Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
خبرگزاری الجزیره و راه‌پیمایی 25 بهمن در ایران:

«معترضان ایرانی مثل مصر از امنیت برخوردار نخواهند بود»

2011 February 13

رادیو کوچه

منبع: خبرگزاری الجزیره

در حالی که روز جمعه، 22 بهمن ماه، گروهی از حامیان دولت جمهوری اسلامی برای بزرگ‌داشت پیروزی انقلاب اسلامی در خیابان‌های شهرهای مختلف حضور داشتند، مخالفان دولت این کشور از برگزاری راه‌پیمایی در روز دوشنبه خبر داده‌اند.

گروه‌های مخالف دولت از جمله دانش‌آموزان، دانش‌جویان، رانندگان وسایل نقلیه و باری و بازاریان این کشور در اطلاعیه‌های از حمایت و شرکت در این تجمع در تاریخ 25 بهمن‌ماه جهت هم‌راهی با حرکت‌های مردمی در تونس و مصر خبر داده‌اند.

این تجمع که به عنوان موج سبز (جنبش سبز) در ایران شناخته شده است پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 و اعلام نتایج آن در اعتراض به انتخاب محمود احمدی‌نژاد برای بار دوم به‌عنوان رییس جمهوری تشکیل شد.

این فراخوان برای 25 بهمن‌ماه از سوی دو کاندیدای ریاست جمهوری دو سال گذشته میلادی و از رهبران معترضان به نتایج انتخابات یعنی میرحسین موسوی و هم‌چنین مهدی کروبی اعلام شده است.

این در حالی است که دولت‌های هر دو کشور تونس و مصر با حضور و اعتراض جنبش‌های مردمی در چند هفته اخبر سقوط کرده‌اند.

از سویی دیگر معترضان در هر دو کشور تونس و مصر از آزادی اعتراض‌های خیابانی برخوردار بوده این در حالی است که این مسئله در ایران از هیچ‌گونه تضمینی برخوردار نیست و نیروهای امنیتی در این کشور از برخورد قاطع و محکم با معترضان در روز 25 بهمن خبر داده‌اند.

برخی از حامیان جنبش سبز در ایران و خارج از این کشور با تبلیغات و پوشش خبری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک سعی دارند تا حامیان بیش‌تری را در این روز که به عنوان روز «ولنتاین آزادی ایران» به دلیل هم‌زمانی با 14 فوریه روز ولنتاین است برای حضور در خیابان دعوت کنند.

هم‌زمان، مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند در روز تاریخی 22 بهمن 50 میلیون نفر در راه‌پیمایی 32امین سال بزرگ‌داشت پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کرده‌اند.

این در حالی است که این مقام‌های ارشد کناره‌گیری حسنی مبارک در این روز را با خروج شاه از ایران و پیروزی انقلاب در 11 فوریه 1979 یک‌سان می‌دانند.

از سویی دیگر پس از اعلام راه‌پیمایی 25 بهمن از سوی رهبران معترضان، تعدادی از فعالان سیاسی و دانش‌جویی در ایران بازداشت شده‌ و مهدی کروبی نیز در حبس خانگی به‌سر می‌برد.

براساس گزارش‌ها در میان بازداشت‌شدگان برخی از حامیان و هم‌کاران میرحسین موسوی نیز به‌چشم می‌خورند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,