Saturday, 18 July 2015
01 December 2023

«مقام نخست ایران درسومین المپیاد جهانی نجوم »

2009 October 27

سومین المپیاد بین‌المللی نجوم و اختر فیزیک در فاصله روزهای 25 مهر تا چهار آبان در شهرهای تهران و سمنان برگزار شد و طی آن تیم ایران موفق شد با کسب چهار مدال طلا، دو نقره و یک برنز به مقام نخست این رقابت‌ها دست پیدا کند .

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، دوشنبه شب گزارش داد که تیم ایران با دست یافتن به چهار طلا، دو نقره و یک برنز از لحاظ تعداد مدال‌ها اول شد و پس از آن هند با دو طلا، دو نقره و یک برنز در جای دوم ایستاد.

در مجموع 20 کشور شامل بلاروس، اندونزی، لهستان، بنگلادش، یونان، برزیل، لیتوانی، تایلند، سریلانکا، کره جنوبی، هند، کامبوج، اسلواکی، بولیوی، صربستان، رومانی، قزاقستان، چین، اوکراین و ایران در این رقابت ها شرکت داشتند.

این رقابت‌ها در سه بخش نظری، عملی و رصدی برگزار شد. المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک (IOAA) بین دانش آموزان دبیرستانی برگزار می شود.

به نوشته وب‌سایت  رسمی این رقابت‌ها (http://ioaa2009.ir) این مسابقه قبلن بین دانش آموزان جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی برگزار می‌شده است که در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار بین دو کشور روسیه و سوئد برگزار شد.

به نوشته این وبسایت از سال 2007 اساسنامه المپیاد جهانی دستخوش تغییراتی گسترده اعم از ویژگی‌های سنی دانش آموزان، نوع آزمون‌ها و هم‌چنین زبان رسمی المپیاد شد و به این ترتیب اولین دوره جهانی آن با عنوان «المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک» در کشور تایلند برگزار شد.

چهارمین دوره المپیاد جهانی نجوم واخترفیزیک سال آینده در چین برگزار خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: