Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
آغاز به‌کار کمپین بین‌المللی لغو مجازات مرگ در ایران،

«حق بنیادین حیات، متقدم‌ترین حق انسان‌ها است»

2011 February 07

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر جمعی از روزنامه‌نگاران و حامیان حقوق بشر در اعتراض به روند دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی در خصوص صدور برخی احکام از جمله اعدام اقدام به تشکیل کمپینی بین‌المللی با نام  «لغو مجازات مرگ در ایران» با هدف جلوگیری و پایان دادن مجازت مرگ در ایران کرده‌اند.

این کمپین با صدور اطلاعیه‌ای از تاریخ 16 بهمن ماه آغاز به‌کار کرده‌ است.

کمپین لغو مجازات مرگ در ایران در این اطلاعیه آورد: «‌سال‌ها تلاش برای لغو مجازت مرگ در ایران، نه تنها کورسوی امیدی در تغییر رویه نهادهای قضایی امنیتی ایجاد نکرده، بلکه ماشین اعدام، مهارگسیخته‌تر از پیش قربانی می‌گیرد. در سالیان اخیر ایران  به تناسب جمعیت، در رتبه‌ی اول بزرگ‌ترین مجری حکم اعدام در دنیا ایستاده است و یکی از معدودترین کشورهایی است که نوجوانان را اعدام می‌کند.»

هم‌چنین در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده که هیچ آمار رسمی از تعداد احکام صادره‌ی اعدام  و اجرای آن وجود ندارد و دولت جمهوری اسلامی هرگز به صورت شفاف در این زمینه اطلاع‌رسانی نکرده است. بر اساس آماری که از اخبار رسانه‌ها استخراج می‌شود در سال ۲۰۰۹ دست‌کم ۴۰۰ نفر اعدام شده‌اند.

این کمپین تصریح کرد: «اصرار  و اراده‌ی دست‌گاه قضایی در صدور و اجرای احکام اعدام در یک سال گذشته و افزایش تعداد قربانیان این روند در یک ماه اخیر نیز نگرانی‌های جدی را در میان فعالان و خانواده‌های محکومین به اعدام ایجاد کرده است. تنها از ۲۹ آذر تا ۷ بهمن ۸۹، ۱۱۷ نفر در ایران به چوبه دار سپرده شده و بسیاری دیگر، در نوبت اجرای حکم هستند. در عین حال گزارش های رسانه های حقوق بشری نیز حاکی از اعدام‌های گسترده و پنهانی در شهرهای دیگر به خصوص زندان‌های وکیل آباد مشهد، بیرجند، کارون و سپیدار و اهواز و عمدتن استان‌های مرزی است که هنوز از سوی منابع رسمی دست‌گاه قضایی و یا رسانه‌های دولتی تایید نشده‌اند.»

«کمپین بین‌المللی لغو مجازات مرگ در ایران»، با تاکید بر این که دفاع از حق حیات و مخالفت با کلیه اشکال نقض آن، در جامع‌ترین روی‌کرد خود و بنا بر ارزشی جهان شمول و غیرقابل سلب صورت می‌پذیرد، شان و منزلت انسانی را کانونی‌ترین فضیلت در پاس‌داشت حقوق بشر می‌داند و از آن‌جا که کرامت انسانی و مهم‌تر از آن کرامت جامعه بشری با حق بنیادین حیات وی در ارتباط تنگاتنگ است، خود را ملزم به دفاع از حق حیات انسان، فارغ از افعال و عقاید وی دانسته و بر حفظ آن تاکید کرده است. اعدام، یک اقدام بازگشت ناپذیر بوده و حق زنده بودن انسانی را برای همیشه سلب خواهد کرد.

«کمپین بین‌المللی لغو مجازات مرگ در ایران» با بهره گرفتن از ابزارهای رسانه‌ای و ارتباطی و با تاکید بر شیوه‌های صلح‌آمیز و مدنی و بر اساس اصول بنیادین حقوق بشر، جامعه مدنی و افکار عمومی ایران و جهان را نسبت به سرنوشت محکومان به اعدام، آگاه کرده و در نشر و نقل خبر، با اتکا به امنیت، صحت، دقت و سرعت اطلاع‌رسانی، در راستای حساس‌سازی و بر علیه مجازات اعدام فعالیت می‌کند.

«کمپین بین‌المللی لغو مجازات مرگ در ایران»، در پایان اشاره کرده است این کمپین حرکتی است مستقل و به هیچ حزب و سازمان سیاسی وابستگی ندارد. فعالیت این کمپین بر لغو کلیه اشکال اعدام اعم از سیاسی و غیرسیاسی متمرکز خواهد بود.

کمپین بین المللی لغو مجازات مرگ در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,