Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
اقتصاد در هفته‌ای که گذشت

«مرگ انسان لای چرخ‌های اقتصاد ایران»

2011 January 28

نیلوفر دهنی / رادیو کوچه

مرگ کارگران ایران‌ خودرو، اجرانشدن وعده رییس دولت‌دهم، اخراج تعدادی از کارگران متروی تهران، کشف یک میدان بزرگ گازی در کردستان عراق، تصمیمات جدید بانک مرکزی برای ایران چک‌های 100هزار تومانی، سقوط قیمت طلا به پایین‌ترین میزان در سه ماه گذشته، مشکلات مسکن در ایران و دعوت‌نشدن از ایران در اجلاس جهانی داووس مهم‌ترین اخبار این هفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرگ کارگران در ایران خودرو

انحراف یک کامیون (هووو) حامل بار در محوطه کارخانه ایران خودرو منجر به کشته‌شدن چند کارگر و مصدوم‌شدن چندین تن از آنان شد. ایران خودرو آمار کشته‌شده‌ها را چهار تن اعلام کرده، اما منابع خبری از کشته شدن ۸ نفر خبر می‌دهند.

براساس گزارش‌ها ۶ نفر در محل شرکت فوت و ۲ نفر در بیمارستان درگذشته‌اند. خبرها حاکی از این است که ‌این حادثه در زمان ورود کارگران شیفت شب کارخانه روی داد. بعد از این حادثه شماری از کارگران کارخانه به شرایط سخت کار اعتراض کرده‌اند.

این گزارش حاکی است کارگران تاسیس یک تشکل کارگری را برای حمایت از حقوق‌شان در کارخانه ایران خودرو خواستار شدند. برخی از کارگران در مصاحبه با خبرنگاران به کار اجباری در ایام تعطیل مانند روز اربعین اعتراض داشتند. هرچند مسوولان ایران‌خودرو می‌گویند که تاکنون ۴ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و آماری غیر از این کذب است اما منابع خبری کشته شدن ۸ نفر را تایید می‌کنند.

حساب آتیه  نوزادان بسته شد

اخبار و گزارش‌ها از اجرا نشدن وعده طرح مسکن آتیه نوزادان حاکی‌ است. پدران و مادران بسیاری این روزها برای افتتاح حساب نوزادان خود به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و با پاسخ منفی مسوولان این بانک‌ها مبنی بر لغو این طرح روبه‌رو می‌شوند.

با گذشت ۶ ماه از وعده رییس دولت و افتتاح رسمی این حساب در نیمه شعبان، این طرح به‌دلیل کم‌بود اعتبار متوقف شده است و یک مقام مطلع در بانک مرکزی و هم‌چنین یک مسوول در بانک ملی که مجری اجرای طرح تامین آتیه و افتتاح حساب‌های یک میلیون تومانی است، دلیل محقق نشدن این وعده را تامین‌نشدن اعتبارات موردنیاز طرح ذکر کرده‌اند. فروردین ماه امسال «محمود احمدی‌نژاد» در جمع مردم آذربایجان وعده داد که به حساب هر نوزادی که در سال 89 متولد شود یک میلیون تومان از سوی دولت واریز خواهد شد.

با گذشت ۶ ماه از وعده رییس دولت و افتتاح رسمی این حساب در نیمه شعبان، این طرح به‌دلیل کم‌بود اعتبار متوقف شده است و یک مقام مطلع در بانک مرکزی و هم‌چنین یک مسوول در بانک ملی که مجری اجرای طرح تامین آتیه و افتتاح حساب‌های یک میلیون تومانی است، دلیل محقق نشدن این وعده را تامین‌نشدن اعتبارات موردنیاز طرح ذکر کرده‌اند

وی هم‌چنین گفت که بعد از تولد هر سال 100 هزار تومان به این حساب ریخته می‌شود و بعد از 18 سال صاحب حساب می‌تواند از وام 120 میلیون تومانی برای حل مشکل مسکن و اشتغال خود استفاده کند. اکنون 6 ماه از اجرای این طرح می‌گذرد و به تازگی بانک‌ها اعلام کرده‌اند که افتتاح حساب آتیه نوزادا متوقف شده است.

«داریوش قنبری»، عضو کمیسیون اجتماعی در این‌باره چنین اظهار نظر کرده است:«از همان ابتدا بسیاری از نمایندگان این طرح را قابل اجرا نمی‌دانستند چرا که افتتاح حساب برای نوزادان در هر سال نیاز به اعتبارات کلانی دارد که از توان دولت خارج است.» بنا به گفته عضو کمیسیون اجتماعی در حال حاضر اعتباری برای اجرای طرح تامین آتیه اختصاص نیافته است.

«خباز»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به این که طرح تامین آتیه، طرحی غیرکارشناسی و غیرعلمی است در این‌باره گفته است: «از همان ابتدا که دولت پیشنهاد طرح تامین آتیه را مطرح کرد، نمایندگان بسیاری آن را غیرکارشناسی می‌دانستند که در اجرا با اشکال مواجه می‌شود.»

وی افزود: «اجرای این طرح نیاز به اعتبار زیادی دارد و دولت توان تامین این اعتبار را ندارد.» وی افزود: چنین وعده‌هایی جز ایجاد انتظار و سرگردانی مردم نتیجه‌‌ای در بر ندارد.

اخراج تعدادی از کارگران متروی تهران

تعدادی از کارگران شرکت متروی تهران از اخراج خود توسط شرکت پیمان‌کار طرف قرارداد با این شرکت خبر دادند.

این کارگران اظهار داشتند: «ما تا پیش از این در شرکت سیتیک که شرکتی چینی و پیمان‌کار متروی تهران است اشتغال داشتیم اما پس از واگذاری کارها به یک شرکت پیمان‌کار ایرانی از کار اخراج شده‌ایم.»

آنان با بیان این‌که شرکت سیتیک درخط یک و ۴ متروی تهران فعال بود،گفتنه‌اند: «شواهد حاکی است که پس از افتتاح ایست‌گاه‌های قیطریه تا تجریش تعداد کارگران اخراجی افزایش خواهد داشت.»

کارگران با استمداد از شهردار تهران و مدیرعامل متروی تهران تاکید کردند: «خدا را خوش نمی‌آید که ما با سابقه چند سال کار وزن و فرزند و هزینه‌های زندگی ازکار اخراج شویم بنابراین استدعا داریم که ما را درسایر شرکت‌های پیمان‌کاری طرف قرارداد با متروی تهران جذب کنند.»

کشف یک میدان بزرگ گازی در کردستان عراق

شرکت نفتی «هری تیج» انگلیس از کشف یک میدان گازی که کشف بزرگ گاز در منطقه کردستان عراق خوانده شده، خبر داد. به گفته مسوولان شرکت هری تیج، در منطقه ای که گاز کشف شده، بیش‌تر نفت مورد توجه بوده تا گاز‌، اما اکنون شرایط تغییر کرده است.

«تونی بوکینگ هام‌« رییس هیت مدیره شرکت هری تیج در این‌باره گفت: «میدان گازی جدید، بزرگ‌ترین میدان گازی عراق است که تا کنون کشف شده است.» وی افزود: «پیش‌بینی می‌شود، گاز تولید شده در میدان جدید گازی عراق از طریق خط لوله «ناباکو» به بازار اروپا منتقل شود، اگر‌چه این خط خود تا سال 2015 به مرحله استفاده نخواهد رسید.»

تصمیمات جدید بانک مرکزی برای ایران چک‌های 100هزار تومانی

میرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی تصمیمات جدید این بانک در مورد ایران چک‌های 100 هزار تومانی را اعلام کرد و گفت: «ایران چک‌های 100 هزار تومانی کماکان دارای اعتبار است.»

«مهران شریفی» در مورد تصمیمات جدید بانک مرکزی برای ایران چک‌های 100 هزار تومانی، با تاکید بر این‌که بانک مرکزی به مردم اطمینان می‌دهد که ایران چک‌های 100 هزار تومانی کماکان دارای اعتبار است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد، گفت: «مردم می‌توانند مانند گذشته از ایران چک‌های 100 هزار تومانی در تبادلات مالی خود استفاده کنند.»

سقوط قیمت طلا به پایین‌ترین میزان در سه ماه گذشته

بهای معاملات طلا در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین میزان در سه ماه گذشته رسید.

«وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشت طلا از آغاز سال میلادی جاری و با افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران به اقتصاد و احساس نیاز کم‌تر به طلا به‌عنوان حفاظی در برابر آشفتگی مالی و مشکلات بحران بدهی اروپایی 6.3 درصد سقوط بها داشته است. نگرانی‌های مذکور قیمت این فلز را در ماه دسامبر به رکورد هزار و 432 دلار و 50 سنت رسانده بود.

بهای مسکن پله‌ای بالاتر از درآمد خانوار

با وجود وعده‌های دولت دهم هم‌چنان قیمت مسکن بسیار بالاتر از توان و درآمد خانواده‌های ایرانی است.

چندی پیش «ابوالفضل صومعلو»، معاون وزیر مسکن و شهرسازی شاخص‌ نسبت بهای مسکن به درآمد خانوار را هفت ذکر کرد و گفت که این شاخص به‌گونه‌ای است اگر افراد هفت برابر درآمد سالیانه خود را جمع‌آوری کنند می‌توانند یک واحد مسکونی معمولی بخرند اما قصد داریم این عدد را تا افق چشم‌انداز به پنج برسانیم.

وی هم‌چنین با اشاره به این‌که نسبت درآمد به اجاره‌بها نیز 35 است از قصد وزارت مسکن برای رساندن این رقم به 25 خبر داده بود. این در حالی است که گفته می‌شود در کشورهای آمریکایی و اروپایی افراد با پس‌انداز حقوق 10ماه خود می‌توانند صاحب آپارتمان و خانه بشوند.

با وجود وعده‌های دولت محمود احمدی نژاد‌، طرح مسکن مهر هم نتوانست مشکل خانه‌دار شدن ایرانی‌ها را حل کند. کارشناسان مسکن معتقدند که کاهش زمان خانه‌‌دار شدن مردم نیازمند افزایش برنامه‌های تولید مسکن، تخصیص منابع مالی بیش‌تر به این بخش و هم‌چنین فراهم‌کردن زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بخش مسکن کشور است.

به عقیده آن‌ها قیمت مسکن باید متناسب با درآمد افراد باشد و به‌طور معمول خانوارها باید بتوانند با پنج‌سال پس‌انداز برای خود مسکن تهیه کنند. اکنون در ایران با سال‌های طولانی پس‌انداز امکان خانه‌دار شدن فراهم است چراکه قیمت مسکن بسیار بالا است و تسهیلاتی هم که پرداخت می‌شود سهم چندانی از بهای مسکن را پوشش نمی‌دهد و این امر باعث شده افراد به اجاره‌نشینی روی بیاورند.

داووس ایران را دعوت نکرد

امسال ایران غایب اجلاس مجمع جهانی اقتصاد (‌داووس)‌ است و هیچ‌یک از مقامات ایرانی در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد شرکت نمی‌کنند .

بر اساس تصمیمی که در ماه جولای سال گذشته در ستاد برگزاری اجلاس گرفته شد محور بحث‌های نشست 2011 مجمع جهانی اقتصاد، بررسی اقتصاد جهان بعد از بحران سال‌های 2008 و 2009 و تاثیر آن برکشورهای گروه 20 تعیین شده است و از هیچ‌یک از مقامات ایرانی برای شرکت در این اجلاس، که از روز چهارشنبه به مدت چهار روز در داووس سوییس برگزار می‌شود، دعوت به عمل نیامده است.

هنوز علت عدم دعوت از ایران جهت شرکت در اجلاس «داووس»‌، مشخص نشده اما به نظر می‌رسد که مسایل سیاسی و ادامه روند تقابل با ایران در این امر دخیل باشد.

بر اساس بیانیه رسمی اجلاس، در نشست سالیانه مجمع جهانی اقتصاد 2011 که تحت‌عنوان «ارزش‌های مشترک برای واقعیت جدید» نام‌گذاری شده، بیش از 30 نفر از سران دولت‌ها (شامل سران کشورهای گروه 20 و سایر کشورهای کلیدی درگیر در بحران اقتصادی 2008 و 2009)‌، مدیران ارشد بیش از 1000 بنگاه اقتصادی، مدیران مهم‌ترین سازمان‌های بین‌المللی، روسای 72 انجمن متولی تغییرات اقلیمی، زیست‌محیطی و … به نمایندگی از 1200 متخصص فعال در این حوزه به‌عنوان مهم‌ترین اولویت‌های جامعه جهانی، مدیران مهم‌ترین بنگاه‌های خبر پراکنی جهان، پیش‌گامان قن آوری، رهبران فرهنگی و … شرکت خواهند کرد اما از ایران نماینده‌ای حضور نخواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,