Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
هشتم ‌‌بهمن - بیست‌و‌هشتم زانویه

«تقویم‌تاریخ هشتم ‌‌بهمن»

2011 January 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1331 خورشیدی – روزی که دکتر «مصدق» ملی‌شدن شیلات دریای مازندران را شخصن به سفیر شوروی اعلام کرد. دکتر مصدق رییس دولت وقت، سفیر شوروی در تهران را به دفتر خود فراخواند و با برخوردی بسیار دوستانه به او اطلاع داد که از دو روز دیگر شیلات دریای مازندران در دست ایرانیان قرار خواهد گرفت و شوروی دیگر دستی در آن نخواهد داشت و خواسته است شخصن و حضورن این مطلب را به او بگوید تا به «مسکو» منعکس کند که قطعن دولت (شوروی) در جریان قرار داشته است.

814 میلادی – سال‌روز درگذشت «شارلمانی» پادشاه فرانک‌ها و امپراتور کاتولیک‌های اروپا است. برخی از مورخان او را «هارون‌الرشید» اروپا لقب داده‌اند. هر دو هم‌زمان در شرق و غرب حکومت می‌کردند. این مورخان همین موضوع را مورد توجه قرار داده و پس از بررسی‌های دیگر، فرضیه‌ای به دست داده‌اند که جهان برای مدتی طولانی نمی‌تواند یک ابر قدرت داشته باشد و دیری نخواهد گذشت که برای این ابر قدرت رقیب و رقیبان به وجود خواهد آمد. به عبارت دیگر، «جهان» نظام یک قدرتی را برای مدتی طولانی تحمل نخواهد کرد. شارلمانی که یک فرانک آلمانی بود پس از تامین وحدت فرانک‌های آلمان و فرانسه به توسعه متصرفات خود دست زد و ایتالیا و قطعاتی از شمال اروپا و قسمت‌هایی از اسپانیا را فتح کرد و چون یک کاتولیک متعصب بود، پاپ او را امپراتور کاتولیک‌های اروپا و قلمرو وی را «امپراتوری مقدس» اعلام داشت.

1912 میلادی – زادروز «پال جکسون پولاک» نقاش آمریکایی است. او از پیش‌گامان جنبش هیجان‌نمایی انتزاعی بود. در سالهای۱۹۳۳ -۱۹۳۱ در اتحادیهٔ هنرآموزان نیویورک به تحصیل نقاشی و مجسمه‌سازی پرداخت.

1345 خورشیدی – زادروز «رضا میرکریمی» کارگردان مطرح سینمای ایران است. او فارغ‌التحصیل رشته گرافیک است. وی هم‌چنین عضو گروه سینمای فرهنگستان هنر نیز می‌باشد. از فیلم‌ها و سریال‌های او می‌توان به «خروس»، «برای او یک روز بارانی»، «زیر نور ماه»، «خیلی دور، خیلی نزدیک»، «به همین سادگی» و … اشاره کرد. او موفق به دریافت دیپلم افتخار بهترین کارگردانی برای فیلم کودک و سرباز از جشن‌واره فیلم فجر شد.

1725 میلادی – سال‌روز درگذشت «پتر اول» از دودمان رومانوف‌ها (Pyotr Alexeyevich Romanov) است. وی که پس از انجام یک رشته اصلاحات در روسیه و اروپایی کردن آن جامعه، خود را تزار (امپراتور) و روسیه را یک امپراتوری اعلام داشته، شهر «سن پترز بورگ» را ساخته و پایتخت را به آن‌جا منتقل کرده و برای روسیه نیروی دریایی و ارتش ملی به وجود آورده بود. پتر یکم که در سال 1672 متولد شده بود از ده سالگی به‌مدت 14 سال مشترکن با برادرش و از آن پس مستقلن سلطنت کرده بود.

1871 میلادی – روزی که شهر پاریس به تصرف ارتش آلمان درآمد و به این ترتیب سه جنگ اصطلاحن «محدود» «بیسمارک» به پایان رسید و آلمان به‌صورت کشوری واحد در آمد. با تامین وحدت آلمان که به همت و طبق نقشه بیسمارک عملی شد، این کشور به‌صورت قدرت اول اروپا (جهان آن روز) در آمد که نتیجه‌اش، اندکی بعد آغاز «دوران صلح مسلح» در اروپا و اتحادیه‌بندی و جنگ جهانی اول بود.

———————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1547 میلادی – سال‌روز در‌گذشت «هنری هشتم» پادشاه جنجالی انگلستان است که شش بار ازدواج کرد و دو تن از همسرانش را به جای طلاق، با گردن‌زدن اعدام کرد.

۱۹۷۲ – درگذشت«دینو بوتزاتی» ( Dino Buzzati) نویسنده ایتالیایی.

1853 میلادی – زادروز «خوزه مارتی» قهرمان ملی کوباییان است. وی یک روزنامه‌نگار، مولف، شاعر و نقاش بود که رهبری استقلال‌طلبان «کوبا» برضد استعمار اسپانیا را به دست گرفت. او در مه سال 1895 در 42 سالگی کشته شد.

1613 میلادی – «گالیله»، «نپتون» را کشف کرد.

1991 میلادی – «زیاد‌باره» رییس‌جمهوری وقت «سومالی» که گرفتار شورش یک دسته از نظامیان و چند‌دستگی طوایف سومالی شده‌ بود از این کشور فرار کرد و دوران بی‌دولت شدن سومالی آغاز شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,