Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
به بهانه زادروز «آلیس نیل»

«روزنگاشت/ من هرگز شاد نبودم»

2011 January 26

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست و ششم ژانویه برابر با زادروز «آلیس نیل» نقاش آمریکایی است. او زاده سال 1900 میلادی است و آثارش برای استفاده هیجان‌نمایانه از خط و رنگ و هم‌چنین قدرت احساسات‌شان قابل توجه هستند. آلیس سرانجام در سال 1984 براثر بیماری سرطان درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آلیس نیل» در بیست و ششم  ژانویه ۱۹۰۰ در شهر «مریون اسکور» در «ایالت پنسیلوانیا» زاده شد. او از آن دسته هنرمندانی بود که به سبب فقر مجبور بود برای اداره زندگی خود و خانواده‌اش به مشاغلی از قبیل خدمت‌کاری برای افراد ثروتمند بپردازد.

آلیس به جهت علاقه شدید و وافری که به نقاشی داشت هم زمان با کار، در کلاس‌های شبانه نقاشی ثبت نام کرد و نقاشی را با مشکلات فراوانی که داشت‌، آغاز کرد. ازدواجش با «کارلوس انزیکر» نقاش کوبایی در سال 1924 با شکست مواجه شد که این جدایی و غم و از دست دادن نخستین دخترش به علت ابتلا به دیفتیری و فقر مالی همه و همه باعث بروز افسردگی شدید او شد.

آلیس در سال 1930 اقدام به خودکشی کرد که از مرگ حتمی نجات یافت. اما این اتفاق باعث شد او به مدت دو سال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان روانی تحت مداوا قرار بگیرد. وی پس از دو سال مرخص شد و به توصیه پزشک معالجش برای بهبودی کامل مجدد به نقاشی روی آورد.

او مدل‌های انتخابی در کارهایش را غالبن قربانیان فقر و تنگ‌دستی، بیماران و قشر بدبخت و زحمت‌کش جامعه قرار داد و در نقاشی‌هایش به خوبی و با مهارت زیاد به حالت فیزیکی و روحی و روانی مدل‌هایش می‌پرداخت.

طرح‌ها و نقاشی نیل تا دهه 1960 به وضوح از جانب مخاطبان قابل درک نبود. اما بعد از این دهه آثار او چون با بحران‌های اجتماعی زمانه هم‌سو شد مقبول و مورد توجه عموم قرار گرفت و کلکسیونرهای علاقمند به آثار نقاشی به طراحی‌ها و نقاشی‌های او علاقه خاصی نشان دادند.

یکی از موضوعات غالب آثار آلیس  دوستان و افراد خانواده و چهرهایی از دنیای علم و ادب و هنر و حتا سیاست بودند. او در خلق این آثار شیوه چهره‌پردازی روان شناسانه خود را دنبال می‌کند.

آلیس نیل در مورد انتخاب مدل‌هایش چنین گفته: «من غالبان مدل‌هایم را نمی‌شناسم و برای ترسیم آن‌ها چیزی دوروبرشان قرار نمی دهم و از ایجاد فضای تصنعی دوری کرده و در عوض سعی می‌کنم برای مدل‌هایم محیطی سرشار از آرامش را به وجود آورم که در آن احساس راحتی کنند.

همیشه قبل از شروع کار با مدل‌هایم به گفت‌وگو می‌نشینم و سعی می‌کنم در مدل‌هایم چنان صمیمیتی به‌وجود آورم که آن‌ها احساس کنند در خلوت خود قرار گرفته‌اند و در این حالت است که آن‌ها با خود آگاهی رفتاری را از خود بروز می‌دهند که منحصر و متعلق به آن‌هاست و در این موقع است که فضای دل‌خواه خود را میابم. من از هنری که فقط به بازسازی صورت انسان‌ها می‌پردازد، متنفرم.»

سرانجام آلیس نیل در تاریخ چهارم اکتبر ۱۹۸۴ در منزل خود، بر اثر بیماری سرطان در سن 84 سالگی درگذشت. اما در پایان با دیدن آثار او خواهید فهمید که در آثارش صلح و صفا کمتر جایی دارد و در عوض آثار او مملو است از اضطراب و تشویش و نگرانی که خود در این موردچنین گفته: «من نمی‌خواستم مثل امپرسیونیست‌ها، سایه آبی برای نورهای زرد رنگ بگذارم. زیرا من که مثل «رنوار» شاد نبودم.»

منبع‌ها:

با تشکر از الناز جوانی

گوگل

ویکی پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,