Saturday, 18 July 2015
20 March 2023
روزنامه الشرق الاوسط:

«ایران از تحولات اخیر کشورهای عربی در هراس است»

2011 February 04

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: العربیه.نت

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط روز سه‌شنبه گزارش داد‌، شدت یافتن محدودیت دست‌رسی به سایت‌های اجتماعی و خبری در ایران طی روزهای گذشته بیان‌گر هراس حکومت ایران از اعتراض‌هایی است که در چند کشور عربی در جریان است.

بر اساس این گزارش دولت بسیاری از سایت‌های مهم خبری را تعطیل کرده به‌طوریکه دست‌رسی به سایت‌هایی چون «یاهو نیوز»، «رویترز» که تا چندی پیش در ایران میسر بود اکنون غیر‌ممکن شده است.

شایان ذکر است که سایت‌های «بی بی سی»‌، «فیس بوک»، «توییتر» و بسیاری از پای‌گاه‌های خبری مخالفان پیش از این در ایران فیلتر شده‌اند.

از سوی دیگر یک مسوول دولتی ایرانی در تماس با رویترز اعلام کرد که حکومت در تلاش است که مشکل به وجود آمده در شبکه اینترنت را برطرف کند.

در پی تحولات اخیر در تونس و مصر برخی از رهبران جمهوری اسلامی ایران از جمله محمود احمدی‌نژاد این حوادث را به تاثیر «انقلاب اسلامی 1979» که به سرنگونی رژیم شاه منجر شده بود نسبت داده بودند.

حکومت ایران از استفاده گسترده وبلاگ‌ها و سایت‌های اجتماعی اظهار نگرانی می‌کند و معتقد است که این ارتباط گسترده باعث نشر اندیشه و طرز تفکر غربی خواهد شد

حکومت ایران از استفاده گسترده وبلاگ‌ها و سایت‌های اجتماعی اظهار نگرانی می‌کند و معتقد است که این ارتباط گسترده باعث نشر اندیشه و طرز تفکر غربی خواهد شد.

طی سال‌های گذشته بسیاری از شهروندان ایرانی صرف به‌خاطر راه‌اندازی وبلاگ یا سایت مورد تعقیب قضایی قرار گرفتند و چند تن از آنان به اتهام هم‌کاری با غرب برای سرنگونی رژیم اسلامی مجازات شده‌اند.

تحلیل‌گران امور ایران معتقدند که هدف حکومت ایران از کنترل و فیلتر کردن ارتباط اینترنتی هراس از تحولات اخیر منطقه‌ای و تاثیر آن بر مخالفان رژیم اسلامی است.

ازطرفی دیگر منابع نظامی در ایران اعلام کردند که نیروی دریایی این کشور تردد همه کشتی‌ها در خلیج پارس را کنترل می‌کنند.

حسن فیروزآبادی رییس کل ستاد نیروهای مسلح گفته است «خلیج پارس از شمال تا تنگه هرمز، سواحل جنوبی ایران محسوب می‌شود،‌ ناوگان خلیج پارس ما در این منطقه مستقر است و نه تنها به کنترل و پایش خلیج پارس می‌پردازند، بلکه از هر ناوی که بخواهد از این مسیر تردد کند، سوال و جواب کرده، مقصد و محموله آن را می‌‌پرسند و پس از ثبت مشخصات، به آن‌ها اجازه ورود و خروج می‌دهند.»

ناظران می‌گویند هدف از طرح این ادعاها ارسال این پیام به مخالفان داخلی است که نه تنها امور داخلی تحت کنترل است بلکه جمهوری اسلامی بر امور خارجی نیز مسلط است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,