Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
به‌ بهانه زادروز «رابرت برنارد آلتمن»

«روزنگاشت/نافرمانی از ساختارروایی هالیوود»

2011 February 20

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیستم فوریه برابر با زادروز «رابرت برنارد آلتمن» از کارگردان‌های آمریکایی است. او که متولد سال 1925 میلادی بود پنج بار نامزد جایزه اسکار شد و بالاخره در سال ۲۰۰۶ جایزه اسکار دست‌آورد یک عمر، فعالیت هنری را دریافت کرد و سرانجام در سال 2006 درگذشت. در میان ده‌ها فیلمی که وی طی شصت سال فعالیت سینمایی خود ساخت، می‌توان از فیلم‌های «بازیگر» و «برش‌های کوتاه» به عنوان به‌ترین فیلم‌هایش نام برد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«رابرت برنارد آلتمن» در بیستم فوریه ۱۹۲۵ در شهر «کانزاس‌سیتی» در «ایالت میسوری، آمریکا» به دنیا آمد. در جوانی به مدرسه نظامی فرستاده شد و در سن هجده سالگی به عنوان خلبان به ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم پیوست. وقتی رابرت برای آموزش‌های هوایی به کالیفرنیا فرستاده شد، هالیوود را کشف کرد و تصمیم گرفت در «لس آنجلس» ماندگار شود و از همان وقت تلاش کرد که به دنیای سینما راه پیدا کند.

او در آغاز نوشتن فیلم‌نامه را شروع کرد، که «شب کریسمس» اولین فیلم‌نامه نوشته شده توسط وی را هالیوود از وی خرید و فیلمی با عنوان «محافظ» در سال 1948 بر اساس آن ساخته شد. این موفقیت زود هنگام، آلتمن را برآن داشت تا به عنوان نویسنده به نیویورک نقل مکان کند که در آن‌جا به نمایش‌نامه‌نویسی، روزنامه‌نگاری، و داستان‌نویسی مشغول شد. نخستین فیلم بلند آلتمن، با عنوان «مجرم» در سال ۱۹۵۷ ساخته شد که باعث ورود او به هالیوود شد.

در میان ده‌ها فیلمی که آلتمن طی شست سال فعالیت سینمایی ساخت، می‌توان از فیلم‌های «بازیگر» و «برش‌های کوتاه» به عنوان به‌ترین فیلم‌هایش نام برد. رابرت یکی از تجربه‌گراترین فیلم‌سازانی بود که هالیوود می‌توانست او را تحمل کند، منتقدان فیلم هم‌واره توجه خاصی به فیلم‌های وی نشان داده‌اند و برخی چون «پالین کیل» فیلم‌های او را وجه دیگری از سینمای غیرهالیوودی خوانده‌اند.

دیدگاه‌های رادیکال آلتمن و نیش و کنایه‌های آشکارش به هالیوود سبب شد که کارگزاران هالیوود چندان روی خوشی به وی نشان ندهند و به فیلم‌های او با وجود نامزدی برای اسکار، هیچ‌گاه اسکاری تعلق نگرفت و گاه برخی از سینمایی‌نویسان از  وی به عنوان تبعیدی یاد کردند. او خود در واکنش به این عنوان گفته که اگر چه هالیوود هیچ‌گاه وی را تاب نیاورده است ولی او همیشه در یک گوشه کار خودش را می‌کرده است.

رابرت آلتمن ساخت حدود نود فیلم را در کارنامه خود دارد. فیلم‌های او با عنو ان‌های «مش» ۱۹۷۱، «نشویل» ۱۹۷۶، «بازیگر» ۱۹۹۳، «برش‌های کوتاه» ۱۹۹۴ و «گاسفورد پارک» ۲۰۰۲ نامزد اسکار به‌ترین کارگردان شد و دو فیلم از همین فیلم‌ها هم‌زمان نامزد دریافت بهترین فیلم شد، اما هیچ‌گاه نتوانست اسکار دریافت کند، با این حال در سال ۲۰۰۶ جایزه اسکار دست‌آورد یک عمر فعالیت هنری را که هر بار به یک هنرمند فعال در عرصه سینما می‌دادند، را دریافت کرد.

و سرانجام  رابرت برنارد آلتمن در روز بیستم نوامبر سال ۲۰۰۶ در سن ۸۱ سالگی در یکی از بیمارستان‌های لس‌آنجلس بر اثر بیماری سرطان درگذشت. وی در سن ۷۱ سالگی عمل پیوند قلب انجام داده بود و تا زمان دریافت جایزه اسکار خود این موضوع را فاش نکرد.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

آینه‌های روبرو

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,