Saturday, 18 July 2015
22 September 2021
یه بهانه دومین سال درگذشت قیصر امین‌پور

«ناگهان چه زود دیرمی‌شود»

2009 October 30

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

هشتم آبان ماه مصادف با دومین سال‌روز درگذشت قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی است. امین‌پور در سال 1338 در دزفول زاده شد و پس از برجای گذاشتن آثار فراوانی در زمینه رباعی و دوبیتی و نیز فعالیت در دانشگاه‌ها و فرهنگستان ادب فارسی در هشتم آبان 86 و در سن 48 سالگی بر اثر نارسایی کلیه درگذشت.

20091030-gheysar aminpour-koocheh

قیصر امین‌پور در دوم اردیبهشت ماه سال 1338 در منطقه‌ای به نام «گتوند» از توابع دزفول در استان خوزستان به دنیا آمد. شاید زندگی در جنوب و لمس دوران جنگ بود که او را شاعر جنگ معرفی کرد. بی‌شک هر جا که سخن از اشعاری درباره جنگ و آن دوران به میان آید نام قیصر امین‌پور برای‌مان تداعی می‌شود.

می خواستم شعری برای جنگ بگویم
دیدم نمی شود
دیگر قلم زبان دلم نیست.
گفت:
باید زمین گذاشت قلم‌ها را
دیگر سلاح سرد سخن کار ساز نیست
باید برای جنگ
از لوله تفنگ بخوانم
با واژه فشنگ

امین‌پور پس از پایان تحصیلات در مقطع متوسطه عازم تهران شد و در آن‌جا به ادامه تحصیل پرداخت. اما بنا به دلایلی چند بار و هر بار به دلایل مختلف از ادامه تحصیل انصراف داد و باز در مقطعی بعد با پیشنهاد دوستان آن را از سر گرفت. در سال 57 از رشته دامپزشکی دانشگاه تهران ترک تحصیل کرد. امین پور هم‌چنین از رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران در سال 1363 ترک تحصیل کرد. سرانجام در سال 1376 و با کمک دکتر شفیعی کدکنی موفق شد که به مدرک دکترای ادبیات فارسی دست پیدا کند.

یکی از دلایل شهرت قیصر امین‌پور سرودن شعر برای کودکان و نوجوانان بود به طوریکه او را شاعر کودکان نیز می‌دانستند. استفاده از وزن ریتمیک و کلمات  موزون و خوش آهنگ در اشعار کودکان باعث محبوبیت شعرش برای نوجوانان و کودکان بود.

فریدون عموزاده خلیلی صمیمی‌ترین دوست و هم کار قیصر امین‌پور می‌گوید: « امین‌پور در سبک کلاسیک قالب شعر را به اوج رساند و قدرت شاعرانگی‌اش باعث وجه تمایزش با دیگر شاعران شده است.»

وی پس از تصادفی در سال ۱۳۷۸ همواره از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد و حتی دست کم دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشته بود و در نهایت حدود ساعت ۳ بامداد سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸۶ در بیمارستان دی درگذشت. پیکر این شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مزار شهدای گمنام این شهرستان به خاک سپرده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: