Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
خواسته کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

«حسین درخشان را آزاد کنید»

2009 October 29

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی حسین درخشان، وب‌لاگ‌نویسی که یک‌سال است  بدون دادگاه در بازداشت به‌سر می‌برد و ده‌ها نفری را که بدون انجام تشریفات دادرسی هم‌چنان در زندان بسر می‌برند،شده‌است.

هادی قائمی؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این مورد گفته‌است: «وضعیت درخشان نمونه‌ای از عدم رعایت آئین دادرسی و قضایی در قوه قضائیه در ایران است. مسوولین قضایی  چه توجیهی برای بازداشت درخشان بدون تفهیم اتهام و دادرسی دارند؟ درخشان قربانی دیگری از مداخله تشکیلات امنیتی در روند قضایی است.

20091029-pol-derakhshan-campain-

علاوه بر درخشان، ده‌ها روزنامه‌نگار، روشنفکر و فعال ایرانی نیز بدون اتهام، و بدون شفافیت قضایی و رعایت آئین دادرسی  در بازداشت به سر می‌برند.  این افراد از جمله زندانیانی هستند که وضعیت قضایی آنها ناروشن است: کیوان صمیمی، بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، محمد ملکی، احمد زید‌آبادی، هنگامه شهیدی، محمد قوچانی، سعید لیلاز، آذر منصوری، شاپور کاظمی، عیسی سحرخیز، محمدرضا مقیسه، فریبا پژوه، مصطفی تاج زاده، عبدالله رمضان‌زاده، بهزاد نبوی، محسن میردامادی،  فیض الله عرب سرخی و محسن امین زاده.

طبق اطلاعات رسیده به کمپین، درخشان به مدت نزدیک به ده ماه در سلول انفرادی در بازداشت بوده و در این مدت مورد ضرب و شتم قرارگرفته تا وادارشود که اعتراف کند که به سرویس‌های جاسوسی اسرائیل و سیا وابسته بوده‌است.

یکی از وابستگان درخشان به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که حسین درخشان  در حضور قاضی و وکیل خود، منکر اعتراف اجباری شد، اما مسوولین هم‌چنان حسین درخشان را در بازداشت نگه داشتند بدون اینکه اطلاعاتی در مورد وضعیت قضایی پرونده‌اش به خانواده او بدهند. حسین درخشان در حال حاضر در زندان اوین در تهران است.

قاضی پرونده حسین درخشان دو بار تغییرکرد اما درحال حاضر معلوم نیست که کدام شعبه دادگاه انقلاب مسوول پرونده او است. علاوه بر آن، مسوولین در باره اتهامات حسین درخشان هیچ اطلاعاتی به خانواده او نداده‌اند. خانواده حسین درخشان در طول یک‌سال بازداشت وی فقط دوبار موفق به ملاقات با او شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در باره امنیت جانی و سلامتی حسین درخشان و سایر بازداشتی‌هایی که بدون دسترسی به خانواده و وکیل در زندان هستند،  نگرانی عمیق خود را ابراز داشت. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از قوه قضائیه خواست  که اجازه ندهد که وظایف قضایی  تحت خواسته‌های نیروهای امنیتی و اطلاعاتی قراربگیرد که در قوه قضائیه مداخله می‌کند و بازداشتی‌ها را بدون اعمال روند قضایی در بازداشت نگه می‌دارند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: