Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
تماشاخانه‌ی کوچه

«‌قوی سیاه»

2011 February 03

پویا / رادیو کوچه

ژانویه معمولن یکی از ماه‌هایی است که پیدا کردن فیلم خوب روی پرده‌ی سینما برای سینما دوستان کاری بس دشوار است. ژانویه امسال نیز مستثنا از این موضوع نبوده، و با توجه به نبود فیلمی در خور توجه روی پرده‌های سینما در حال حاضر، تصمیم گرفتیم تا به معرفی فیلم «قوی سیاه» بپردازیم. قوی سیاه فیلمی است که این روزها در مورد آن زیاد می‌شنویم. قوی سیاه نامزد 71 جایزه‌ی معتبر سینمایی شده که از میان آن‌ها 21 جایزه را نصیب خود کرده است. این فیلم نامزد 5 اسکار شده است. قوی سیاه قرار است از تاریخ 18 فوریه بر پرده‌ی سینماهای مالزی اکران شود.‌ ‌

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قوی سیاه را «دارن آرنوفسکی» ‌(Darren Aronofsky)، کارگردان نام‌آشنای سینما ساخته است. او که قبلن با فیلم «مرثیه‌ای بر یک رویا» (Requiem for a Dream) هنرنمایی کرده بود، با ساخته‌ی جدید خود، دوباره توجه سینماگران و سینما دوستان را به خود جلب کرد. قوی سیاه ماجرای یک بالرین است به نام «نینا» (‌با بازی ناتالی پورتمن) که پس از تلاش فراوان و تمرین‌های طاقت‌فرسا در طی رقابتی سخت با بالرینی نوظهور «بس»‌ (Beth) موفق می‌شود تا نقش اصلی را در باله‌ی دریاچه‌ی قو نصیب خود کند. در باله‌ی در‌‌یاچه‌ی قو، بالرین باید بتواند نقش قوی سفید و قوی سیاه را بازی کند. نقش قوی سفید مملو از معصومیت و ظرافت است در حالی که قوی سیاه فریبنده و هوس‌ران است. شخصیت نینا به گونه‌ای است که از او فردی ایده‌آل برای بازی در نقش قوی سپید می‌سازد. در عین حال بس شخصیتی ایده‌آل برای بازی در نقش قوی سیاه دارد. رقابت این دو، نهایتن منجر به دوستی بین نینا و بس می‌شود. در جریان این دوستی است که نینا بیش از قبل با قسمت سیاه وجود خود  آشنا می‌شود.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5jaI1XOB-bs[/youtube]

برای حفظ جذابیت فیلم در حال حاضر بیش‌تر از این به داستان آن نمی‌پردازیم، و این بررسی را به پس از اکران موکول می‌کنیم. فیلم‌نامه‌ی قوی سیاه را «مارک هیمان» (Mark Heyman) و «آنرس هاینز» ‌(Andres Heinz)‌ نوشته‌اند. مارک هیمان در نگارش فیلم‌نامه‌ی فیلم قبلی آرنوفسکی، یعنی کشتی‌گیر (The Wrestler)‌ نیز با وی هم‌کاری داشته است.

قوی سیاه با بازی تحسین‌برانگیز «ناتالی پورتمن» هم‌راه شده است. ناتالی پورتمن به خوبی با بازی خود آن‌چه که در پشت پرده‌ی باله می‌گذرد را نمایش می‌دهد. در قوی سیاه می‌بینیم که یک بالرین بایستی چه تمرین‌های سخت و پر مشقتی را طی کند تا بتواند برای یک اجرای چند ساعته آماده شود. ناتالی پورتمن هفته‌های فراوان را به تمرین اختصاص داد تا بتواند از عهده‌ی ایفای نقشش به بهترین شکل بر بیاید. او توانست جایزه‌ی «گلدن گلوب» (Golden Globe) بهترین بازی‌گر زن را برای بازی در قوی سیاه نصیب خود کند.

کسب امتیاز 8.6 از 10 در تارنمای IMDB نشان‌گر موفقیت این فیلم در جلب نظر مخاطبان و سینما‌گران است. می‌توانید منتظر اکران یکی از بهترین فیلم‌های سال‌جاری در این ماه باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,