Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
احمدی‌نژاد:

«عقب نمی‌نشینیم، اما آماده هم‌کاری هستیم»

2009 October 29

رادیوکوچه

محمود احمدی‌نژاد روز پنج‌شنبه در مشهد اعلام‌کرد که ایران به اندازه یک سر سوزن هم از حقوق هسته‌ای خود عقب نمی‌نشیند، اما آماده هم‌کاری درزمینه مسایل مربوط به سوخت و نیروگاه‌های هسته‌ای است.

او گفت: «ما از تبادل سوخت، هم‌کاری هسته‌ای، ساخت نیروگاه اتمی و رآکتور استقبال می‌کنیم و آماده هم‌کاری هستیم.»

محموداحمدی‌نژاد اشاره‌کرده است که تامین سوخت هسته‌ای برای رآکتور تهران توسط روسیه و فرانسه فرصتی است برای جمهوری اسلامی تا صداقت قدرت‌های جهانی را ارزیابی کند.

به گزارش رادیو فردا، هم‌زمان با روزی‌که قراراست جمهوری اسلامی به پیش‌نویس توافق‌نامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ‌دهد، محمود احمدی‌نژاد در گفته‌های خود که زنده از تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شد تلویحن به این پیش‌نویس پاسخ مثبت داد.

پیش تر نیز رسانه‌های نزدیک به دولت جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه خبر داده بودند که تهران با چارچوب کلی پیش‌نویس توافق‌نامه وین موافق است، ولی خواستار تغییرات در آن است.

به گفته خبرگزاری فرانسه، محمود احمدی‌نژاد هم‌چنین در گفته‌های خود تغییر در رویکرد غرب به برنامه هسته‌ای ایران از رویارویی به هم‌کاری را ستود.

از سوی دیگر میرحسین موسوی، از نتیجه مذاکرات تهران با قدرت‌های جهانی انتقاد کرده و مقامات دولت جمهوری اسلامی را به کرنش آشکار و مکرر در برابر آمریکا متهم کرده‌است.

وی ضمن موردحیرت خواندن مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو گفته‌است: «قول و قرارهای… ژنو اگر اجرا شود بر باددادن همه زحمات هزاران دانشمند در کشور است و اگر اجرا نشود زمینه را برای تحریم گسترده ایران ایجاد خواهدکرد.»

موسوی:قول و قرارهای… ژنو اگر اجرا شود بر باددادن همه زحمات هزاران دانشمند در کشور است و اگر اجرا نشود زمینه را برای تحریم گسترده ایران ایجاد خواهدکرد

نخست‌وزیر سابق ایران پیش‌تر نیز در بیانیه‌ای با تحریم علیه ایران مخالفت‌کرده و آن را نه تحریم یک دولت، بلکه تحمیل رنج‌های بسیار بر مردم دانسته‌بود.

آمریکا و متحدانش بارها اعلام کرده‌اند که درصورت بی‌نتیجه ماندن این مذاکرات حلقه تحریم‌های اقتصادی و سیاسی را بر ایران تنگ‌تر خواهندکرد، تحریم‌هایی که به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد خواهدکرد، نه بر مقامات این کشور.

برنار کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه نیز روز دوشنبه با اشاره به این که مقامات دولت ایران «از تحریم‌ها لطمه‌ای نخواهند دید» گفت: «فقط مردم کوچه و بازار و زن‌ها و جوان‌ها از تحریم‌ها واقعن رنج خواهندبرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: