Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
به بهانه ششمین سال درگذشت ویگن دردریان

«افسانه سلطان جاز ایران»

2009 October 26

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

چهارم آبان ماه مصادف است با سال‌روز درگذشت ویگن دردریان خواننده و هنرپیشه ایرانی ارمنی‌تبار که با شعرهایی با مضمون‌های تازه و ملودی‌های نو چهره تازه‌ای در صحنه موسیقی ایران عرضه کرد. ویگن در شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا در سن ۷۳ سالگی بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

ویگن دردریان در دوم آذرماه سال 1307 در همدان به دنیا آمد. او که شغل نقشه‌برداری داشت در ابتدا با خواندن در کافه‌ها محبوب دوستداران موسیقی مردم‌پسند شد.

ویگن به همراه دخترش ژاکلین

ویگن به همراه دخترش ژاکلین

حدود نیم قرن پیش در یک روز تابستانی ویگن دردریان در باشگاه ارامنه آرارات ترانه های ارمنی می‌خواند که توجه ساموئل خاچیکیان، فیلم سازی که با فیلم هایی مانند «بازگشت» و «دختری از شیراز»غوغایی در سینمای ایران آن سال‌ها برانگیخته بود، را جلب کرد .

ساموئل از همان باشگاه برای فیلم «چهارراه حوادث»، آرمان و ویگن دردریان را انتخاب نمود و به دلیل صدای خوش ویگن شعری هم برایش سرود که در آن فیلم بصورت ترانه بر روی صحنه‌های گردش ناصر ملک مطیعی و مینا مغازه‌ای، توسط ویگن اجرا شد و این نخستین اجرای رسانه‌ای ویگن به شمار می رفت. چراکه هنوز به رادیو راه نیافته بود.

پس از اتمام تحصیلات در دوره متوسطه و اخذ مدرک دیپلم در سال 1332 با خواندن آواز بر روی فیلم «چهره آشنا» ساخته حسن خردمند توانست جایگاهی برای خود در میان انبوه هنرمندان آن زمان رقم بزند.

اجرای آهنگ در رادیو تهران او را به اوج شهرت رساند. صدای گرم او که با نواختن گیتارش همراه می‌شد، با شعرهایی با مضمون‌های تازه و ملودی‌های نو چهره تازه‌ای در صحنه موسیقی ایران عرضه کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نوع موسیقی او که از ملودی‌های ارمنی و ترکی و گاه اروپایی بهره می‌برد به «جاز ایرانی» معروف شد و به او لقب «سلطان جاز» ایران دادند، گرچه موسیقی او ارتباط نزدیکی با موسیقی جاز نداشت.

او خود نیز چند آهنگ ساخت و در دهه ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰ از محبوب‌ترین خواننده‌های مردم‌پسند ایران بود. ویگن با چند تن از خواننده‌های محبوب دیگر مانند دلکش و پوران نیز ترانه‌های دو صدایی اجرا کرد که هنوز با اشتیاق شنیده می‌شود.

او در اوایل دهه ۵۰ به امریکا رفت و در آنجا ازدواج کرد و در کاباره های ایرانی فعالیت هنری داشت. ژاکلین (ترانه سرا و خواننده)و آیلین ( بازیگر و مجری تلویزیون) از فرزندان وی و کارو (شاعرمعاصر) برادر وی می‌باشند.

سرانجام ویگن در روز یکشنبه ۴ آبان ماه سال ۱۳۸۲ در شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا در سن ۷۳ سالگی بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

منبع

  • افراد بیاد ماندنی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: