Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
تماشاخانه 20

«نگاهی به فعالیت‌ها و آثار پارسا پیروزفر»

2009 October 28

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid@radiokoocheh.com

«پارسا پیروزفر» متولد  1351 و دارای لیسانس نقاشی ازدانشکده هنرهای زیبایی تهران است.پساز کسب تجربیاتی در زمینه گرافیک و تصویرسازی از سال 1370 در نمایش‌های عروسکی شرکت کرد و سپس به فعالیت در هنر دوبله پرداخت.

او با فیلم «مجسمه» ساخته ابراهیم وحیدزاده در سال 71 وارد سینما شد و با قرارگرفتن در کنار امین تارخ تجربیات فراوانی آموخت. اما درست یک سال بعد و با فیلم سینمایی ارزش‌مند «پری» ساخته داریوش مهرجویی بیشتر شناخته‌شد. وی در کنار نیکی کریمی توانست به خوبی حضور موثر اش را ثابت‌کند.

او تنها یک سکوی پرتاب نیازداشت که این را  هم حمید لبخنده کارگردان تاتر، با مجموعه تلویزیونی «در پناه تو» در اختیارش قرار گذاشت.

پارسا پیروزفر در فیلم نقاب

پارسا پیروزفر در فیلم نقاب

مجموعه‌ای که با داشتن بازیگرانی جوان که همه‌شان پرشور و بااستعداد بودند و همه به نوعی بعد از آن سریال چهره شدند. سریال با استقبال زیاد تماشاچی روبرو شد و پارسا پیروزفر هم به نوعی به شهرت رسید.

اما درهای شانس زمانی به سویش بازشد که آغاز هم‌کاری وی با کمیایی در فیلم ضیافت شروع شد. حالا دیگر درها هنر  شانس  به روی او  گشوده شد و فعالیت پارسا با فیلم مرسدس ادامه پیداکرد.

او هم چنان فعالیت جانبی را هم دنبال می‌کرد و  با شرکت در نمایشنامه‌های رادیویی  به تجربه اندوزی می‌پرداخت او حتی در چند کاست صدا برای کودکان هم کار کرد  ولی بازی او در فیلم  شیدا ساخته کمال تبریزی را می‌توان اوج هنرنمایی پارسا دانست.

او نقش رزمنده‌ای را بازی می‌کند که در دوران بستری شدنش در بیمارستان برای معالجه چشمانش ، ندیده عاشق پرستار بخش می‌شود و پس از بهبودی به جستجوی پرستار می‌پردا‌زد.

رحمان رضایی برای کارگردانی فیلم جدیدش به سراع پارسا می رود و سال بعد با  فیلم «دختران انتظار»  برگه‌ای از  موفقیت را رو می‌کند و با  این درام سوزناک همه را مبهوت می‌کند.

او نقش دانشجویی را بازی می‌کند و در کنار نیکی کریمی محبوبیت اش دو چندان می‌شود. همان سال هم‌کاری سوم خود را با مسعود کمیایی در فیلم «اعتراض» شکل می‌گیرد و این بار در قالب معتادی نگون‌بخت چنان حضور درخشانی از خود نشان می‌دهد که نمی‌توان بدون تحسین از کنارش گذشت.

«دختری به نام تندر» تاریک‌ترین نقطه بازی  پیروزفر به شمار می‌رود که در میان کارهای نسبتن موفق می‌توان با دید اغماض به آن نگریست. پس از آن در کمدی عروس خوش قدم  همراه با نواب صفوی، امین حیایی و ماهایا پطرسیان نقشی متفاوت را تجربه می‌کند.

او در «وقت چیدن گردوها»  نقش یک روحانی را ایفا می‌کند، که بسیار متفاوت است هرچندکه این حضور بسیار متفاوت ساخته «ایرج امامی» هیچ‌گاه به نمایش درنیامد.

پس از آن «اشک سرما» را درکنار «گلشیفته فراهانی» بازی‌کرد این فیلم را می‌توان درام بسیار عالی دانست و بازی بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت. البته از بازی متفاوت گلشیفته فراهانی  هم در این فیلم نباید گذشت هر دو بازی روانی از خود به نمایش گذاشتند.

و بعد  نوبت به «میهمان مامان» کاری ارزش‌مند از داریوش مهرجویی  رسید که در آن فیلم باز در نقش یک معتاد ظاهر می‌شود. اما این بار متفاوت‌تر ازقبل و با حضوری  قابل ستایش و تحسین برانگیز.  او دراین نقش جایزه بهترین بازیگر مرد را  از هشتمین جشن خانه‌سینما دریافت می‌کند.

درفیلم «زن زیادی» ساخته تهمینه‌میلانی نقش معلمی را ایفا می‌کند که به‌اشتباه در سوءتفاهمی ابلهانه همسرش را می‌کشد. گرچه نقش کوتاه بود و جای کار چندانی نداشت اما پارسا پیروزفر با همان نقش هم بسیار خوب ظاهر می‌شود.

پارسا پیروزفر با چهرهای متفاوت در «در چشم باد»

پارسا پیروزفر با چهره ای متفاوت در «در چشم باد»

و سپس در فیلم زیبای «نقاب» بازی می‌کند که نقش متفاوتی است و او بسیار با تجربه و حرفه‌ای در کار ظاهر‌شده و بیننده را تا آخر فیلم میخکوب می‌کند.

پارسا پیروزفر در سال‌های اخیر فعالیتی بسیار کم‌رنگ دارد و درمجامع هنری هم حرفی از او نیست.

دلیل این‌که این بازیگر تحصیل‌کرده، بااستعداد و خوش‌قیافه در سینمای ایران کم‌تر ظاهر می‌شود، وکسی هم از او خبر و سراغی نمی‌گیرد، معمایی است که باید حل‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,