Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
دایره‌ی شکسته

«وقتی داخل آرامش می‌نشینی»

2011 January 22

مه‌شب ‌تاجیک/ رادیو کوچه

«کارل بنز» در بیست‌و‌پنج نوامبر سال 1844 در «کارلسروهه» بود. یکی از شهرهای آلمان پا به عرصه وجود گذاشت وقتی دو ساله بود پدرش درگذشت. با وجود وضع بد مالی‌، مادرش امکانات آموزشی را برای او فراهم کرد. کارل بنز دبیرستان را زیر نظر «فردیناند رتین بافر» به پایان رساند و بعد از آن در دانش‌کده‌ی فنی در شهر زادگاهش ادامه‌ی تحصیل داد‌. هم‌زمان با تحصیل یک دوره‌ی دو ساله را در یک کارخانه فنی و مهندسی در کارلسروهه گذراند و در مدتی که آن‌جا بود،‌ تجربه‌های مقدماتی را در همه زمینه‌های فنی کسب کرد‌. اولین تجربه کاری او‌،‌ به عنوان یک طراح در ساخت یک کارخانه در شهر «مانهایم» بود. وی در سال 1868کارش را از دست داد و جذب شرکتی دیگر شد این شرکت بیش‌تر کارهای ساختمانی و پل‌سازی انجام می‌داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او سپس در سال ۱۸۷۱ تصمیم گرفت در شرکتی که متعلق به خودش است، کار کند. به همین خاطر با یک مکانیک به نام «آگوست ریتر»، اولین شرکت خود را در مانهایم آلمان تاسیس کرد، ولی نتوانست به هم‌کاری با شریکش ادامه دهد. او تصمیم گرفت با کمک نامزدش، «برتا ریگر»، موانع موجود بر سر راه خود را بردارد. برتا جهیزیه‌اش را فروخت و به او در خرید سهام ریتر کمک کرد. آن‌ها یک سال بعد با هم ازدواج کردند و صاحب ۵ فرزند به نام‌های ایگن، ریچارد، کلارا، تایلد و آلن شدند.

کارل بنز اگرچه در ابتدا در تجارت موفقیتی به دست نیاورد و شانس به او روی خوشی نشان نداد، اما با تلاش بی‌وقفه توانست چند امتیاز مهم برای تولید و تکمیل موتورهای دوزمانه دریافت کند. او تا زمانی که به استانداردهای موردنظرش نمی‌رسید، دست از کار نمی‌کشید. وی با کمک مخترعان و هم‌کاران جدیدش و با پشتیبانی مالی یک بانک در مانهایم، یک شرکت سهامی را تاسیس کرد. ۵۰ درصد سهام این شرکت در اختیار کارل بود، ولی به عنوان یک عضو هیت مدیره و سهام‌دار از حق اظهارنظر کم‌تری نسبت به دیگران برخوردار بود، چراکه هم‌کاران و دیگر سهام‌داران شرکت درصدد بودند به نوعی نفوذ خود را در شرکت افزایش دهند و این رفتارها و در نهایت برخوردها سبب شد که کارل بنز پس از یک سال شرکت را ترک کند.

کارل بنز اگرچه در ابتدا در تجارت موفقیتی به دست نیاورد و شانس به او روی خوشی نشان نداد، اما با تلاش بی‌وقفه توانست چند امتیاز مهم برای تولید و تکمیل موتورهای دوزمانه دریافت کند

در همان سال بنز یک پشتیبان مالی دیگر به نام «فردریک ویلهم ایلیگنر» در ماکس رز پیدا کرد. فردریک یک فروش‌گاه دوچرخه فروشی داشت و بنز متوجه علاقه‌ی زیاد او به وسایل موتوری شد و در همان زمان بود که بنز با کمک فردریک و یک شرکت دیگر، شرکت خود را به نام بنز راه‌اندازی کرد. آن‌ها توانستند نیروی کار شرکت خود را به ۲۵نفر افزایش دهند. و تا جایی پیش‌رفت کردند که دیگر قادر بودند امتیاز تولید موتورهای بنزی خود را به دیگران واگذار کنند. بعد از این بود که بنز تصمیم گرفت تمام وقتش را صرف توسعه موتورهای اتومبیل کند. سرانجام او موتورهای چهارزمانه بنزینی خود را روی کالسکه‌ای نصب کرد و در سال ۱۸۸۶ بود که توانست از اولین خودروی بنزینی خود بهره‌برداری کند و آن را به نمایش عمومی بگذارد.  تا سال ۱۸۸۷ او ۳ مدل از این نوع خودروها را طراحی کرد. بنز، مدل اول را در سال ۱۹۰۶ به موزه‌ی آلمان اهدا کرد. مدل دوم را چندین بار طراحی و بازسازی کرد و مدل سوم هم دارای چرخ‌های چوبی بود که همسرش، برتا برای اولین بار با این خودرو به مسافرتی طولانی رفت. کارخانه‌ی بنز توانست به مرحله‌ای از موفقیت برسد که تولیداتش دیگر جواب‌گوی تقاضای مردم نبود، در نتیجه  کارل تصمیم گرفت که کارخانه‌ی خود را توسعه دهد.

به‌تدریج «بنز» در امر خودروسازی پیشتاز شد و در سال ۱۸۹۹ به یک شرکت سهامی بزرگ تبدیل شد. به‌طوری که در آن زمان سالانه ۵۷۲ دست‌گاه خودرو تولید می‌کرد. درآمد بنز گروه خودروسازی مرسدس متشکل از برندهای مرسدس بنز، مایباخ، اسمارت، مرسدس بنز AMG و مرسدس بنز مک لارن است. این گروه در سال ۲۰۰۴ بیش از یک میلیون و ۲۲۶ هزار و ۸۰۰ دست‌گاه از خودروهای خود را به فروش رساندند. به دلیل برخی از مسایل زیست محیطی، فروش برند مرسدس بنز در سال ۲۰۰۳ دو درصد کاهش داشت و این در حالی است که فروش بخش اسمارت این گروه به دلیل معرفی مدل جدید ۲۲ درصد افزایش داشته است.  24 ژانویه  سال 1903‌‌، روزی بود که کارل بنز از کارهای فنی کناره‌گیری کرد‌، و به عنوان ناظر هیت مدیره به کار خودش ادامه داد. این اقدام او نتیجه مشاجره‌ای بود که با مدیر عامل داشت زیرا مدیر عامل تصمیم داشت که از طراحان فرانسوی در طرح مانهایم استفاده کند و هدفش مقابله و رقابت با مرسدس  بود. هم‌چنین دو پسر کارل‌، ایگن و ریچارد‌، هم‌راه با این اقدام او شرکت را ترک کردند اگر چه ریچارد در سال 1904 به عنوان مدیر تولید خودروهای مسافرتی به شرکت برگشت. در پایان همان سال کل فروش شرکت 3480 دست‌گاه بود.

در سال 1906 کارل بنز شرکتی در لیدنبورگ تاسیس کرد. سهام‌داران این شرکت خود و پسرانش بودند در ابتدا آن‌ها سعی‌شان بر این بود که خودروهایی با موتور بخار تولید کنند با این حال‌، زمان به سرعت تغییر می‌کرد و تقاضا برای این موتورها به سرعت رو به کاهش بود‌. آن‌ها مجبور شدند که خط‌مشی را تغییر دهند. در این زمان،‌ خانواده‌ی بنز به شهر «لیدنبورگ» مهاجرت کردند. در سال 1912 وی شرکت را به عنوان یک شریک ترک کرد و پسرانش‌‌، ایگن و ریچارد را تنها گذاشت. شرکت به‌سرعت پیش‌رفت کرد و شعبه‌هایی در بازارهای مختلف ایجاد کرد. برای مثال در انگلیس خودروهای تولیدی این شرکت‌، به‌خاطر کیفیت بالایی که داشتند به عنوان تاکسی به‌کار گرفته شدند و هر روز به محبوبیت آن‌ها افزوده می‌شد. در سال 1923 کارل آخرین خودروهای تولیدی خود را ساخت. این خودرو یکی دارای 8 و دیگری 25 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد. هر دو این خودروها را بنز برای استفاده شخصی خودش نگه داشت و از آن‌ها لذت برد و هرگز آن‌ها را نفروخت این خودروها امروزه در موزه نگه‌داری می‌شوند.

و اما این‌که نام مرسدس چگونه بر روی این خودروها گداشته شد. مرسدس نام یک دختر اسپانیایی است و نام دختر «امیل یکینگ»، تاجر بزرگ اتریشی است که کارل نام او را روی محصول خود گذاشت. پدر این دختر نماینده فروش محصولات بنز بود. امروزه کارخانجات بنز زیباترین و به‌ترین اتومبیل‌ها را به بازار عرضه می‌کنند و سبب افتخار بازماندگان کارل می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,