Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
به بهانه زادروز «جکسون پولاک»

«روزنگاشت / این طرح‌ها تصادفی نیست»

2011 January 28

محبوبه ‌شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست و هشتم ژانویه برابر با زادروز «جکسون پولاک» نقاش آمریکایی و از پیش‌گامان جنبش هیجان‌نمایی انتزاعی است. او زاده سال 1912 میلادی بود و در سال 1956 بر اثر سانحه تصادف هنگام رانندگی کشته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جکسون پولاک» با نام کامل «پال جکسون پولاک» در بیست و هشتم ژانویه سال 1912 در شهر «کودی» واقع در شمال غرب «ایالت وایومینگ» به دنیا آمد. نوجوانی را در کالیفرنیا گذراند و همان‌جا درس‌های مقدماتی هنر را فراگرفت.

جکسون در سال‌های 1931 تا 1933 در اتحادیه هنرآموزان نیویورک به تحصیل نقاشی و مجسمه سازی پرداخت. او  در آن‌جا  با نقاشان مکزیکی، هم چون «ریورا» و «سیکیروس» آشنا شد و با آن‌ها در ارتباط بود و به طور جدی به کشیدن آثار خود می‌پرداخت.

تابلوهایی او در نگاه اول چیزی جز مخلوطی از رنگ‌های پاشیده شده به بوم نشان نمی‌دهد. اغلب منتقدان هم عصرش او را چیزی فراتر از یک نقاش عجیب که قلم مو را با حرکت‌هایی تصادفی روی بوم می‌کشد، نمی‌دانستند. اما جکسون در برابر آن‌ها مقاومت می‌کرد و می‌گفت: «من می‌توانم جریان رنگ را روی بوم مهار کنم. آن‌ها طرح‌های تصادفی نیستند.»

سرانجام جکسون پولاک در بیست‌و‌هشتم ژانویه 1956 و در سن 44 سالگی در «نیویورک» در یک سانحه رانندگی کشته شد.

گفته شده: جکسون دایم الخمری بود که زندگی پرتلاطمی داشت او بعضی از آثار خود را به قیمتی بسیار ارزان با مواد غذایی و لوازم خانگی مبادله می‌کرد. بنابراین گفته، خیلی طبیعی است که بتوان برخی از آن آثار را دوباره پیدا کرد.

افراد بسیاری ادعا کرده‌اند تابلوهایی از او را در اختیار دارند، اما تنها تعداد اندکی از آن‌ها واقعی از آب درآمده‌اند. در سال ۱۹۹۵ و به وصیت همسر جکسون «کرازنر»، بنیاد «پولاک کرازنر» تاسیس شد تا نظارت درستی بر آثار به جا مانده از وی داشته باشد.

و اما در اواخر دهه 1990 «ریچارد تیلور» فیزیک‌دان دانش‌گاه به بررسی گل‌چینی از آثار جکسون پرداخت و فهمید که آن‌ها از الگوهای فراکتالی مشخصی تشکیل شده‌اند که تنها با پاشیدن یا ریختن رنگ بر روی بوم به وجود آمده‌اند. به نظر می‌رسید جکسون سال‌ها پیش از آن‌که ریاضیات لازم برای بررسی کارهایش ابداع شود، الگوهای فراکتالی را در نقاشی‌هایش به کار برده است.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

آفتاب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,