Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
به بهانه زادروز «جیمز اگوستوس هنری موری»

«روزنگاشت/‌خدمتی بزرگ به مردم»

2011 February 07

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هفتم فوریه زادروز «جیمز اگوستوس هنری موری» زبان‌شناس بلند آوازه اسکاتلند و مولف «دیکشنری انگلیسی آکسفورد» است. وی در سال 1837 میلادی زاده شد و در سال 1915 درگذشت. جیمز موری به پاس این خدمت بزرگ خود، از رییس کشور انگلستان لقب «سر» را گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جیمز اگوستوس هنری موری» در هفتم فوریه سال 1837 میلادی در نزدیکی روستایی در مرز «اسکاتلند» زاده شد. او پسر ارشد «توماس موری» پارچه‌باف بود. جیمز از کودکی میل زیادی برای یادگیری، داشت او از چهارده سالگی به دلیل آن‌که پدرش قادر به پرداخت هزینه تحصیلش نبود کار می‌کرد و در کنار تحصیل در هفده سالگی معلم مدرسه شد.

او که به نوشته خودش از جوانی علاقه‌مند به شاخه «تاریخ زبان» از رشته انسان‌شناسی شده بود پس از چند سال تدریس و مدیرت مدرسه، به دنیای واژه‌ها پا گذاشت و در سال 1856 یکی از بنیان‌گذاران باستان‌شناسی جامعه بود.

پس از آن موری به زبان و ریشه‌شناسی آن علاقه‌مند شد و روی زبان‌های کشورهای مختلف به تحقیق پرداخت جیمز موری در کنار تحقیق در سال 1873 در دانش‌گاه «میل هیل» در لندن به تدریس پرداخت. در آوریل سال 1878 موری برای دیدار با نمایندگان از انتشارات دانش‌گاه آکسفورد، به آکسفورد دعوت شده بود و در آن‌جا به عنوان سردبیر فرهنگ لغت زبان انگلیسی انتخاب شد.

و در سال 1879سال  موافقت‌نامه رسمی برای ویرایش فرهنگ لغت زبان انگلیسی بسته شد و او کار تدوین دیکشنری آکسفورد را آغاز کرد و بیش‌تر عمر خود را به این کار اختصاص داد. او در سال 1914 توسط دانش‌گاه آکسفورد نه دکترای افتخاری دریافت کرد و سرانجام در پانزدهم جولای سال 1915 درگذشت.

او نه تنها معنا و تعریف و تلفظ هر واژه انگلیسی را به دست آورد بلکه راجب تاریخ و ریشه هر واژه نیز تحقیق کرد و برای آگاهی همگان در لغت‌نامه قرارداد که کار بس مهم و پرزحمتی بوده است و وی به پاس این خدمت بزرگ خود، از رییس کشور انگلستان لقب «سر» را گرفت.

جیمز موری خود گفته بود: که پژوهش در دنیای واژگان و دیکشنری نویسی یک خدمت بزرگ به همه مردمی است که می‌خواهند بخوانند و بنویسند و سخن بگویند.

منبع‌ها:

گوگل

تقویم تاریخ

ویکی‌پدیا انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,