Saturday, 18 July 2015
20 March 2023
گفت‌وگوی روز-با انتقال زندانیان سیاسی به بند چهار رجایی‌شهر

«تبعید‌گاه رجایی‌شهر و اعمال فشار بیش‌تر بر سیاسی‌ها»

2011 January 26

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

به نظر می‌رسد تجربه مناسبی که دست‌گاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در بند 350 اوین به دست آورده‌اند باعث شده است که در تکاپو برای ایجاد بندی مشابه در زندان رجایی‌شهر بیفتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زندان رجایی‌شهر که خود حکم زندان تبعید را دارد در پیش‌تر با تاکید مقام قضایی مجرم به آن منتقل می‌شد و به نوعی به این زندان که محل مجرمان با سابقه شرارت و خطرناک است، تبعید‌گاه بوده است. اما پس از ان که زندانیان سیاسی به این زندان منتقل می‌شوند این خشونت پنهان امری عادی شده است و امروز نیز به دلیل افزایش تعداد زندانیان سیاسی در این زندان باعث شده است که زندانیان سیاسی را در سالن 12 از بند چهار این زندان منتقل کنند.

بنابر اطلاع از این زندان تماس سیاسی‌ها با بیرون قطع شده است، تلفن در درست‌رس نیست و سرما و فضای آلوده بی‌داد می‌کند. این بند توسط وزارت اطلاعات مهیا شده است. پیش‌تر هم از زندان ارومیه خبر رسیده بود که مسوولان امنیتی استان با هم‌راه یک تیم به زندان این شهر مراجعه و اقدام به ضرب و شتم زندانیان سیاسی از یک کنار کرده‌اند.

زندان رجایی‌شهر که خود حکم زندان تبعید را دارد در پیش‌تر با تاکید مقام قضایی مجرم به آن منتقل می‌شد و به نوعی به این زندان که محل مجرمان با سابقه شرارت و خطرناک است، تبعید‌گاه بوده است

بنابر گفته مهسا امر‌آبادی خبرنگار اعتماد ملی که خود نیز پیش‌تر دستگیر شده بود و اینک همسرش مسعود باستانی در این زندان به سر می‌برد، زندانیان سیاسی از وضعیت بسیار بدی برخوردار هستند. سرمای منطقه و نبود وسایل گرم‌کننده مناسب، کثیفی بند و فضای موجود شرایط بسیار بدی را برای فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران محبوس در این زندان به وجود آورده است. این درحالی است که بنا بر گفته خانم امر‌آبادی علی‌رغم اعلام خانواده‌های زندانیان و شکایت آن‌ها تاکنون اقدامی برای بهبود وضعیت این زندانیان فراهم نشده است.

در خصوص این وضعیت با این خبرنگار که همسرش آقای باستانی در همین زندان است گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

اخیرن با تغییر و تحولاتی که در زندان رجایی‌شهر کرح ایجاد شده است، به‌نظر می‌رسد که فشارهای بیش‌تری به زندانیان سیاسی دارد وارد می‌شود. آیا می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری را در مورد زندانیان سیاسی رجایی‌شهر  بدهید؟

صبح دیروز طی تماسی که با همسرم داشتم به من اطلاع دادند که تمام زندانیان سیاسی رجایی‌شهر را دارند به یک بند دیگر منتقل می‌کنند و گفتند که ممکن است تا چند روز تلفن نداشته باشند. اما امروز صبح که من تماسی داشتم با یکی از افراد داخل رجایی‌شهر، به من اطلاع دادند که این‌ها را به بند چهار این زندان، که بند بسیار بدی هم هست منتقل کرده‌اند و این درحالی است که این بند هیچ‌گونه وسایل گرمایشی ندارد و تمام شیشه‌های بند شکسته‌شده و با توجه به برودت وحشتناک شهرستان کرج، تحمل سرما در این زندان سخت شده است.

از طرف دیگر طی خبرهایی که به من می‌رسد، دست‌شویی و حمام این بند به شدت کثیف است و وضعیت بهداشتی، ما را بسیار نگران کرده است. هم‌چنین این زندان محوطه‌ای به اسم مخابرات دارد که دارای کابین‌های زیاد تلفن است ولی در این مخابرات را بسته‌اند و طبق گفته‌های این شخصی که به ما اطلاعات می‌دهد، زندانیان سیاسی که حدود شصت‌نفر هستند، اجازه‌ی استفاده از این تلفن‌ها را ندارند و تماس‌شان با بیرون کاملن قطع شده است و خانواده‌های این زندانیان، خیلی نگران این وضعیت هستند.

با توجه به این‌که آقای باستانی و دیگر دوستان همتای ایشان، روزنامه‌نگار هستند، فکر می‌کنید که چه دلیلی برای اعمال این فشارها وجود دارد؟ زیرا گزارش‌هایی در مورد خشونت نسبت به زندانیان سیاسی در دیگر جاها هم شنیده می‌شود. آیا به نظر شما اتفاق تازه‌ای دارد می‌افتد؟

من از این‌که اتفاق تازه‌ای در حال وقوع است یا خیر، خبری ندارم ولی از برخوردی که با زندانیان سیاسی می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت، که فشارها هم روی خانواده‌ها و هم روی زندانیان، می‌خواهد بیش‌تر بشود و این‌که اصولن انتقال زندانیان سیاسی به هم‌چین بندی، نشان‌دهنده این است که برخورد‌ها را دارند شدیدتر می‌کنند. زیرا تا قبل از این در زندان رجایی‌شهر برخلاف زندان اوین، می‌توانستند از تلفن استفاده کنند ولی الان با توجه به شرایطی که به وجود آورده‌اند این امکان را هم از این‌ها گرفته‌اند و چون ما دو هفته یک‌بار می‌توانیم با عزیزان‌مان ملاقات داشته باشیم، این وضعیت را خیلی بدتر می‌کند.

قاعدتن حضور این زندانیان در زندان رجایی‌شهر غیر‌قانونی است و اگر دقت کنید می‌بینید که هر کسی که به زندان رجایی‌شهر منتقل می‌شود، باید در حکمش یک تبعید را داشته باشد یعنی جرمی را باید مرتکب شده باشد، که تبعید مجازات آن باشد. در صورتی که خیلی از زندانیان پس از انتخابات بدون حکم قاضی و کاملن غیر‌قانونی به این زندان که در حقیقت محل تبعید است، منتقل شدند. طی صحبتی که من با دادستان تهران داشتم، این مورد را متذکر شدم ولی خیلی جالب است که دادستان تهران معتقد است که این‌کار غیر‌قانونی نیست. و خب این تنها کار غیر‌قانونی نیست که از این‌ها دارد سر می‌زند.

با توجه به این‌که از یک‌سو رسانه‌های ایرانی خارج از کشور پی‌گیری می‌کنند و از سویی دیگر خود شما هم یک روز‌نامه‌نگار هستید، آیا امکان اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت این زندانیان سیاسی در ایران وجود دارد، و آیا شما توانسته‌اید کاری انجام دهید که حداقل جامعه را نسبت به این شرایط حساس کنید؟

پی‌گیری وضعیت عزیزانی که زندانی هستند، از طرف رسانه‌های داخلی که به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست و اگر هر کدام از این روزنامه‌نگاران بخواهند پی‌گیری کنند، یا با زندان مواجه می‌شوند و یا مشکلات دیگری را باید تحمل کنند. از همان اول که زندانیان به این زندان منتقل شدند، ما خیلی پی‌گیری کردیم. پیش دادستان، مقامات قضایی و مسوولان نظام رفتیم و شکایت کردیم. ولی نه‌تنها هیچ‌گونه فایده‌ای نداشت بلکه فشارها را هم بیش‌تر کردند. و این‌که دادستان تهران کاملن غیر‌قانونی صحبت می‌کند. دادستانی که باید داد مظلوم را بستاند، دارد کاملن سیاسی عمل می‌کند و این واقعن باعث تاسف است.

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,