‌های بازرگانی و صنایع کشورهای عضو اکو که در تهران برگزار شد، با تاکید بر گسترش تجارت منطقه‌ای تاکید کرد که «نمی‌شود در انزوا برنامه‌ریزی کرد». در این نشست، رییس پیشین اتاق اکو نیز از دیوارهای گمرکی، به عنوان مهم‌ترین مانع توسعه تجارت درون‌منطقه‌ای یاد کرد و موافقت 5 کشور برای عملیاتی کردن تفاهم‌نامه «اکوتا» را ضروری برشمرد.

2) تداوم سقوط در بازار طلا

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=240984

بازار جهانی طلا که در چند سال گذشته با ثبت رکوردهای صعودی به بازاری جذاب برای سفته‌بازان بین‌المللی تبدیل شده بود، در سال جدید میلادی که 20 روز از آن سپری شده در سراشیبی سقوط قرار گرفته و در برابر تداوم جذابیت در آن علامت سوال گذاشته شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که شیب صعودی بازار طلا که 10 سال پیش، قیمتی زیر 300 دلار برای هر اونس در آن ثبت شده بود، در دو سال اخیر تشدید شد و از زیر 1000 دلار در ابتدای سال2009 به 1420 دلار در پایان سال 2010 رسید که 200 دلار از این افزایش مربوط به سال 2010 است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,