Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «میکلانژ»

«روزنگاشت/مجسمه داوود، معجزه‌ای در قانون تعادل»

2011 February 18

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هجدهم فوریه برابر با سال‌روز درگذشت «میکلانژ» نقاش، پیکرتراش، معمار و شاعر ایتالیایی است. او زاده سال 1475 بود و  یکی از هنرمندان نابغه تاریخ و معروف‌ترین چهره «رنسانس ایتالیا» است. تزیین «کلیسای سیستین» توسط وی، به‌عنوان یکی از باشکوه‌ترین شاه‌کارهای هنریش شناخته شده ‌است. میکل‌آنژ سرانجام در سال ۱۵۶۴ در رم درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«میکلانژ بوناروتی» در  ششم مارس ۱۴۷۵ میلادی در «توسکانا» زاده شد. پس از تولد او  خانواده بوناروتی به ‌فلورانس مهاجرت کردند و مادرش بعد از چندی درگذشت. میکلانژ از دوران کودکی، برخلاف میل پدرش علاقمند به هنر و تحصیل در این رشته بود. او در سن سیزده سالگی به عنوان دستیار حقوق‌بگیر، نزد استادش به کارآموزی پرداخت و پایه و اساس نقاشی روی دیوار مرطوب را یاد گرفت.

گرچه در ابتدا به نقاشی روی آورد اما غریزه طبیعی وی مشتاق هنر پیکرتراشی بود، از این رو پیش از اتمام دوره نقاشی، به عنوان استاد به مدت سه سال به مدرسه مجسمه‌سازی که در باغ‌های «مدیچی» تاسیس شده بود، مشغول بود. پس از این مدت شهر فلورانس دست‌خوش ناآرامی و قیام گروه‌های مختلف شد و جان بسیاری از هنرمندان نیز مورد تهدید و تعدی قرار گرفت.

او که در آن زمان بیست سال داشت به ‌اتفاق دو تن از هم‌راهانش به‌شهر «بولونیا» کوچ کرد و بلافاصله قرارداد ساختن دو تندیس از پیکر مقدسین و مجسمه یک فرشته در کلیسای «سنت پترونیوس» را با او را بستند و پس از یک‌سال اقامت در آن‌جا، برای احداث سالن اجتماعات شهرداری، در فلورانس به ‌آن شهر دعوت شد.

میکل‌آنژ پس از آغاز به کار در فلورانس، مورد توجه هنردوستان قرار گرفت و به‌سفارش یک فروشنده آثار هنری، تابلویی بدلی از روی نسخه اصلی ترسیم کرد و طبق خواسته کارفرما، رنگ‌آمیزی آن را به‌شیوه آثار عتیقه انجام داد و شاه‌کاری نو از اثری قدیمی خلق کرد و بعد از این اثر اسقفی که شیفته کار هنرمندانه نقاش جوان شده بود وی را مورد تفقد قرار داد و به ‌»رم» دعوت کرد.

میکلانژ در سال ۱۴۹۶ به ‌رم رفت و تا سال ۱۵۰۱ همان‌ جا ماند. در این ره‌گذر پدر میکل‌آنژ که در گیرودار ناآرامی‌ها سیاسی آن زمان شغل اداری خود را از دست داده بود به منظور کسب حمایت فرزندش وی را مجبور به بازگشت به فلورانس کرد. پس از بازگشت اجرای کار پر اهمیت «مجسمه داوود» که بیشتر به یک معجزه در قانون تعادل شبیه است، فکر میکل‌آنژ را به خود معطوف کرد. این مجسمه از سنگ مرمر بزرگی ساخته شده است که چهل ‌سال پیش از میکلانژ، پیکرتراش دیگری به‌نام «آگوستینو دانتونیو» بدون کسب موفقیت، برای ساخت آن اقدام کرده بود.

این تخته‌سنگ، هم‌چنان دست نخورده در گوشه‌ای قرار داشت و میکلانژ موفق شد تندیس داوود را بدون در نظر گرفتن سرگذشت تاریخی و سنت نهفته در آن خلق کند. اجرای این کار هنری پوشیده از چشم همگان و در محیطی دربسته انجام گرفت و پس از پرده‌برداری، عظمت کار این هنرمند نابغه آشکار شد. نتیجه کار او  تحسین و تعجب همگان را برانگیخت.

سپس بهترین هنرمندان فلورانس ماموریت یافتند تا بهترین محل را برای استقرار این مجسمه انتخاب کنند. سرانجام به اتفاق آرا، ایوان کاخ «سینوریا» را برای این کار انتخاب کردند. اما پس از گذشت سال‌ها یعنی در سال ۱۸۸۲ مجسمه داوود به‌ یکی از سالن‌های «آکادمی هنر» منتقل شد.

پش از مدتی میکلانژ به‌اراده خود به‌ رم رفت او در نظر داشت تزیین «کلیسای سیستین» را که در سفر دومش به ‌رم او را از اجرای آن خلع‌ کرده بودند ادامه دهد. اجرای تزیین سقف کلیسا چهارسال و نیم به ‌درازا کشید. این شاه‌کار هنری، به‌عنوان یکی از باشکوه‌ترین آثار وی شناخته شده ‌است. او از همان ابتدا طرح مورد نظر «پاپ ژولیوس دوم» را تغییر داد و به جای دوازده حواریون مسیح، صدها منظره از خلقت آدم، پیامبران پیش از مسیح و طوفان نوح و دیگر روایات «انجیلی» به تصویر کشید.

بلافاصله پس از آن او به ‌عملیات ساختمانی مقبره پاپ پرداخت. «تندیس برده‌گان» که از متعلقات مقبره ژولیوس دوم بود، در «موزه لوور» به‌ تماشا گذاشته شده‌ است. مجسمه موسی هم یکی دیگر از کارهای معروف اوست که در «کلیسای سن پیر»، در رم قرار دارد.

و سرانجام میکلانژ که از او به عنوان معروف‌ترین چهره رنسانس ایتالیا نام برده می‌شود، در هجدهم فوریه ۱۵۶۴ در رم، درگذشت و در «کلیسای استاکروس» شهر فلورانس به خاک سپرده شد. آثار او همه به طور کامل و از اشعار او حدود سی‌صد شعر تا به امروز باقی‌مانده است.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

سایت نمادینه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6120188 avana cafergot nexium 40mg where to buy propecia online allopurinol generic