Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
به بهانه زادروز «فرامرز پایور»

«روزنگاشت/‌پایه‌گذار گروه‌نوازی موسیقی سنتی»

2011 February 10

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست و یکم بهمن برابر با زادروز «فرامرز پایور»، استاد بزرگ موسیقی ایران، آهنگ‌ساز و نوازنده سرشناس «سنتور» است. وی یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های موسیقی ایرانی و بزرگ‌ترین پایه‌گذار گروه‌نوازی در موسیقی سنتی ایرانی بود. استاد پایور زاده سال 1311 خورشیدی بود و در سال 1388 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«فرامرز پایور» در بیست و یکم  بهمن سال ۱۳۱۱ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. پدرش «علی پایور»، هنرمند نقاش و استاد زبان فرانسه در دانش‌گاه تهران و پدربزرگش «مصورالدوله»، نقاش چیره‌دست دوره قاجار بود که با نواختن ویولن، سنتور و سه‌تار آشنایی داشت.

او در سن هفده سالگی، آموزش موسیقی را نزد استاد «ابوالحسن صبا» آغاز کرد و یکی از برجسته‌ترین شاگردان استاد صبا شد و تا سال ۱۳۳۶ که استاد صبا درگذشت، از آموزش‌های وی بهره برد.

پایور از سال ۱۳۳۳، کار خود را در وزارت فرهنگ و هنر آن زمان و از سال ۱۳۳۷ آموزش سنتور را در هنرستان عالی موسیقی ملی آغاز کرد. او اولین سنتورنوازی بود که روی سنتور، نواسازی می‌کرد و تنها در پی بداهه‌نوازی نبود. به بیان دیگر، نخستین آهنگ‌سازی بود که ساز تخصصی او، سنتور بود.

او سپس هارمونی و کمپوزیسیون را در کلاس استاد آن زمان، «امانوئل ملیک اصلانیان» آموخت و در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیلات کلاسیک خود، از طرف وزارت فرهنگ و هنر به انگلستان فرستاده شد و از «دانش‌گاه کمبریج» در زبان و ادبیات انگلیسی دانش‌نامه گرفت و در تمام این سال‌ها تلاش فراوانی در جهت معرفی موسیقی ایرانی و سنتور به محافل دانش‌گاهی انگلستان انجام داد.

در آن سال‌ها، برای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی، از طرف دانش‌گاه لندن و دانش‌گاه کمبریج از او خواسته شد تا کنفرانس‌هایی در این زمینه هم‌راه با ساز خود ترتیب دهد که همه این کنفرانس‌ها با موفقیت انجام شد و از سوی این دانش‌گاه‌ها به دریافت جوایزی نایل شد.

چکیده کارهای فرامرز پایور در زمینه موسیقی به شرح زیر است: بیش از هزار و پانصد ساعت اجرای گروهی و فردی روی صحنه‌های داخل و خارج از کشور، آهنگ‌سازی و تنظیم قطعات فراوان موسیقی، تدریس صدها شاگرد از چهار نسل متوالی، نت‌نویسی قطعات فراوانی از پیشی‌نیان، حضور در هنرستان و هنرکده موسیقی ملی، اداره هنرهای زیبا و واحد موسیقی رادیو تلویزیون ملی ایران و نگارش کتاب‌های آموزشی سنتور.

استاد پایور در نزدیک به پنجاه سال فعالیت هنری خود با بیش‌تر خوانندگان ایرانی از جمله، عبدالوهاب شهیدی، استاد شجریان، محمود خوانساری، احمد ابراهیمی، خاطره پروانه، سیما بینا، نادر گلچین، سروش ایزدی، شهرام ناظری، حمیدرضا نوربخش و علی رستمیان هم‌کاری داشته است.

پایور در دهه ۱۳۶۰ با هم‌راهی جلیل شهناز، علی‌اصغر بهاری، محمد موسوی و محمد اسماعیلی، «گروه اساتید» را سازمان داد و سرپرستی، آهنگ‌سازی و نوازندگی سنتور را در آن گروه به دوش گرفت. این گروه، آثار ماندگاری با محمدرضا شجریان و شهرام ناظری اجرا کردند.

استاد فرامرز پایور، در سال ۱۳۷۸ دچار عارضه سکته مغزی شد و از آن زمان تا زمان مرگ نتوانست فعالیت هنری خود را ادامه دهد. با این وجود، در این سال‌ها، برخی آثار قدیمی وی با تنظیم مهرداد دل‌نوازی و خوانندگی سالار عقیلی و با تایید وی تهیه و اجرا شده است.

و اما سرانجام استاد بزرگ موسیقی «فرامرز پایور» یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های موسیقی ایرانی و بزرگ‌ترین پایه‌گذار گروه‌نوازی در موسیقی سنتی ایران، در هجدهم آذر ۱۳۸۸ در بیمارستان «شهید باهنر، تهران» به علت ایست قلبی درگذشت.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,