Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
در دوران پس از طالبان

«چشم انداز صنعت گردش‌گری افغانستان»

2009 October 28

به رغم مشکلات امنیتی در افعانستان پس از طالبان، دولت این کشور در سال‌های اخیر برنامه‌های عمده‌ای درحوزه اجتماعی- اقتصادی و از جمله صنعت هتل‌داری و ارتباطات طراحی کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN)، صنعت توریسم افغانستان اگرچه هنوز درمراحل اولیه گام برمی‌دارد، اما تلاش‌ها برای ارتقای توریسم افعانستان محسوس تر شده‌است.

«دره سالنگ» درهشتاد کیلومتری شمال کابل از قدیمی ترین مقاصد گردش‌گری در افغانستان هنوز هم از شاخص‌ترین نقاط برای رشد این صنعت محسوب می‌شود و طی هفت‌سال گذشته نیز پذیرای توریست‌های داخلی و خارجی این کشور بوده‌است.

با این همه فقدان تسهیلات و زیر ساخت‌های مدرن گردش‌گری نظیر کمپ‌های اسکی، صندلی‌های بالابر، پارک‌های ملی و به ویژه هتل‌های مناسب برای اقامت گردش‌گران مهم‌ترین مانع رشد توریسم در افغانستان محسوب می‌شود.

«سید زمان الدین بها» مدیر اداره توریسم افغانستان با اشاره به این مشکلات می‌افزاید:«دولت کنونی افغانستان درتلاش برای حفظ و ادامه حیات صنعت توریسم است و تجدید حیات این صنعت محور اصلی تمام این تلاش‌هاست.»

«دولت کنونی افغانستان درتلاش برای حفظ و ادامه حیات صنعت توریسم است

درراستای تحقق این هدف، روند بازسازی و تعمیر قلعه های کهن و ساختمان‌های تاریخی و نیز حفاظت از سایت‌های باستانی دراین کشور آغازشده‌است و دولت برنامه‌هایی نیز برای احداث هتل‌ها و دیگر تسهیلات ضروری برای رونق صنعت گردش‌گری در افغانستان دارد.

به گفته سید زمان‌الدین بها، ملی‌شدن منطقه «بند امیر» به عنوان یک دریاچه ملی در مرکز استان بامیان و بازسازی مجسمه غول پیکر بودا در این استان که در دوران سلطه طالبان در کشور نابود شد، از جمله مهم‌ترین این تلاش‌ها بوده‌است.

با این‌حال هم‌چون تمام موسسات ملی دیگر درافغانستان، طی سه دهه جنگ و زدو خوردهای داخلی، صنعت توریسم نیز در این کشور بشدت فرسوده شده‌است، از این رو دولت با حمایت بخش خصوصی تاکنون بیش از 80 هتل و میهمانسرا در سرتاسر کشور احداث کرده‌است و تنها در سال گذشته بیش از 10 هزار توریست از افغانستان دیدار کرده‌اند.

مقامات توریسم افغانستان بدون اشاره دقیق به میزان درآمد حاصل از صنعت توریسم در کشور اظهار می‌کنند که هم‌اکنون نیز به رغم مشکلات موجود؛ میلیون‌هانفر از مردم افغان سالانه درآمد خود را از طریق ارایه خدمات توریستی بدست می‌آورند.

بها درادامه با اشاره به مخفی‌گاهی به نام «تورا بورا» که مدتی محل اختفای اسامه بن لادن درشرق افغانستان بوده اشاره‌کرد و گفت:« این محل نیز هرچند در دوران طالبان دچار تخریب شده، احتمالن خود به یک مقصد توریستی جالب درسال‌های آینده مبدل خواهدشد.»

بند امیر

بند امیر

مدیر اداره توریسم افغانستان افزود:«غارهای واقع در منطقه تورابورا منطقه پرمخاطره و ناشناخته‌ای برای توریسم ماجراجویانه است. طی یک طرح هفت ساله دولت درنظر دارد با احیاو بازسازی سایت‌ها و آثار باستانی در منطقه و ایجاد پارک ملی در منطقه، این مکان را با عنوان «توریست‌های پیام آور صلح و ارتقای فرهنگ و تمدن» دراختیار توریست‌های خارجی قرار‌دهد و از این طریق صنعت توریسم را تقویت کند.»

برگزاری نمایشگاه تجارت و توسعه جهان‌گردی در کابل نیز از دیگر برنامه‌ها و فعالیت‌های دولت افغانستان در راستای رشد و توسعه توریسم این کشور درسال جاری بوده‌است.

کارشناسان داخلی در افغانستان بر این باوراند که توجه دولت و سرمایه‌گذاری در بخش توسعه و صنعت گردشگری نقش مهمی در بهبود رشد اقتصادی افغانستان خواهد داشت.

طبق گزارش منابع داخلی در افغانستان درحال حاضر 400 شرکت سیاحتی و 100 مهمان‌خانه در سراسر کشور ثبت شده‌است.

«عبدالخلیل اوریاخیل» مدیر خدمات توریستی وزارت اطلاعات و فرهنگ افعانستان با اشاره به این‌که بیشتر گردش‌گرانی که از افغانستان بازدید می‌کنند، شهروندان تاجیکستان، ایران، ژاپن و چین هستند، تاکیددارد که رشد توریسم در کشور از لحاظ اقتصادی نقش مهمی در معرفی توان کلی این کشور ایفا می‌کند.

بیشتر گردش‌گرانی که از افغانستان بازدید می‌کنند، شهروندان تاجیکستان، ایران، ژاپن و چین هستند

سید‌زمان‌الدین بها نیز معتقد است درحال حاضر عواید خوبی از این صنعت به دست می‌آید به طوری که در 4 ماه اول سالجاری از تنها از طریق صنعت گردش‌گری 25 میلیون افغانی به‌دست آمده‌است که خود نشان از روند افزایشی و بهبود درآمد در این صنعت دارد.

کشور افغانستان مهد تمدن‌های کهنی است که قدمت برخی آثار و فرهنگ باستانی آن به دوران زرتشت و تمدن‌های یونانی و دوران اسکندر مقدونی بازمی‌گردد.

قلعه بزرگ بلخ، تخت رستم در استان سمنگان و شهر غلغله در بامیان و مناره جم و بسیاری دیگر از بقایای باستانی از جمله آثار به جامانده از عصر باستان است.

استان‌های بامیان ،بلخ ،هرات ،قندهار، غور، بیشترین جاذبه‌های گردش‌گری این کشور را درخود جای داده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: