Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
اقتصاد در هفته‌ای که گذشت

«نفت ایران هم سبز شد»

2011 February 05

نیلوفر دهنی‌/ رادیو کوچه

اقتصاد ایران و جهان درهفته گذشته شاهد تحولاتی در بخش‌های مختلف بوده که مهم‌ترین آن مسایل مختلف مربوط به افزایش قیمت یورو نسبت‌به دلار، تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، استخراج اولین نفت سبز جهان، تصمیمات جدید بانک مرکزی ایران، افزایش قیمت نفت و اخبار دیگری بود که در چند دقیقه آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

درهفته‌ای که گذشت بانک مرکزی تصمیمات مهمی در مورد زمان و نحوه خروج ایران چک‌ها از سیستم بانکی گرفت. هم‌چنین از آماده‌باش بانک‌ها برای واریز مرحله دوم یارانه‌ها در قالب طرح هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها خبر دادند.

حمله دزدان دریایی به نفت‌کش‌های ایرانی به هم‌راه افزایش قیمت نفت در بازار به‌دنبال وقوع حوادث سیاسی در مصر و کاهش قیمت دلار نیز از جمله مهم‌ترین تغییرات اقتصادی صورت گرفته محسوب می‌شود. در این بخش می‌توان دست‌یابی ایران به استخراج نفت سبز به‌عنوان اولین کشور جهان را نیز نام برد.

افزایش چانه زنی‌های فعالان بازار کار و اشتغال کشور در مورد میزان و نحوه تعیین حداقل دست‌مزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار کشور به هم‌راه اولتیماتوم دولت به دست‌گاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها برای توقف قراردادهای پیمان‌کاری و حذف فعالان این بخش از چرخه بازار کار نیز مهم‌ترین تحولات در این بخش بوده است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نفت تولیدی از میدان مشترک هنگام درجه «‌ای.پی.آی» حدود 42 این نفت خام بوده که جز یکی از سبک‌ترین نفت خام‌های جهان به‌شمار می‌رود

احتمال ورود سکه‌های گرمی، دو نرخی شدن سکه‌های طلا در بازار، احتمال انتشار سکه‌های گرمی با اوزان مختلف، اجرای برنامه‌های تحول گمرکی از سال آینده و جزییات قیام بانکی «احمدی نژاد» در سال 90 نیز در کنار افزایش نرخ تورم به 10.8درصد، از دیگر تحولات مهم حوزه اقتصاد کلان است.

هم‌چنین درهفته‌ای که گذشت فهرست جدیدی از قیمت‌ها در بازار ارایه شد و در مورد اجرای تحول گمرکی در سال آینده توسط وزیر اقتصاد صحبت شد. آغاز معاملات الکترونیکی مسکن نیز موضوعی دیگر بود که توسط فعالان حوزه مسکن اعلام شد. تغییرات قیمتی املاک اداری درپایتخت نیز موضوعی دیگر بود که مورد بررسی قرار گرفت که در کنار آن باید به آغاز صدور قبوض قرمز گاز برای مشترکان پرمصرف گاز اشاره کرد.

ایران اولین نفت سبز جهان را استخراج کرد

ایران با تولید 16 هزار بشکه نفت از میدان مشترک «هنگام» ضمن جلوافتادگی از شریک عمانی خود در «خلیج فارس»، برای نخستین‌بار در تاریخ 102 ساله صنعت نفت امکان استخراج طلای سبز رنگ فراهم شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نفت تولیدی از میدان مشترک هنگام درجه «‌ای.پی.آی» حدود 42 این نفت خام بوده که جز یکی از سبک‌ترین نفت خام‌های جهان به‌شمار می‌رود.

در حال حاضر نفت خام استحصالی از این میدان مشترک عمان بر خلاف رنگ مرسوم سیاه سایر نفت خام‌ها، سبز رنگ بوده که با توجه به سبک بودن آن امکان تولید حداکثری بنزین و گازوییل با کم‌ترین هزینه‌های پالایش از این نفت خام وجود دارد. میدان مشترک نفتی «هنگام» در فاصله تقریبی 45 کیلومتری جزیره قشم و بر روی خط مرزی ایران و عمان در خلیج فارس قرار گرفته است.

تحریم های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا 5 شرکت تجاری و 6 نفر را در «ایران» و «ترکیه» به‌دلیل حمایت از برنامه هسته‌ای ایران تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که شرکت‌ها و افراد مذکور مواد را تهیه می‌کردند و از برنامه موشک «بالستیک» ایران حمایت می‌کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تحریم‌ها یک شبکه خرید را که بیش از 7‌میلیون دلار در معامله برای سازمان صنایع «هوافضا» که تمامی صنایع موشکی ایران را سرپرستی می‌کند، تسهیلات فراهم کرده است، هدف قرار می‌دهد.

بر اساس این گزارش، این اقدامات وزارت خزانه‌داری آمریکا هم‌چنین شرکت‌های آمریکایی را از معامله با افراد و شرکت‌هایی که در لیست تحریم قرار گرفته‌اند محروم می‌کند و به‌دنبال مسدود کردن تمامی دارایی‌های آن‌ها که در حوزه اختیارات آمریکا قرار دارد، است. سازمان صنایع هوافضا در سال 2005 در لیست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تحریم‌ها یک شبکه خرید را که بیش از 7‌میلیون دلار در معامله برای سازمان صنایع «هوافضا» که تمامی صنایع موشکی ایران را سرپرستی می‌کند، تسهیلات فراهم کرده است، هدف قرار می‌دهد

یک کشتی در بندرعباس غرق شد

معاون عملیات آتش‌نشانی بندرعباس گفت: «به‌خاطر بارندگی شدید و نا‌آرامی دریا در شام‌گاه سه‌شنبه یک کشتی در آب‌های ساحلی بندرعباس غرق شده است.

«علی جنگی» افزود: «به‌دلیل طوفانی‌بودن و نا‌آرامی دریا یک‌ کشتی بارج در قسمت ورودی اسکله شهید «حقانی» بندرعباس به دیواره ساحلی برخورد کرده و موجب فرو ریختن قسمتی از دیواره شد. وی ادامه داد: «خوش‌بختانه این حادثه هیچ خسارت جانی را در پی نداشته و خسارت مالی تنها متوجه کشتی و دیواره اسکله است.‌«

معاون عملیات آتش‌نشانی بندرعباس افزود: «بعد از وقوع این حادثه نیروهای آتش نشانی در محل حاضر شدند و بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده اداره بنادر و دریانوردی «هرمزگان» مسوول جابه‌جایی این کشتی است و نماینده این اداره نیز در محل حضور پیدا کرد. جنگی تصریح کرد: «به‌خاطر نا‌آرام بودن دریا حادثه‌ای دیگر نیز رخ داد و در پی آن یک کشتی در آب‌های بندرعباس غرق شده و قسمتی از آن نیز بیرون از آب است که می‌توان آن را مشاهده کرد.»

وی ادامه داد: «نیروهای غواص آتش‌نشانی در پی این حادثه در محل حضور پیدا کردند ولی افراد درون کشتی توسط نیروهای امداد و نجات اداره بندر از آب بیرون کشیده شده بودند.» وی اعلام کرد: «برخورد صاعقه به یکی از مخزن‌های سوخت ۲۵۰ هزار بشکه‌ای جزیره قشم موجب بروز حادثه در این جزیره شده و ۱۴ نفر از نیروهای آتش‌نشانی به محل اعزام شده‌اند.»

قیمت دلار در برابر یورو کاهش یافت

دلار روز سه‌شنبه پس از انتشار گزارش تولید قوی در آمریکا که سرمایه‌گذاران را به سمت سهام و ارزهای دیگر هدایت کرد، تنزل کرد.

یورو از 1.3689 دلار در روز دوشنبه به 1.3820 دلار در روز سه‌شنبه افزایش یافت. برای نخستین‌بار از ماه نوامبر است که یورو از 1.38 دلار بالاتر می‌شود. یورو در سال 2011 و به‌دنبال امیدواری روزافزون سرمایه گذاران نسبت به این‌که مقامات اروپایی سرانجام راه کار جامع‌تری برای مشکلات بدهی این منطقه می‌یابند، پس از ماه‌ها رکود بهبود یافته است.

تحلیل‌گران می‌گویند افزایش تورم نیز ممکن است موجب شود بانک مرکزی اروپا نرخ‌های بهره را پیش از این‌که بانک مرکزی آمریکا چنین کاری را انجام دهد، بالا ببرد. ارزش دلار پس از گزارش موسسه مدیریت تامین در مورد تولید که نشان داد فعالیت کارخانه‌ای در ماه ژانویه با سریع‌ترین نرخ در هفت سال گذشته رشد داشته است، کاهش یافت. شاخص دلار که این ارز را با شش ارز بزرگ دیگر مقایسه می‌کند، در اواخر روز دوشنبه 0.95 درصد پایین‌تر آمد.

پیشنهاد جالب یک خریدار ماشین احمدی‌نژاد

یک ایرانی، پیشنهاد خرید ۷ میلیون تومانی پژوی احمدی نژاد را داده است.

این خریدار علاقه‌مند به احمدی نژاد پس از این‌که فرم درخواست خرید خودرو احمدی نژاد را پر کرده است در کامنتی تحلیل خود را برای این درخواست به قیمت ۷ میلیون تومان نوشته است. گفتنی است در سایت فروش خودروی احمدی نزاد تنها یک نظر منتشر شده است که آن نیز همین اظهار نظر است. این خریدار علاقه‌مند به احمدی نژاد نوشته است: «حاج محمود دوستت داریم‌…» گفتنی‌ست تاکنون بالاترین قیمتی که برای خودروی محمود احمدی‌نژاد پیشنهاد شده، مبلغ دو میلیون دلار بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,