Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
با ممنوعیت فعالیت برون‌مرزی

«انصراف معتمد‌آریا ازحضوردرنمایش شاهنامه فردوسی»

2009 October 27

فاطمه معتمدآریا به‌دلیل ممنوع‌الخروج‌شدن در سفر هیات خانه سینما به آکادمی علوم سینمایی اسکار فرصت همراهی با گروه نمایش «شاهنامه فردوسی» در آلمان را نیز از دست داد و از حضور در این گروه انصراف داد.

20091027-cul-moatamedarya

به گزارش تهران امروز، دوسال پیش پروژه‌ «شاهنامه فردوسی» براساس طرحی از محمد چرمشیر و کارگردانی «استفان ویلند» برنامه‌ریزی شد و تمرین این نمایش طی دو ماه گذشته در تالار وحدت آغاز شد که قرار بود ادامه این تمرینات از 12 آبان در فرایبورگ آلمان ادامه داشته‌باشد.

معتمد آریا درباره منع فعالیت برون‌مرزی خود گفت: «پیرو تماسی که حراست وزارت ارشاد با مرکز هنرهای نمایشی داشته‌است به من اعلام شد اجازه فعالیت برون‌مرزی ندارم و به همین دلیل از حضور در این نمایش انصراف دادم.»

وی افزوده‌است که درپی اعلام انصراف وی، کارگردان کار طی تماس‌هایی اصرار مکرر داشتند به هر‌جا که لازم هست نامه بنویسند و درخواست حل مشکل را داشته‌باشند که باتوجه به این‌که تضمینی برای گرفتن پاسپورت و خروج از کشور وی وجود نداشته، پیشنهاد داده‌است که بازیگر دیگری را جایگزین کنند که در نهایت مائده طهماسبی انتخاب‌شد و از انتخاب ایشان استقبال کرده است.

نمایش «شاهنامه فردوسی» که توسط مرکز هنرهای تجسمی و مرکز تئاتر فرایبورگ تهیه می‌شود، قرار است از اواسط آذرماه به‌مدت 10 شب در تهران و 10 شب در آلمان روی صحنه رود. پرویز‌پور حسینی، نگار عابدی و اشکان خطیبی دیگر بازیگران ایرانی این نمایش هستند که در کنار چهار بازیگر آلمانی ایفای نقش می‌کنند.

پیش از این برخی رسانه‌ها از درخواست این بازیگر برای ملاقات با احمدی‌نژاد جهت حل مشکل ممنوع‌الخروجی‌اش خبردادند که معتمدآریا این خبر را تکذیب کرد

پیش از این برخی رسانه‌ها از درخواست این بازیگر برای ملاقات با احمدی‌نژاد جهت حل مشکل ممنوع‌الخروجی‌اش خبردادند که معتمدآریا این خبر را تکذیب کرد.

گفتنی است فاطمه معتمدآریا، جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب چند روز پیش با انتشار نامه‌ای با اشاره به اتفاق‌های اخیر مبنی‌بر ممنوع‌الخروج شدن سینماگران بر استقلال حرفه‌ای خود تاکید کردند. ضمن این‌که روز گذشته جلسه مدیر عامل خانه سینما برای حل مشکل ممنوع الخروجی تعدادی از سینماگران برگزارشد. این جلسه باحضور عسگرپور، فاطمه معتمدآریا، جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب برگزار شد و در این نشست راه‌کارهای حل مشکل ممنوع‌الخروجی این هنرمندان بررسی می‌شود.

فرهاد توحیدی با اعلام این خبر افزود: «در جلسه امروز آقای داود رشیدی رئیس انجمن بازیگران هم حضور دارد و تلاش‌هایی که تا به‌حال انجام‌شده و برنامه‌هایی که قراراست در آینده برای حل این مشکل انجام دهیم بررسی می‌شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: