Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
به بهانه زادروز «پیتر گابریل»

«روزنگاشت/ستایش شجاعت مردم ایران»

2011 February 13

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سیزدهم فوریه برابر با زادروز «پیتر گابریل»، آهنگ‌ساز، خواننده و موسیقی‌دان انگلیسی است. او زاده سال 1950 است و  در مورد موسیقی‌اش می‌توان گفت که وی چرخه‌ای را شروع کرد که موسیقی راک، پاپ و موسیقی ملل را در بر می‌گیرد. پیتر گابریل از فعالین مدافع حقوق بشر است و بارها کنسرت‌هایی در این راه برگزار کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پیتر برایان گابریل» در سیزدهم فوریه سال 1950 در «لندن» زاده شد. او در دوران تحصیل در دبیرستان با دوستان خود گروهی را تشکیل داد که نام آن را «جنسیس» Genesis نامیدند و او خواننده اصلی گروه بود و نخستین آهنگ خود را  به نام «خورشید خاموش» در سال 1968 به اجرا درآورد.

چند سال بعد پیتر از گروه جدا شد و پس از جدایی به تنهایی فعالیت موسیقی خود را با معرفی موسیقی ملت‌های مختلف جهان و تلفیق موسیقی‌های ملی با موسیقی مدرن، ادامه داد و به طور مستقل آثارش را به عرضه گذاشت و نخستین آلبوم تکی خود را که طیف وسیعی از سبک‌های مختلف موسیقی را در بر می‌گرفت، را در سال 1977 تولید کرد.

ترانه «Biko» در آلبوم سوم او ترانه‌ای بود در مورد یک مبارز تبعیض نژادی که به یکی از بزرگ‌ترین ترانه‌های اعتراض آمیزدهه 80 تبدیل شد. در سال 1986 آلبوم «So» که یکی از برترین آلبوم‌های پاپ است را هم‌راه با یک سری کلیپ‌های ویدیویی ارایه کرد که به دلیل ویژگی‌های روشن‌فکرانه آن، هنوز هم جزو کلیپ‌های پر طرف‌دار است.

گابریل در نیمه دهه هشتاد با ترانه «پتک» به موفقیت خیره‌کننده‌ای دست یافت و شش سال بعد، یعنی در سال ۱۹۹۲ آلبوم «ما» را عرضه کرد و ده سال بعد از آن، در سال 2002 آلبوم «برخاستنup » را منتشر ساخت. آنا گابریل، دختر پیتر در سال 2004 فیلمی با عنوان «پرتره خانواده» ساخت که داستان آن در مورد تورهای بزرگ پدرش در نقاط مختلف دنیا است.

پیتر گابریل تا کنون موسیقی چند فیلم را ساخته، که از میان آن‌ها می‌توان به «آخرین وسوسه مسیح» ساخته جنجالی «مارتین اسکورسیزی» در سال 1989 اشاره کرد.

پیتر گابریل از فعالین مدافع حقوق بشر است و بارها کنسرت‌هایی در این راه برگزار کرده است. وی هم‌چنین از حامیان فعال سازمان عفو بین‌الملل نیز محسوب می‌شود. پیتر در سن 56 سالگی به خاطر اقداماتش در جهت ترویج حقوق بشر و صلح جهانی مورد تقدیر قرار گرفت و جایزه «مرد صلح» را از بنیاد «میخاییل گورباچف» رهبر سابق شوروی دریافت کرد.

گابریل هم چنین خود دست به تاسیس سازمان نیکوکاری مدافع حقوق بشر زده که نام آن «شاهد»  است و جایزه نیکوکاری به شخصیت‌هایی از عرصه‌های مختلف هنری، اجتماعی و سیاسی اهدا می‌شود که در راه حقوق بشر تلاش می‌کنند.

پیتر گابریل هم‌اکنون در کنار پروژه‌های موسیقیایی ریز و درشت خود به ساخت آلبوم نیز مشغول است. پرداختن به موسیقی ملل و توزیع موسیقی به اشکال نوین از دیگر مشغولیت‌های جدی اوست.

گفته شده: بعد از واکنش و اعلام هم‌بستگی بسیاری از روشن‌فکران و هنرمندان بین‌المللی با جنبش سبز معترضان ایران، پیتر گابریل هم علیه اتفاقات بعد از انتخابات در ایران موضع گرفته و شجاعت مردم ایران را ستایش کرد.

منبع‌ها:

سایت گفتگوی هارمونیک

گوگل

ویکی‌پدیا

همشهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,