Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
دادگاهی در فرانسه عنوان کرد،

«در پی مرگ علیرضا پهلوی، یک پرونده شگفت‌انگیز بسته شد»

2011 February 10

لورالین رینر

فرهنگ ایران / ترجمه

دوشنبه هفتم فوریه 2011، دادگاه شهر دارگینیان در فرانسه برای رسیدگی به پرونده پسر جوان شاه ایران که در چهارم ژانویه 2011‌، در سن چهل و چهار سالگی به زندگی خود پایان داد تشکیل نشد.

به گفته نشریه وار ماتن، برادر رضا پهلوی بایستی به اتهام یاری نرساندن به  کسی که در خطر بوده در این دادگاه محاکمه می‌شد، ولی پس از درگذشت وی این پرونده بسته شد.

این دادگاه سه سال پیش در سال 2007 برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شده بود. دوست دختر جوان علیرضا، در شب هشتم تا نهم اکتبر 2007، در شهر ساحلی سن تروپه در جنوب فرانسه بر اثر مصرف داروهای اعصاب فوت می‌کند. بررسی‌های پزشکی قانونی و کالبد شکافی  نشان داد که این دختر جوان  پس از مصرف دارو‌های اعصاب  و چهار تا پنج ساعت تلاطم فوت کرده است.

دادگاه فرزند فرح دیبا، را مظنون به سهل‌انگاری می‌کند و می‌گوید که او در حالی‌که در کنار این دختر جوان بوده واکنشی از خود نشان نداده است.

علیرضا، توضیح داده است که در آن هنگام خواب بوده و متوجه نشده است، دادگاه در آغاز از تعقیب وی خودداری می‌کند، ولی قاضی تحقیق، پرونده را به شعبه جنایی می‌فرستد. در‌گذشت علیرضا پهلوی در ژانویه این پرونده را مختومه اعلام کرد.

گفته می‌شود که دومین بخت جانشینی در سلسله مراتب پادشاهی ایران، شخصی حساس و مهربان بوده است. سلسله رویداد‌های مصیبت‌وار؛ تبعید و مرگ پدر و خواهر، وی  را در یک بحران روحی غیر‌قابل تحمل فرو برده بود و مرگ دوست دختر وی نیز به این‌ها افزوده شد و بر دوش وی سنگینی می‌کرد، و یک حالت احساس جرم بوی دست داده بود. او که به روز‌های از سرگیری دادگاه نزدیک می‌شد خودکشی کرد، تایید این مسئله سر نخی خواهد بود، ولی پرسش بی‌پاسخ مانده است.

بیستم بهمن- نهم فوریه 2011

منبع‌ها:

http://www.purepeople.com/article/mort-du-fils-du-shah-d-iran-un-etonnant-proces-clos-suite-a-son-suicide_a73570/1

http://www.varmatin.com/article/draguignan/draguignan-le-deces-du-fils-du-shah-d%E2%80%99iran-clot-un-proces-correctionnel

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment