Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
وزیر امور خارجه برزیل:

«تلاشی برای حل بحران اتمی ایران نمی‌کنیم»

2011 January 28

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، آنتونیو پاتریوتا وزیر امور خارجه برزیل اعلام کرد کشورش دیگر دست به تلاشی جدید برای میانجی‌گری میان قدرت‌های بزرگ و تهران برای حل و فصل بحران اتمی ایران نخواهد زد.

به گزارش رویترز، آقای پاتریوتا که از اول ژوئن به سمت وزیر امور خارجه برزیل برگزیده شده تاکید کرد که برزیل هم‌چنان معتقد است دیپلماسی بهترین راه برای حل و فصل بحران اتمی ایران است.

او هم‌چنین در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر ایران ابراز تردید کرد و گفت مشخص نیست که این تحریم‌ها باعث تغیر موضع ایران در زمینه غنی‌سازی اوارنیوم شود.

ترکیه و برزیل برای حل و فصل بحران اتمی ایران اقدام به میانجی‌گری کردند که تلاش این دو کشور از سوی غرب رد شد. برزیل هم‌چنین با رای منفی به تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد خشم آمریکا را برانگیخت.

لازم به اشاره است تلاش‌های کشورهای عضو گروه 1+5 که آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان آن را تشکیل می‌دهند، برای گفت‌و‌گو با ایران بر سر برنامه اتمیش به جایی نرسیده است. هم‌چنین در هفته جاری مذاکرات دو روزه کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با سعید جلیلی مذاکره‌کننده ارشد ایرانی در استانبول ترکیه با شکست مواجه شد.

بیشتر بخوانید:

«کناره‌گیری مسوول تحریم‌های ایران در خزانه‌داری آمریکا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,