Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
پس از دو روز حضور در ترکیه،

«پایان بی‌نتیجه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵»

2011 January 22

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، گفت‌وگوهای دو روزه اتمی جمهوری اسلامی با نمایندگان گروه ۱+۵ در استانبول، پایتخت ترکیه بدون نتیجه پایان یافته است.

به گزارش بی‌بی‌سی، کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد گروه 1+5 در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: «ایران برای لغو تحریم‌های بین‌المللی و نیز برای ادامه چرخه سوخت هسته‌ای شرایطی تعیین کرد اما ما نتوانستیم این شرایط را قبول کنیم زیرا ایران برای لغو تحریم‌ها باید اعتماد ما را به دست بیاورد.»

خانم اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ادامه عنوان کرد از این‌که ایران برای رسیدن به هر گونه توافقی، شرایطی را تعیین کرده، «مایوس» شده است.

وی هم‌چنین افزود: «ما هیچ برنامه‌ریزی برای نشست بعدی نکرده‌ایم اما اگر ایران بخواهد مذاکرات ادامه پیدا کند، ما هم‌چنان مایل به ادامه گفت‌وگوها هستیم.»

پیش از گفت‌وگوهای روز دوم، اعضای گروه وین امروز، شنبه دوم بهمن، در محل مذاکرات استانبول برای هماهنگی بیش‌تر با هم دیدار کردند.

لازم به یادآوری است دو دور قبلی مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه 1+5 (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) صبح و بعد از ظهر روز جمعه برگزار شد.

گفتنی است برخی منابع خبری گزارش داده‌اند که مذاکرات روز جمعه نتیجه ملموسی در پی نداشت اما یک مقام ایرانی در مصاحبه با ایرنا فضای مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد.

بیشتر بخوانید:

«مذاکرات استانبول شنبه از سرگرفته می‌شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,