Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
مجله خبری تاجیکستان

«صف زنان مهاجر تاجیک در روسیه می‌افزاید»

2011 January 28

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

مسوولان «کمیته کار با زنان تاجیکستان» می‌گویند، مهاجرت زنان تاجیک به کشورها خارجی، به ویژه روسیه افزوده است. «سمنگل تغایوا» رییس کمیته کار با زنان گفت، اگر در سال ۲۰۰۹ میلادی تعداد زنان مهاجر کمی‌ بیش‌تر از ۲۱ هزار نفر را تشکیل می‌داد این شماره در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۴۸ هزار نفر رسیده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم تغایوا می‌گوید، اکثر این زنان مهاجر در پی وزنینی بار زندگی به مهاجرت کاری رفته‌اند.  قسمت اصلی این زنان برای دریافت جای کار، برای دریافت مبلغ برای تربیت فرزندان خود رفته‌اند. در دولت روسیه آن‌ها امکان دریافت بیش‌تر جای‌ها کاری را دارند، افزود او. «سنوبر» یک خانم تاجیک نیز می‌گوید او و دو فرزندش را بی‌کاری و محتاج‌بودن مجبور کرده است، که به روسیه بروند.

وی گفت: «اگرچی به سختی روز خود را می‌گذراند، ولی‌ خوش‌حال از آن است، که می‌تواند با مبلغ جمع‌آورده خود فرزندانش را به دانش‌گاه وارد کند. این خانم تاجیک می‌گوید در یکی از بازارها شهر پیرم» روسیه به تجارت مشغول است و زندگی‌ خودرا از حساب فروش میوه‌ها خشک می‌گذراند.

در همین حال سازمان‌ها حامی حقوق زنان از افزایش مهاجرت آن‌ها به روسیه نگرانند و می‌گویند دولت هرچی زود از این روند جلوگیری کند. «آینهال بابانزراوا» فعال حقوق زنان و رهبر سازمان اجتمای «پیرسپیکتوا پلیوس» که بارها به روسیه رفته، از وضع مهاجران آگاه است می‌گوید «اکثر زنان تاجیک به‌دلیل ندانستن زبان و نداشتن اختصاص در روسیه رنج می‌کشند.»

قسمت اصلی این زنان برای دریافت جای کار، برای دریافت مبلغ برای تربیت فرزندان خود رفته‌اند

وی می‌گوید «ما تاجیکان یک رسم داریم، که اگر یک نزدک‌مان در مسکو باشد، حتمن به آن‌جا می‌رویم. آن‌هایی که از تاجیکستان به روسیه می‌روند زبان روسی را نمی‌دانند، قانون و قواعد آن کشور را خوب نمی‌دانند. برای هامن تلاش می‌کنند به شهرهای بروند، که نزدکان‌شان در آن‌جا هستند.»

حدود پنجاه درصد ساکنان تاجیکستان کم‌بزاعت‌اند و بیش‌تر از یک ملیون ساکن کشور در مهاجرت کاری در روسیه قرار دارند. مقامات تاجیکستان می‌گویند تنها در سال گذشته مهاجران تاجیک بیش‌تر از ۱ ملیارد و ۸۰۰ ملیون دالر به تاجیکستان انتقال داده‌اند، که آن مبلغ اندکی‌ کم‌تر از بودجه سالانه دولت تاجیکستان است.

ولی‌ کارشناسان تاجیک می‌گویند، دولت این کشور تا هنوز نتوانسته است از کاروان بزرگ مهاجران خود حمایت بکند، که روزگار بیش‌تر از نصف اهالی تاجیکستان از حساب رنج و زحمت آن‌ها می‌گذرد.

آن‌ها می‌گویند حتا دولت این کشور نمی‌تواند در‌باره شرایط بد و باش مهاجران خود با مقامات روسیه زبان یابد، که سالانه در آن کشور بیش‌تر از ۶۰۰ مهاجر تاجیک با آلت‌ها مختلف، از جمله از طرف تاسرها روس کشته می‌شوند.

در حالی‌ که اکنون از آمدن تابت زنان تاجیک از روسیه نیز گزارش می‌شود. از روی معلومات رسمی در سال ۲۰۰۹ در میان ۶۸۰ تابت مهاجران تاجیک، که به وطن آورده شد در میان آن‌ها ۵۱ تابت مهاجر زنان نیز بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,